Jak oduczyć psa gryzienia przedmiotów?

img-responsive

Wracasz do domu i widzisz poszarpane kapcie leżące w kącie, a twój pupil patrzy na ciebie charakterystycznym wzrokiem winowajcy? Jak najszybciej oducz psa gryzienia przedmiotów, bo jest to nie tylko zachowanie uciążliwe dla mieszkańców, ale również niebezpieczne dla zwierzęcia, bo fragmenty materiału mogą uszkodzić mu przewód pokarmowy lub zatruć.

Spis treści:

Gryzienie przedmiotów przez psa jest naturalne

Nie zawsze na gryzienie przedmiotów trzeba patrzeć jak na problem. Żucie to naturalna potrzeba psa. U młodszych zwierząt wynika ze zmiany mleczaków na zęby stałe. Dzieje się to około 16 tygodnia życia przez 3 kolejne miesiące. Przyjmij wtedy taryfę ulgową, bo szczeniaka swędzą dziąsła przy wyrastaniu nowych zębów. U dorosłych psów również samo gryzienie nie jest niczym negatywnym, a nawet np. poprzez obgryzanie kości czyszczą w ten sposób swoje zęby z kamienia.

Chwytanie rzeczy w pysk wynika z instynktu, więc całkowite oduczanie tego się nie powiedzie. Chodzi o nauczenie psa gryzienia kontrolowanego.

Co pies lubi gryźć?

Pies z kijem

Psy mają ulubione przedmioty do gryzienia. Oprócz wspomnianych wyżej kości atrakcyjne jest też drewno, stąd zamiłowanie do patyków. Niestety, w domu może się to skończyć podgryzaniem np. nogi od stołu. O ile na spacerze chwytanie kija w zęby jest świetną zabawą, to nie należy dopuścić, by pies gryzł patyk na wióry, bo może połknąć fragmenty i poranić sobie układ pokarmowy. Niestety, to nie koniec ulubionych przedmiotów do gryzienia. Do psiego pyska mogą trafić torebki foliowe, monety, kapsle, guziki, zabawki dziecięce, skarpetki, a także inne części garderoby. Nie sposób wyeliminować wszystkich pokus, dlatego zawsze daj psu alternatywę w postaci bezpiecznych zabawek i gryzaków.

Dlaczego pies niszczy twoje osobiste przedmioty?

Poważny problem z gryzieniem przedmiotów pojawia się wtedy, gdy wymyka się spod kontroli i wybór pada na rzeczy, których pies nie powinien nigdy ruszać. Karanie nie jest skuteczną metodą na poprawę zachowania psa. Pierwszą sprawą jest odkrycie przyczyny, a dopiero potem dopasowanie metody do konkretnej sytuacji.

Smutek i stres

Może psiak próbuje zredukować swoje napięcie związane z jakimiś ważnymi wydarzeniami np. zmianą mieszkania czy właściciela, poprzez żucie przedmiotów. Dostarcz mu coś, co może sobie legalnie pogryźć w swoim legowisku.

Nuda

Inteligentny zwierzak potrzebuje zajęcia, w innym przypadku cierpi jego psychika. Jeśli pies nie będzie miał wystarczającej ilości bodźców, może próbować się zaspokoić poprzez gryzienie przedmiotów. Rozwiązaniem jest dostarczenie wystarczającej ilości ruchu oraz uwagi. Przeznacz raz dziennie czas na solidny spacer, podczas którego zwierzak się wybiega, pobawi i nasyci kontaktem z tobą.

Tęsknota

Jeśli po powrocie znajdujesz swoje przedmioty osobiste rozwleczone i pogryzione, to prawdopodobnie tęsknił i chciał poczuć twój zapach oraz namiastkę kontaktu. Niektóre zwierzęta szczególnie źle znoszą samotność, dlatego po powrocie daj zwierzakowi poczuć więź z tobą, a rzeczy pochowaj przed następnym wyjściem.

