Kod rabatowy został skopiowany

Jak nauczyć psa spania w legowisku?

img-responsive

Psy poświęcają na sen bardzo dużo czasu - dorosłe psy potrafią spać około 12-15 godzin na dobę. Warto wiedzieć, jak nauczyć psa spania w legowisku, by zapewnić mu komfortowy sen, a jednocześnie wprowadzić zasadę stałego miejsca do spania. Zanim jednak zaczniesz przyzwyczajać psa do spania w jego posłaniu, zadbaj, by było ono wygodne i przystosowane do Twojego psa - tak, by zechciał w nim przebywać. Legowiska dla psa zawsze powinny być odpowiedniej wielkości, by umożliwić psu swobodne wyciągnięcie się, a jednocześnie nigdy nie zbyt duże, by pies czuł się bezpiecznie w swoim posłaniu. Dowiedz się, jak nauczyć psa spać w legowisku i zapewnij mu bezpieczeństwo i komfort wspólnego mieszkania.

Legowisko do spania dla psa - wybierz odpowiednie posłanie

Jeśli Twój pies nie chce spać w legowisku, być może nie jest ono dla niego wystarczająco wygodne, dlatego też nie czuje się w nim dobrze. Ważne jest zatem, abyś przede wszystkim zadbał o wybór odpowiedniego posłania dla swojego pupila. Na co szczególnie zwrócić uwagę?

  • Wybierz odpowiedni rozmiar legowiska - najlepiej zmierzyć psa od czubka nosa po podstawę ogona oraz od podstawy łapy po czubek głowy. Do uzyskanych wymiarów dodaj od 10 do 20 cm (im większy pies, tym więcej), by Twojemu psu było maksymalnie wygodnie, a jednocześnie legowisko nie było zbyt obszerne.
  • Wybierz miejsce do spania dla psa - legowisko powinno znajdować się w takim miejscu w mieszkaniu, by umożliwić psu zrelaksowanie się, a jednocześnie obserwację otoczenia. Zbytnia izolacja spowoduje, że najprawdopodobniej pies nie będzie chciał przebywać w swoim legowisku ze względu na brak możliwości kontroli sytuacji.
  • Obserwuj zachowanie swojego psa. Jeśli Twój pupil lubi kłaść głowę na poduszkę lub zagłówek, wybierz dla niego legowisko z podwyższonymi bokami. A jeśli uwielbia wciskać się pod kołdrę lub leżeć nieco wyżej, możesz dodatkowo wyposażyć legowisko w kocyk lub poduszkę. Jeśli zaspokoisz jego potrzeby, z pewnością łatwiej będzie Ci nauczyć psa spania w legowisku.

W Exclusive Beds znajdziesz legowiska przystosowane zarówno do poszczególnych ras, jak i wielkości psów: legowiska dla dużych psów, legowiska dla średnich psów, legowiska dla małych psów oraz legowiska dla szczeniąt. Zamówisz tutaj także wszelkie niezbędne dodatki, jak kocyki, materace czy poduszki.

Jak nauczyć psa leżeć w legowisku?

Posłanie to zdecydowanie najważniejsze miejsce, w którym Twój pies powinien chcieć spędzać swój czas, zarówno w ciągu dnia odpoczywając po aktywności, jak i w nocy. Jeśli już wybrałeś odpowiednie legowisko dla swojego psa, kolejnym krokiem będzie nauczenie go przebywania w swoim posłaniu. Jak nauczyć psa spać w legowisku? Wypróbuj kilka prostych sposobów:

  • postaw legowisko w spokojnym miejscu, a jednocześnie zadbaj, by znajdowało się w pobliżu domowników;
  • nie zmieniaj zbyt często miejsca legowiska - pies musi wiedzieć, gdzie znajduje się jego miejsce, gdyż to zwiększa jego poczucie bezpieczeństwa;
  • umieść w legowisku ulubione zabawki lub kocyk Twojego psa, by znanymi zapachami zachęcić go do przebywania w nowym posłaniu.

Jak nauczyć szczeniaka spania w legowisku?

Jeśli w Twoim domu zamieszkał szczeniak i chcesz uniknąć sytuacji, kiedy do spania będzie wybierać fotel lub kanapę, od początku wprowadzaj jasne zasady i ucz swojego pupila spania w legowisku. Przede wszystkim, pies musi kojarzyć legowisko z czymś przyjemnym, by chętnie do niego wracać. Jak to zrobić?

  • Podawaj psu gryzaki i smaczki na legowisko - wówczas przygodę z nowym posłaniem zacznie on od spożywania tam swoich ulubionych przekąsek;
  • każde wejście do legowiska nagradzaj smakołykiem mówiąc komendę: “do siebie!” - taka umiejętność przyda się w wielu sytuacjach, szczególnie podczas odwiedzin gości czy spożywania posiłków, kiedy chcesz, by pies przebywał w swoim miejscu;
  • naukę traktuj jako okazję do zabawy - nagradzaj psa, głaszcz go, stosuj pochwały.

Pamiętaj, że legowisko musi kojarzyć się przede wszystkim z bezpieczeństwem, dlatego nigdy nie karć w nim psa i nie stwarzaj sytuacji, w których legowisko będzie się wiązać z czymś nieprzyjemnym. Jeśli chcesz nauczyć psa spać w legowisku, musisz także od początku uzbroić się w cierpliwość i zachowywać żelazną konsekwencję. Każde ustępstwa i brak asertywności spowodują, że będziesz musiał zaczynać naukę od nowa. Pamiętaj również o zachowaniu spokoju, trosce i przede wszystkim o nagrodach - smakołyki to doskonałe rozwiązanie i pomoc w utrwalaniu nowo zdobytych umiejętności i pożądanych zachowań Twojego pupila.

Wróć do artykułów