Jak przewozić psa w samochodzie?

img-responsive

Jeśli jesteś właścicielem czworonoga, prędzej czy później będziesz musiał zastanowić się, jak przewozić psa w samochodzie, by podróż przebiegała bezpiecznie dla Ciebie i Twojego pupila. Wybierasz się na urlop z psem? A może potrzebujesz przewieźć go do weterynarza lub po prostu chcesz wyjechać na wycieczkę za miasto? Dla Twojego psa może to być sytuacja stresująca i powodująca dyskomfort. Dlatego przygotowując się do takiej podróży, weź pod uwagę zarówno aspekty bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów, jak i zwierzęcia. Pies może być doskonałym kompanem podróży, trzeba go jednak do tego stopniowo przyzwyczajać, stwarzając mu komfortowe warunki do podróżowania. Producent legowisk Exclusive Bed oferuje duży wybór legowisk dla psa, w tym wyposażenie niezbędne do bezpiecznego przewożenia psa w samochodzie.

Spis treści:

Przewożenie psa w aucie - zadbaj o bezpieczeństwo

Pies jest najlepszym towarzyszem człowieka również podczas podróży samochodem. Trzeba go jednak odpowiednio wcześnie do tego przyzwyczaić i zadbać o akcesoria, dzięki którym będzie mógł podróżować bezpiecznie i wygodnie. Przewożenie psa w samochodzie na kolanach czy siedzeniu nie jest dobrym pomysłem - dlaczego?

  • Przewóz psa samochodem bez zabezpieczenia powoduje duże zagrożenie - w przypadku chociażby gwałtownego hamowania Twój pupil może ulec poważnemu zranieniu, a Ty - wypadkowi;
  • pies przewożony w aucie może zachować się w sposób nieprzewidywalny - może przestraszyć się jakiegoś dźwięku, nagłego manewru czy zainteresować się obiektem za oknem. Nagłe zachowanie psa i jego aktywność w samochodzie będą stanowić zagrożenie dla Ciebie jako kierowcy, a tym samym dla bezpieczeństwa innych użytkowników drogi;
  • przewożenie psa bez zabezpieczenia jest niezgodne z prawem - co prawda przepisy nie określają tego jednoznacznie, jednak zabronione jest używanie pojazdu w sposób, który może zagrażać bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim. Transport psa w samochodzie bez zabezpieczenia stwarza takie zagrożenie.

Przewożenie psa w samochodzie - przepisy

Przepisy ruchu drogowego nie określają wprost zasad przewozu psa w samochodzie. Jak w takim razie przygotować się do podróży i bezpiecznie przewozić psa?

W przepisach dotyczących ruchu drogowego nie ma regulacji jasno określających zasady przewożenia zwierząt w samochodach. Ustawa o ochronie zwierząt mówi o tym, że w sprawach nieuregulowanych w stosunku do zwierząt stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy. Przewożąc psa w samochodzie kieruj się zatem zasadami dotyczącymi przewożenia ładunku, a dokładnie zadbaj, by Twój pies w czasie podróży:

  • nie utrudniał kierowania pojazdem,
  • nie ograniczał widoczności drogi,
  • był zabezpieczony przed zmianą położenia.

Przewożąc psa w samochodzie powinieneś zatem zabezpieczyć go w taki sposób, aby nie zagrażał Twojemu bezpieczeństwu podczas podróży i nie był narażony na stres i cierpienie w trakcie jazdy. Pamiętaj także, że niezabezpieczone zwierzę może podczas podróży stanowić duże zagrożenie dla Ciebie i współpasażerów, jak również samo ulec wypadkowi i stracić życie.

Jeśli przewozisz psa w aucie, warto również zaopatrzyć się w specjalną naklejkę informującą innych kierowców, że w samochodzie podróżuje pies. W razie wypadku świadkowie zdarzenia będą poinformowani o obecności pupila.

Przewóz psa w samochodzie - komfort i bezpieczeństwo Twojego pupila

Jeśli planujesz podróżować ze swoim pupilem, przyzwyczajaj go do tego od początku. Odpowiednio przygotuj także wyposażenie auta, by podróż kojarzyła się psu z przyjemnością oraz była dla niego bezpieczna i komfortowa.

Jak przewozić szczeniaka w samochodzie?

Szczeniaki są z natury ciekawskie i ruchliwe, przewożenie ich w samochodzie może być zatem nie lada wyzwaniem. Szczeniaka i małego psa możesz przewozić w transporterze lub na specjalnej macie, która mocowana jest do przedniego i tylnego zagłówka pojazdu. Możesz wykorzystać także legowisko dla psa - materac i umieścić je na tylnym siedzeniu. W każdym przypadku koniecznie zabezpiecz matę czy transporter, pamiętaj także o przymocowaniu psa pasem bezpieczeństwa.

Jak przewozić dużego psa w samochodzie?

Psy dużej rasy najlepiej przewozić w odpowiedniej klatce, umieszczonej w bagażniku auta. Przewożenie psa w bagażniku jest jednak możliwe tylko wówczas, jeśli Twoje auto ma przestrzeń bagażnika połączoną z kabiną - w przeciwnym razie nie będziesz w stanie zapewnić psu stałego dopływu świeżego powietrza. Klatka samochodowa powinna być dopasowana do rozmiarów bagażnika oraz wielkości psa. Klatkę możesz wyposażyć dodatkowo w miękką poduszkę, tworząc w ten sposób wygodną i bezpieczną przestrzeń dla psa na czas podróży.

Przewożenie psa w samochodzie wymaga odpowiednich przygotowań. Uczestnictwo w ruchu drogowym z czworonogiem w aucie to odpowiedzialność i wyzwanie wymagające zapewnienia przede wszystkim bezpieczeństwa - zarówno Twojego, jak i psa oraz innych pasażerów i użytkowników ruchu drogowego. Podróżując z psem staraj się jechać płynnie, bez wykonywania gwałtownych manewrów. Pamiętaj także o ochronie przeciwsłonecznej i postojach - zadbaj wówczas o napojenie zwierzęcia i dostarczenie mu chociażby niewielkiej dawki ruchu. Pies jest równoprawnym pasażerem w samochodzie i jeśli odpowiednio o niego zadbasz, Wasza podróż będzie bezpieczna i przyjemna dla obu stron.

Wróć do artykułów