Chow Chow – zrównoważony i niezależny stróż
Rasa chow chow wyróżnia się na tle innych przede wszystkim bujną sierścią oraz poważnym wyrazem pyska. Wygląd psa przywodzi na myśl króla puszczy i chow chow podobnie będzie miał w sobie wiele godności i dystansu, więc nie jest to zwierzę do przytulania i harców z dziećmi.
Spis treści:
- Pochodzenie i historia psów chow chow
- Wygląd psów chow chow
- Zdrowie u rasy chow chow
- Charakter chow chow
- Odżywianie
- Pielęgnacja psów chow chow
- Opieka i wychowanie
- Potrzeba ruchu
- Dla kogo polecana jest rasa chow chow?
- Cena szczeniaka chow chow
- Na koniec
Waga |
Pies: 25 - 32 kg Suka: 20 - 27 kg |
---|---|
Wysokość w kłębie |
Pies: 48 - 56 cm Suka: 46 - 51 cm |
Kraj pochodzenia | Mongolia |
Długość życia | 9 - 15 lat |
Charakter | spokojnym zrównoważony, niezależny, lojalny |
Pochodzenie i historia psów chow chow
Psy rasy chow chow są pochodzenia azjatyckiego i znane są już od około 2000 lat. – są więc rasą pierwotną. Przyjmuje się, że ich ojczyzną była Mongolia, gdzie pełniły głównie rolę psów pasterskich. Surowe górskie warunki nie były straszne tym psom dzięki grubej warstwie sieci, chroniącej przed zimnem. Wykorzystywano je również do polowań na wilki ze względu na grubą skórę oraz wrodzoną zawziętość. Były też traktowane jako strażnicy świątyń przed złymi duchami, a w Tybecie były używane również jako środek transportu. Później rasa została przejęta przez Chińczyków. Niestety ich praca polegająca na pilnowaniu bydła została zamieniona w walki psów, a nawet chow chow trafił na stół jako danie. W XIX w rasa znalazła uznanie w Wielkiej Brytanii i tam ostatecznie ją zarejestrowano. Stamtąd chow chow został rozpowszechniony na cały świat.
Ciekawostki
Rasa miała wielu miłośników wśród sławnych ludzi. Małego lwa posiadał m.in. Walt Disney. Zygmunt Freud zabierał swojego chow chow na sesję, bo uważał, że ten puchaty pies ma kojący wpływ na jego pacjentów.
Wygląd psów chow chow
Psy tej rasy wyglądają jak miniatury lwów i są nie mniej dystyngowane. Mają szeroką czaszkę, owalne oczy i pochylone do przodu uszy, dający efekt poważnej miny. Chow chow należą do psów średniej wielkości, ale puszysta sierść nadaje im wizualnie większych rozmiarów. Duża jej ilość występuje zwłaszcza wokół głowy i na przednich łapach, a także na długim wywiniętym ogonie. Wiele osób zwróci uwagę na to, jak wygląda pies chow chow, gdy ma otwarty pysk. Niebieska barwa języka jest cechą charakterystyczną dla tej rasy i choć daje ciekawy efekt, ma tylko znaczenie estetyczne.
Rodzaj sierści
Chow chow ma sierść długą dwuwarstwową o bardzo grubym podszerstku, który daje im doskonałą izolację termiczną. Z drugiej strony stanowi duże wyzwanie w pielęgnacji, bo szybko może się ona filcować, a zaniedbania prowadzą do poważnych schorzeń skóry.
Umaszczenie
Puszysta sierść u chow chow może mieć różne odcienie uznane przez kynologów za prawidłowe. Będą to barwy białe, płowe, rude kolory oraz niebieskie i czarne, a sierść może być też cieniowania.
Zdrowie u rasy chow chow
Jako rasa pierwotna ma w genach zapisane dobre zdrowie, ale problemy może nieść skóra, zwłaszcza przy złej pielęgnacji sierści. Prócz tego przerost trzeciej powieki może skończyć się operacją, bo może być przyczyną stanów zapalnych i bólu dla zwierzęcia. Zaleca się też okresowe badania serca i tarczycy oraz kontroli jamy ustnej pod kątem nowotworu. Pomimo, że chow chow to rasa średniej wielkości jest narażona na skręt żołądka oraz inne problemy gastrologiczne, dlatego legowisko dla psa to odpowiednie miejsce na czas bezpośrednio po posiłku.
