Dog niemiecki – cierpliwy i wesoły pies dla rodziny

img-responsive

Dog niemiecki ma wielu wielbicieli, bo oprócz szlachetnego wyglądu posiada bardzo łagodny i spolegliwy charakter. Pies tej rasy, pomimo tego, że jest duży i silny, jest łatwy w wychowaniu. Jednocześnie budzi respekt, więc może mieć też funkcję psa stróżującego, ale tylko wewnątrz ze względu na brak podszerstka.

Spis treści:

Waga Pies: 54 - 90 kg
Suka: 46 - 60 kg
Wysokość w kłębie Pies: 80 - 90 cm
Suka: 72 - 84 cm
Kraj pochodzenia Niemcy
Długość życia 8 - 10 lat
Charakter czuły, wesoły, oddany, odważny

Pochodzenie i historia dogów niemieckich

Dogi niemieckie należą do molosów, a sama rasa wywodzi się od psów gończych używanych przez arystokrację przy polowaniach na grubą zwierzynę. Istnieje też teoria, że przodkami dogów niemieckich są bullenbeissery, czyli buldogi niemieckie polujące na niedźwiedzie oraz psy polujące na dziki, stanowiące mieszankę mastifa angielskiego z greyhoundem. Wraz ze spadkiem populacji dzików w Niemczech hodowla dogów niemieckich została ograniczona, ale sympatyczny charakter tej rasy ustanowił dla niej nową rolę – jako psa towarzyszącego dla przedstawicieli wyższych warstw społecznych. Miłośnikiem dogów niemieckich był m.in. kanclerz niemiecki Otto von Bismarck. Pierwszy wzorzec doga został ustalony w Berlinie w 1880 roku, ale znacznie odbiegał on jeszcze od współczesnych standardów. W odróżnieniu od przeszłości, dziś dogi nie podlegają też już próbom pracy, co oznacza, że ich myśliwskie korzenie zostały ostatecznie pogrzebane.

Nazwa rasy

Nazwa „dog niemiecki” została przypisana do rasy dopiero po ustanowieniu wzorca pod koniec XIX w. Jak się można domyślić, określenie wcześniej odnosiło się ogólnie do przedstawicieli gatunku i początkowo nazywano tak wszystkie silne i duże psy. Inna nazwa doga niemieckiego odnosi się do przodków i brzmi po angielsku „german mastiff”.

Ciekawostki

Dogi niemieckie należą do wyjątkowo dużych psów, ale nawet wśród nich zdarzają się prawdziwi gigant. Największy odnotowany przedstawiciel tej rasy zwał się Zeus i miał aż 90 cm w kłębie, a gdy stawał na dwóch łapach, jego wzrost osiągał 2,23 m.

Wygląd dogów niemieckich

Psy tej rasy zwracają uwagę przede wszystkim wzrostem. Jego sylwetka, choć masywna i potężna łączy w sobie grację i harmonijne ruchy, co daje efekt dystynkcji i elegancji. Głowa doga niemieckiego jest wydłużona i wąska, a mięśnie policzkowe lekko zaznaczone. Kufa jest szeroka i prostokątna. Pies tej rasy ma duży nos, najczęściej czarny, migdałowate oczy oraz wysoko osadzone uszy, które wiszą luźno.

Rodzaj sierści

Sierść doga jest gładka, gęsta i przylegająca do ciała. Wypielęgnowane włosie ma też elegancki połysk, nadający psu szlachetnego wyglądu. Ze względu na brak podszerstka okrywa psa jest łatwa w pielęgnacji, ale jednocześnie czyni to dogi podatne na marznięcie.

Umaszczenie

Kolory dopuszczalne u dogów obejmują wiele wariantów. Będą to barwy żółte od jasno-złoto-żółtych do nasyconych oraz pręgowane, czyli maść złota z czarnymi pręgami równomiernie rozłożonymi. Spektakularnie prezentują się tzw. arlekiny, czyli dogi czarno-białe. Z innych kolorów występuje czerń w intensywnym odcieniu z dopuszczalnymi białymi elementami na kufie, szyi i klatce piersiowej oraz łapach i spodzie ogona. Pięknie wyglądają też dogi o umaszczeniu błękitnym w odcieniu stalowym oraz merle, czyli siwe z czarnymi łatami.

Zdrowie u dogów niemieckich

Rasa niestety nie wyróżnia się długowiecznością i jest raczej delikatna. Duży rozmiar i ciężar psów wpływa u nich na większe ryzyko dysplazji bioder oraz problemów z kręgosłupem, także dogi nie powinny chodzić po schodach. Mogą mieszkać na 1 piętrze lub jeździć windą. Inne dolegliwości, na które narażone są te psy to skręt żołądka, dlatego zaleca się by po posiłku, zwierzak udał się na legowisko dla psa i tam wypoczywał dłuższą chwilę. Opiekun doga niemieckiego musi też zwracać uwagę na jego oczy. Wrodzona tendencja do problemów z tym obszarem może objawić się pod postacią entropium lub ektropium, czyli podwinięciem lub zawinięciem się powieki. W takim przypadku może skończyć się dolegliwość nawet operacją. Kolejne schorzenia, które zdarzają się tym psom to choroby serca oraz nowotwory kości. Trzeba też pamiętać, że dog niemiecki nie posiada podszerstka, więc łatwo może przeziębić się w chłodnie dni. Zaleca się też dla niego legowisko ortopedyczne ze względu na tendencję do zwyrodnienia stawów.