Nie lekceważ destrukcyjnego zachowania psa

Pies z butem

Utrwalony nawyk będzie trudny do wykorzenienia. Od samego początku na to nie pozwalaj. W gruncie rzeczy twój pupil chce się podporządkować i nie ma takiej sytuacji, że robi coś specjalnie na złość. Jeśli mimo zakazu dalej przejawia destrukcyjne zachowania to znaczy, że nie radzi sobie i musisz mu pomóc rozwiązać ten problem.

Gryzienie przypadkowych przedmiotów jest niebezpieczne

Nawyk gryzienia przypadkowych przedmiotów jest nie tylko uciążliwy dla właścicieli, ale naraża twojego psa na niebezpieczeństwo. Może gryźć coś, co jest szkodliwe dla zdrowia, połknąć element, który będzie zalegał w jego żołądku. Możesz nawet się nie zorientować, że coś zjadł, ale może zacząć się dławić, reagować wymiotami lub biegunką.

Sposoby na oduczanie gryzienia

Środkiem natychmiastowej pomocy jest usuwanie z zasięgu psa przedmiotów, które mógłby pogryźć. Może się to wiązać z chowaniem butów i zabezpieczeniem mebli. Jest to kłopotliwe, ale ważne jest działanie od razu z dwóch stron – uniemożliwienie złego zachowania oraz zaproponowanie alternatywy.

Naucz psa komendy „zostaw”

Jasny komunikat dla psa, by nie ruszał zakazanych przedmiotów, przyda się w wielu sytuacjach, również podczas chwytania w zęby tego, czego nie powinien. Komenda „zostaw” zostaje utrwalona poprzez nagradzanie psa w przypadku, gdy jej posłucha, przez co powstaje pozytywne wzmocnienie.

Daj zwierzęciu zamienniki do gryzienia

Pies z gryzakiem

Na rynku jest dużo propozycji gryzaków dla psów, tak by mogły realizować swoją naturalną potrzebę i nie wyrządzać przy tym szkód. Przekieruj uwagi na inny atrakcyjny przedmiot do gryzienia. Dobrze sprawdzają się zabawki typu kong, które można wypełnić jedzeniem. Psy lubią też żuć suszone przysmaki np. uszy wieprzowe czy żwacze wołowe.

Zniechęć zapachem

Zdarza się, że pies szczególnie upodobał sobie jakiś przedmiot do gryzienia np. nogę od stołu. Podczas oduczania go tego, możesz wzmocnić efekt, smarując powierzchnię preparatem, który jest dla psa niesmaczny np. na bazie eukaliptusa.

Czego nie robić podczas oduczania psa gryzienia rzeczy?

Zmiana zwłaszcza u dorosłego psa złych nawyków to trudne zadanie, wymagające cierpliwości i przemyślanej strategii, by efekty były trwałe. Nigdy nie pozwól sobie podczas treningu psa na poniższe zachowania.

Nie używaj agresji

W tresurze nie chodzi nigdy o wywołanie strachu, a tak zareaguje zwierzę, które będzie bite lub będziesz na nie krzyczał. Tym bardziej jest to działanie bezsensowne i okrutne, zwłaszcza jeśli powodem złego zachowania jest stres, bo agresja tylko wzmocni problem. Pies chce się właściwie zachowywać i zadowalać swojego opiekuna, ale czasem instynkt jest silniejszy. Zadbanie o komfort psychiczny pupila otworzy go na naukę.

Nie pobłażaj negatywnym nawykom

Lekceważenie złego zachowania psa jest też negatywne. Najważniejsza jest konsekwencja. Nie może być tak, że jednego dnia twój zwierzak dostanie od ciebie komunikat, że nie zgadzasz się na gryzienie butów, a drugiego dnia nie zareagujesz, widząc go z kapciem w zębach.

Nie reaguj po czasie

Nie karć psa wtedy, gdy nie jest w stanie powiązać twojej reakcji ze swoim zachowaniem. Jeśli wracasz do domu i widzisz pogryzione przedmioty, od razu daj sygnał, że zrobił źle. Najważniejsze w oduczaniu psa gryzienia przedmiotów jest jasny komunikat, by zwierzak nie miał wątpliwości, czego nie akceptujesz w jego zachowaniu.

Wróć do artykułów