Kod rabatowy został skopiowany

Jak nauczyć psa spania w legowisku i oduczyć wskakiwania na łóżko?

img-responsive

Nauka spania psiaka w wyznaczonym miejscu zaczyna się od zakupu posłania i właściwego ulokowania. Legowisko dla psa, by było zachęcające dla niego, musi mieć dopasowany rozmiar i odpowiednią twardość. By nauczył się w nim spać, trzeba konsekwentnie kierować tam zwierzaka, wzmacniając pochwałą wykonanie polecenia.

Spis treści:

Psie legowisko – najlepsze miejsca do spania dla psa

Pies śpi więcej niż człowiek, a szczeniak i psi senior musi przeznaczyć na regenerację jeszcze więcej godzin. Prócz długiego snu w nocy, w ciągu dnia ma sporo krótszych i dłuższych drzemek. Tym bardziej wyznaczenie jednego miejsca do spania dla psa będzie wygodne dla niego i dla reszty domowników.

Brak psiego legowiska – spanie w łóżku

Nie dla każdego opiekuna jest oczywiste, że pies powinien mieć swoje miejsce do odpoczynku w domu. Może wyjść z założenia, że skoro zwierzak jest członkiem rodziny, to przysługują mu podobne prawa jak reszcie – spanie w łóżku. Psu będzie w to graj, że jest blisko ludzi, w centralnym miejscu, ale szybko zacznie tego nadużywać. Spanie psa w naszym łóżku jest przede wszystkim niehigieniczne, dlatego że psiak zbiera na sierści kurz i inne zabrudzenia, które potem gubi razem z sierścią w pościeli. Druga sprawa to zawłaszczanie sobie miejsca, co może powodować dyskomfort, jak psiak zacznie się rozpychać. Zdarza się też, że jest on zazdrosny o partnera i reaguje wobec niego agresją. Te całe zamieszanie nie jest winą psa, bo wynika z tego, że brak mu wyznaczonego własnego posłania.

Legowisko dla psa – dlaczego zwierzę nie chce w nim spać?

Odpowiedź, dlaczego nasz psiak omija szerokim łukiem legowisko, a wskakuje na łóżko, nie jest taka oczywista. Można powiedzieć, że został źle wychowany, ale w rzeczywistości może to wynikać też z innych przyczyn. Musimy pamiętać, że takie posłanie to miejsce, gdzie zwierzak ma się czuć bezpiecznie i komfortowo. Może obecne legowisko dla psa nie spełnia tych kryteriów? Do najczęstszych defektów należą:

  • zbyt duża lub mała powierzchnia do spania;
  • nieprzyjemny w dotyku materiał;
  • niewygodne wypełnienie legowiska dla psa;
  • złe umiejscowienie w przestrzeni domowej;
  • brud i nieporządek na posłaniu.

Nasz pupil może też być zrażony do swojego „łóżka”, jeśli dostawał ostre reprymendy wraz z odesłaniem na miejsce. Może ma nieprzyjemne skojarzenia, że przebywanie na posłaniu to kara, a to rozmija się z wizją wypoczynku.

Legowisko dla psa – jakie powinno być?

Nie da się jednoznacznie wskazać uniwersalnego rozwiązania na posłanie dla naszego futrzaka. Dobór legowiska dla psa zależy od jego wielkości, rasy, a nawet indywidualnych preferencji. Choć istnieje wiele barwnych i estetycznych propozycji, zaufany producent legowisk dla psów będzie miał na uwadze nie tylko wygląd, ale również bezpieczeństwo zwierzęcia. Dlatego oferowany produkt będzie z neutralnego i trwałego materiału, a wypełnienie posłania nie będzie zagrażało wygryzieniem i zjedzeniem przez psiaka, co mogłoby się skończyć jego operacją. Higienę powinna zapewnić możliwość prania pokrowca, bo psy też nie lubią brudu i brzydkiego zapachu w miejscu swojego wypoczynku.

Miejsce do spania dla małego psa

Miejsce do spania dla małego psa

Małe rasy psów można położyć zarówno na specjalnych poduchach, jak i w miękkich posłaniach o kształcie owalu, w których będą czuły się bezpiecznie okryte dzięki wysokim brzegom. Materiał powinien być mięciutki i miły w dotyku.

Posłanie dla psa dużej rasy

W przypadku gdy legowisko jest dla ciężkiego psa, sprawdzi się twardsze i elastyczne podłoże, by się zwierzak w nim nie zapadał. Musi być na tyle szerokie, by mógł dowolnie zmienić pozycję lub się wyciągnąć. W przypadku psów z długą sierścią sprawdzi się materiał, który jej nie łapie, np. eko-skóry.

Legowisko ortopedyczne

Legowisko ortopedyczne

Psy, które cierpią na dysplazję biodrową lub istnieje ryzyko, jej wystąpienia w późniejszym czasie, a także psi seniorzy i rekonwalescenci najlepiej by spali na posłaniu, które umożliwi poprawne ułożenie ciała. Legowisko ortopedyczne ma specjalny materac, który pod wpływem temperatury dopasowuje się do naturalnych krzywizn, równomiernie podpierając ciało zwierzęcia. Niweluje to ucisk, dzięki czemu mięśnie są rozluźnione, krew przepływa swobodnie, dotleniony organizm zdecydowanie szybciej się regeneruje. Ortopedyczne legowisko dla psa jest również zdecydowanie trwalsze od klasycznych. Wypełnienie materaca stanowi połączenie pianki wysokoelastycznej z pianką termoelastyczną, które nie zbija się i nie deformuje nawet po kilku latach.

