Rola snu w codziennym życiu psa. Co Warto wiedzieć?
Sen ma zbawienny wpływ na organizmy psów. Pozwala im zregenerować siły, jak i również wpływa na redukcję hormonów odpowiadających za stres. Higiena snu u psów jest niezwykle ważna do prawidłowego funkcjonowania. Ile powinien spać pupil i jak zadbać o jego zdrowy wypoczynek?
Spis treści
- Jaką rolę odgrywa sen u psa?
- Ile powinien spać Twój pies
- Aktywność fizyczna a długość snu
- Ile snu potrzebuje szczeniak a ile dorosły pies?
- Fazy snu u psów
- Jak poprawić komfort snu swojego psa
Jaką rolę odgrywa sen u psa
Zapewne wielu opiekunów czworonożnych przyjaciół zauważyło, że ich psy sporą część dnia przeznaczają na odpoczynek. Choć ich aktywność dobowa jest często dopasowana do naszej, to znacznie się różni. Podczas gdy my większość dnia spędzamy "na nogach", nasi pupile częściej wylegują się w swoich ulubionych legowiskach i śpią. Jest to bardzo ważne, ponieważ w jego trakcie miejsce mają procesy takie jak:
- regeneracja psiego organizmu po całym dniu zabaw, nauki, aktywności fizycznej czy obowiązków
- przyspieszenie gojenia się urazów i uszkodzeń - także tych po zabiegach chirurgicznych, np. kastracji czy sterylizacji
- przyswojenie nowo nabytych w trakcie szkoleń umiejętności
- rozwój układu nerwowego, układu pokarmowego i narządów zmysłów - w przypadku szczeniąt
- prawidłowy rozwój płodów i zbieranie energii do nadchodzącego porodu - w przypadku ciężarnych suk
Podczas snu w organizmie psa zachodzi wiele procesów, które mają bardzo duży wpływ na jego zdrowie fizyczne oraz psychiczne. To właśnie podczas snu regenerują się m.in. tkanki mięśniowe, a organizm zwierzęcia pozbywa się toksyn. Tego rodzaju wypoczynek wzmacnia również odporność pupila i reguluje jego gospodarkę hormonalną.
Zobacz także: Jak zadbać o psa seniora?
Codziennie psy zbierają bardzo wiele informacji - zarówno w domu, jak i na spacerze. Podczas wypoczynku ich mózg ma czas nas uporządkowanie zebranych danych. Właśnie wtedy regenerują się neuroprzekaźniki odpowiedzialne za odbieranie wszelkich bodźców zewnętrznych. Zaburzenia snu u czworonoga mogą prowadzić nie tylko do osłabienia jego organizmu, ale również do występowania zaburzeń na tle behawioralnym.
Ile powinien spać twój pies
Szacuje się, że pies spędza na wypoczynku średnio połowę doby. Jest to jednak ogół, który zależy w dużej mierze od rasy, wieku, a także wielkości zwierzęcia i jego cech indywidualnych. Niemały wpływ na długość i jakość wypoczynku pupila ma również miejsce - wygodne legowisko dla psa położone w ustronnym miejscu w domu pozwala mu się lepiej odprężyć i zregenerować siły po aktywnym dniu.
Niektóre rasy psów potrzebują więcej snu. Należą do nich m.in. owczarki i dogi niemieckie, wilczarze irlandzkie i labradory. Z kolei takie rasy jak yorki, mopsy czy maltańczyki śpią zazwyczaj nieco krócej. Warto też wiedzieć, że szczeniaki oraz psi seniorzy są grupą pupili potrzebującą najwięcej wypoczynku. Na sen przeznaczają nawet do 18 godzin w ciągu doby.
Zobacz także: Gdzie przygotować legowisko dla psa?
Aktywność fizyczna a długość snu
Sen u psa jest zależy również od jego planu dnia. Jeśli pupil prowadzi aktywny tryb życia, będzie zażywał stosunkowo więcej czasu na wypoczynek. Podobnie jak u ludzi, wzmożony wysiłek fizyczny powoduje u czworonogów większe zmęczenie i konieczność regeneracji sił. Można to zauważyć szczególnie u psów pracujących lub trenujących, których dobowa aktywność różni się od typowego, kanapowego pupila.
Ile snu potrzebuje szczeniak a ile dorosły pies?