Charakter chow chow
Jest to pies, który tylko z wyglądu przypomina pluszaka do przytulania. Chow chow nie jest wylewny i nie lubi być dotykany przez obcych. Zgadza się na czułości ze strony swojej rodziny, ale rzadko je odwzajemnia. Zwierzę ceni spokój, ma zrównoważony charakter i nie jest agresywny. Jest jednak terytorialny i dobrze chroni swój rewir, co czyni go świetnym stróżem. Nie będzie jednak przy tym, szczekliwy. Chow chow nie przyjaźni się z innymi zwierzętami, a dzieci powinny uszanować jego spokój, dlatego trzeba chronić go przed nadmiernym zamieszaniem i hałasem. Ponadto pies ten ma tendencje do gonienia za zwierzyną, bo w jego genach tkwi myśliwy. Dlatego trzeba uważać na spacerach zwłaszcza po leśnych ścieżkach. Jest to zwierzę niezależne i siłą nie zmusi się go do współpracy, dlatego trening najlepiej wychodzi, gdy chow chow sam jest aktualnie zmotywowany do pracy. Ogólnie jest to pies bystry, wierny i dystyngowany.
Odżywianie
Karma dla chow chow musi być bogata w kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6, które wzmocnią jego sierść i skórę. Pies dobrze toleruje naturalny pokarm, ale trzeba dbać, by był pełnowartościowy z dużą ilością witamin i minerałów oraz białka. Ze względu na tendencje do skrętu żołądka posiłki powinny być podzielone na dwie porcje, a niektórzy dzielą nawet na cztery. Po jedzeniu zwierzę obowiązkowo powinno udać się na legowisko dla psa, by wszystko dobrze ułożyło się w żołądku i należy wtedy zapewnić chow chow dłuższy odpoczynek.
Pielęgnacja psów chow chow
Sierść chow chow wymaga codziennego szczotkowania, w innym wypadku nie tylko będzie brzydka, ale zaniedbanie w tej kwestii może prowadzić do chorób skóry. Będzie to pies, którego trzeba kąpać za pomocą specjalnych szamponów dla psów długowłosych. Taki zabieg będzie potrzebny raz w miesiącu, ale trzeba też pamiętać, że sierść tego psa schnie bardzo długo, więc nie należy moczyć go bez potrzeby. Po kąpieli powinien zostać dobrze wysuszony i udać się na legowisko dla psa pozostając w cieple aż do rana. Stałej kontroli wymagają też oczy chow chow i dobrze je przemywać, by nie wdał się stan zapalny.
Opieka i wychowanie
Psy chow chow często manifestują niezależność i treningi posłuszeństwa należy przeprowadzać wtedy, gdy akurat są zmotywowane do pracy. W innym przypadku poniesie się fiasko podczas ćwiczeń. Lubi kontakt z rodziną, ale nie potrzebuje ciągłej uwagi i wielu pieszczot. Jest to pies, który ceni sobie spokój i ciszę, więc legowisko dla chow chow warto ustawić z dala od zgiełku dnia codziennego, a zwłaszcza zabaw dzieci.
Potrzeba ruchu
Choć chow chow lubią ruch, powinien być on średniego natężenia. Nie są to psy do intensywnych przebieżek, będą preferowały raczej zabawy związane z poszukiwaniem. Można np. ukrywać w trawie smakołyki i psiak będzie je znajdował. Po dawce ruchu z przyjemnością uda się na legowisko dla psa i nie będzie absorbował uwagi opiekuna dłuższy czas, więc rasa jest dobrym wyborem dla osób, które nie chcą mieć ciągle psa domagającego się wspólnej aktywności. Trzeba też pamiętać, że ze względu na grubą sierść chow chow nie tolerują upałów. Podczas gorących dni należy odpuścić długie spacery i zapewnić psu cień i dostęp do wody.
Dla kogo polecana jest rasa chow chow?
Pies tej rasy może być w domu z dziećmi, ale ze starszymi, by zapewnić mu spokój, który tak ceni. Opiekun musi być stanowczy, bo chow chow lubi pokazywać swoją niezależność, ale też siłą nic nie wskóra się u tego upartego psa. Nie jest to zwierzę dla osób, które chcą mieć wesołego psiaka do przytulania, bo chow chow jest powściągliwy i niezbyt wylewny nawet wobec najbliższych osób. Nadaje się bardzo dobre do stróżowania, bo jest odporny na niskie temperatury i jest bardzo czujny oraz terytorialny.
Cena szczeniaka chow chow
Szczeniak rasy chow chow z renomowanej hodowli nie należy do najtańszych. Zakup małego lwa mieści się w przedziale 5000-8000 zł, a na ostateczną cenę wpływ mają też przodkowie młodego chow chow, np. jeśli zdobyli nagrody w konkursach. Uważać trzeba przy tym na pseudohodowle, bo mogą występować tam psy z wadami rozwojowymi np. dysplazją bioder i nie wiadomo też, czy szczenię było należycie socjalizowane.
Na koniec
Chow chow jest imponująco urokliwym psem, ale ma swoja specyfikę, jeśli chodzi o niezależny i powściągliwy charakter. Wymaga też intensywnej pielęgnacji sierści, więc trzeba się liczyć z codziennym szczotkowaniem. Trud w to włożony wynagradza piękno i majestat tego psa, dlatego miłośnicy rasy chow chow wciąż są liczny na świecie, a psy są dumnie prezentowane na wystawach i konkursach.