Legowisko dla szczeniaka

Naukę spania w wyznaczonym miejscu najlepiej zacząć od pierwszych dni pobytu zwierzęcia w domu, jednak trzeba wziąć pod uwagę potrzeby nowego lokatora. Może czuć się on niepewnie, tęsknić za matką i dlatego będzie garnął się do ludzkiego łóżka. Posłanie dla szczeniaka powinno być małe, nawet jeśli potem z niego wyrośnie. Prócz tego powinno być miękkie i miłe w dotyku, z kocykiem, który da możliwość zagrzebania się w nim. Najlepiej, gdy wsadzimy do legowiska zabawkę. Może być to coś z poprzedniego domu, bo znajomy zapach szybciej przekona malucha do nowego miejsca.

Legowisko dla psa – gdzie je postawić, by zachęcało?

Nie tylko materiał lub wielkość posłanie ma wpływ na to, czy pies zechce z niego korzystać. Równie ważne jest umiejscowienie posłania w taki sposób, by zapewnić zwierzęciu spokój, ale jednocześnie nie sprawić, że będzie się czuł odizolowany od domowników. Dobrym miejscem jest kąt w kuchni lub w przedpokoju, ale w tym drugim przypadku nie może być to miejsce mocno przechodnie, bo pies będzie się często wybudzał. Można też wstawić posłanie do salonu lub sypialni, ale często tak jest, że pies podąża za opiekunem, więc zmienia miejsce wypoczynku. Można pójść na kompromis i w pokoju dziennym wstawić materac dla psa, jeśli lubi polegiwać na podłodze, a w sypialni lub w przedpokoju legowisko dla psa.

Sposoby na nauczenie psa spania w legowisku

Każdy pies może nauczyć się spania wyznaczonym przez człowieka miejscu i może fakt ten w pełni zaakceptować jako naturalny. Od początku trzeba dobrać legowisko dla psa, które będzie wygodne i trwałe, by nie zmieniać go za niedługi czas. Gdy pies okaże chęć wskoczenia na łóżko lub fotel, musi dostać komendę „Nie”, a następnie trzeba go pokierować na posłanie, pogłaskać i dać smakołyk, by wzmocnić w nim dobry nawyk. Nauka potrwa chwilę, ale najważniejsze jest konsekwencja i budowanie dobrych skojarzeń. Dlatego trzeba chwalić psa, gdy jest na swoim posłaniu i nie dać się ponieść emocjom, gdy przyjdzie do łóżka, tylko spokojnie zaprowadzić na wyznaczone miejsce.

Oduczanie złych nawyków

O wiele łatwiej nauczyć psa spania na swoim miejscu od początku niż wykorzenić złe nawyki, które dotychczas były tolerowane. Tutaj najważniejsze będą nieustępliwość oraz cierpliwość, bo psiak będzie próbował do skutku złamać nowe zasady. W tym przypadku odpowiednio dobrane i umiejscowione legowisko dla psa można uatrakcyjnić np. gryzakiem wołowym, by zwierzak się nim zajął. Jeśli zauważymy chęć wskoczenia na łóżko, zabraniamy i kierujemy go na jego miejsce. Za każdym razem psiak musi być nagrodzony głaskaniem i smakołykiem za wypełnienie polecenia. Nie można odstąpić od reguły i raz pozwolić spać na łóżku, a raz odsyłać. Zasada musi być wprowadzona na stałe, bo dzięki temu szybciej pies przyswoi nowe zasady. Może się zdarzyć, że po wyjściu w nocy do toalety wrócimy do sypialni, a pies już będzie w naszym na łóżku. W żadnym wypadku nie reagujmy gniewem ani nie wybudzajmy gwałtownie pupila. Spokojnie pokierujemy go na psie legowisko, pochwalmy, pogłaszczmy i każmy mu zostać.

Komenda „na miejsce”

Podczas nauki kierowania psa na jego posłanie powinien on przyswoić komendę „na miejsce”. Podczas wydawania polecenia wpierw trzeba psu pokazać, gdzie ma się udać i potem wzmocnić pozytywnie właściwe zachowanie głaskaniem i przysmakiem. Po kilku razach pies zrozumie, czego od niego oczekujemy. Tę komendę można wydawać stanowczo, gdy zajdzie potrzeba, ale nie może być to w nigdy w gniewie, bo psiak się przestraszy i będzie miał złe skojarzenia związane ze swoim posłaniem – miejscem, gdzie opiekun go odsyła, gdy jest niezadowolony.

Legowisko dla psa – do czego się przydaje?

Psie legowisko służy nie tylko do spania lub odpoczynku, ale jest swoistym azylem i punktem odniesienia dla zwierzaka. Dzięki temu lepiej funkcjonuje w przestrzeni domowej, a w sytuacji, gdy jest za bardzo podekscytowany albo zbyt wylewnie wita gości, to właśnie legowisko dla psa będzie służyło wyciszeniu naszego pupila. Po wydaniu komendy uda się na miejsce i łatwiej uspokoi. Może tam gromadzić swoje zabawki, a gdy będzie się gorzej czuł, to miejsce zapewni mu możliwość spokojnej regeneracji.

Na koniec

Nauka spania zwierzęciu w wyznaczonym do tego miejscu musi poprzedzać wybór posłania i jego właściwe ulokowanie w mieszkaniu, by psiak nie czuł się odizolowany. Legowisko dla psa musi być dopasowane do jego potrzeb i preferencji, by było wygodne i zachęcające. Choć proces nauki spania psa w wyznaczonym miejscu jest czasem żmudny, zwłaszcza gdy wpierw trzeba oduczyć wskakiwania na łóżko, to dzięki konsekwencji wejdzie na stałe zwierzęciu w nawyk.

Wróć do artykułów