Długość wypoczynku psów zmienia się na przestrzeni całego ich życia. Szczeniaki w pierwszych tygodniach od urodzenia mogą przesypiać nawet 90% doby, a spowodowane jest to poznawaniem otoczenia i nauką. Ich mózgi przetwarzają niezliczoną ilość danych, podobnie zresztą jak małe dzieci.
Zobacz także: Dlaczego pies nie śpi w legowisku?
Dorastające psiaki spędzają na wypoczynku około 3/4 doby, a dorosłe psy przeznaczają na to od 12 do 14 godzin. Psi seniorzy, podobnie jak psie dzieci, potrzebują również zwiększonej dawki snu. Organizmy czworonogów zużywają się z wiekiem, przez co zmęczenie przychodzi znacznie szybciej u pupili w kwiecie wieku. Podobnie sprawa ma się u schorowanych czworonogów, które potrzebują odpowiedniej dawki wypoczynku do rekonwalescencji.
Fazy snu u psów
Na temat snu u psów powstało bardzo wiele opracowań naukowych. Wykazały one, że sen naszych pupili jest podzielony 2 najważniejsze fazy:
- faza NREM (sen wolnofalowy);
- faza REM (sen paradoksalny).
Pierwsza faza u psów nie trwa długo - średnio 15 minut. Jest to etap, kiedy zwierzęta się odprężają i po prostu zasypiają. Ich świadomość z minuty na minutę maleje, mięśnie rozluźniają się, a tętno zwalnia. Ostatnim etapem fazy NREM jest tzw. sen wolnofalowy, który przeplata się ze snem paradoksalnym.
Zobacz także: Jak nauczyć psa spania w legowisku i oduczyć wskakiwania na łóżko?
Gdy pies wchodzi w fazę REM bardzo często można zauważyć u niego wzmożony ruch gałek ocznych, a także innych części ciała. Wielu naukowców twierdzi, że właśnie wtedy nasi pupile śnią, gdyż poruszanie gałkami ocznymi może wskazywać na podążanie za obrazem! Jednak wbrew wielu mitom, poruszanie się psa podczas snu nie oznacza, że śnią się mu koszmary i nie należy go budzić. To właśnie podczas fazy REM następuje regeneracja organizmu oraz pełny wypoczynek.
Jak poprawić komfort snu twojego psa
Zdrowie, kondycja psychiczna, a także prawidłowy rozwój u psa zależy w dużej mierze od ilości i jakości jego snu. Zapewniając pupilowi komfortowe warunki do wypoczynku sprawiamy, że będzie on szczęśliwszy, co przełoży się na wiele wspólnie spędzonych, radosnych dni.
Jak można zadbać o higienę snu u czworonoga? Przede wszystkim kupując wygodne legowisko dla psa. Należy pamiętać, żeby było ono dostosowane do wielkości zwierzęcia, aby mogło się ono w nim wygodnie położyć nie tylko w kłębie. Jeśli nasz pupil jest szczeniakiem, trzeba pamiętać o zmianie posłania na większe, gdy psiak podrośnie. Dla starszych psów można rozważyć zakup legowiska ortopedycznego, które złagodzi bóle stawów i tym samym pozwala lepiej wypocząć.
Niektóre z psów lubią spać na podwyższeniu, inne zaś wybierają bardziej twarde powierzchnie na podłodze. Obserwując swojego pupila łatwo ocenić, jaki typ posłania będzie dla niego najlepszy, np. legowisko dla psa z pianką materacową czy legowisko dla psa klasyczne.
Oprócz rozmiaru i typu psiego posłania, ważne jest również jego umiejscowienie. Pisaliśmy o tym w innym naszym artykule "Gdzie przygotować legowiska dla psa?" Warto wybrać takie miejsce w domu bądź mieszkaniu, które jest spokojne a jednocześnie zapewnia możliwość obserwacji i uczestnictwa twojego psa gdy tylko będzie miał na to ochotę. Odradza się kładzenie legowiska dla pupila w pomieszczeniach przechodnich oraz przy głośnych urządzeniach.. Codzienna krzątanina jak i nadmierny hałas może zaburzyć prawidłowy sen czworonoga. Ponadto, psiak będzie chętniej korzystał ze swojego kącika do spania, gdy będzie on umiejscowiony niedaleko swojego opiekuna.