Charakter dogów niemieckich

Mimo imponujących rozmiarów, które budzą szacunek i dystans, dog niemiecki to łagodny i cierpliwy pies. Bardzo przywiązuje się do opiekunów i źle reaguje na pozostawianie zbyt długo w samotności. Nie jest więc to pies, który będzie spokojnie czekał na opiekunów przez wiele godzin. Swoją frustrację może zademonstrować poprzez zniszczenie rzeczy. Jest to jednak skrajny przypadek, bo dobrze wychowany i zsocjalizowany pies tej rasy będzie posłuszny i chętnie współpracujący. Dobrze znosi inne zwierzęta, zarówno psy, jak i koty, pod warunkiem, że jest z nimi zaznajomiony od młodego wieku. Dog niemiecki jest też wyrozumiały wobec dzieci, lubi bawić się z nimi ze względu na swoje wesołe usposobienie. Trzeba pamiętać przy tym, że ze względu na duże rozmiary i siłę nie należy nigdy pozostawiać małych dzieci sam na sam z psem, bo może niechcący wyrządzić im krzywdę.

Odżywianie rasy dog niemiecki

Opiekun tej rasy musi się liczyć z dużymi potrzebami kalorycznymi psa oraz koniecznością suplementacji w celu ochrony wrażliwych kości i stawów. Dogi niemieckie w okresie wzrostu potrzebują wysokobiałkowych posiłków 3-4 razy dziennie. Ze względu na ryzyko skrętu żołądka pokarm można dzielić na mniejsze porcje również dorosłym psom i należy im zapewnić spokój podczas jedzenia, a po spożyciu bezwarunkowo zwierzę musi udać się na legowisko dla dużego psa. Trzeba pamiętać też, że koszt utrzymania tak dużego psa jest wysoki i nie można oszczędzać na jakości karmy, więc jest to kwestia do rozważenia, zanim zdecydujemy się na doga.

Pielęgnacja dogów niemieckich

Pies mimo dużych rozmiarów nie jest kłopotliwy w pielęgnacji. Sierść wystarczy wyczesać raz na tydzień w czasie linienia. Kąpiel też nie będzie częstym obowiązkiem opiekunów doga, ale na uwagę zasługują oczy i uszy, o których czystość należy zadbać. Czyszczenie zębów może być przeprowadzane poprzez specjalne kości, dzięki którym pies zetrze sobie nalot. Po spacerze, jeśli na sierści jest piasek lub błoto wystarczy przetrzeć je mokrą szmatką, a sierść dalej będzie lśniąca.

Opieka i wychowanie

Podczas procesu wychowania doga niemieckiego trzeba pamiętać, że jest to pies wrażliwy i nie należy podnosić na niego głosu. Nasz pupil też będzie chciał być zawsze blisko nas, więc legowisko dla doga niemieckiego najlepiej ulokować blisko sypialni lub nawet w samym pokoju, w którym najczęściej przebywamy. Z drugiej strony nie można pozwolić, by pies był zbyt zaborczy i trzeba go delikatnie przyzwyczajać do chwil samotności, choćby dlatego, by wyjść spokojnie po zakupy. Dog jest chętny do treningu, łatwo uczy się komend i współpracuje pod warunkiem, że więź i zaufanie z opiekunem jest na właściwym poziomie.

Potrzeba ruchu

Pies rasy dog niemiecki uwielbia spacerować, ale nie jest amatorem zbyt intensywnego wysiłku. Nie znaczy to, że będzie opieszały. Lubi wesołą zabawę, trzeba tylko uważać na kontuzję zwłaszcza w młodym wieku, bo wtedy może dojść do urazów stawów rzutujących na przyszłą kondycję doga. Po bardziej aktywnym spacerze nasz pupil bez dodatkowej zachęty uda się na legowisko dla psa i tam powinien regenerować siły. Biorąc pod uwagę przywiązanie doga do opiekuna, każda wspólna aktywność będzie wzmacniała relację i uszczęśliwiała psa, więc warto stawiać tu na jakość, a nie tylko intensywność ruchu.

Dla kogo polecany jest dog niemiecki?

Ze względu na łagodny i spolegliwy charakter dog niemiecki nadaje się na pierwszego psa dla rodziny. Może również wychowywać się w otoczeniu dzieci, bo jest bardzo cierpliwy i czuły wobec nich. Nie nadaje się dla osób, które nie mają wystarczającej siły, by utrzymać na smyczy tego olbrzyma ani tam, gdzie pies musiałby się wspinać po schodach. Miejscem odpowiednim jest dom lub mieszkanie, które nie musi być duże przy regularnych spacerach. Ze względu na brak podszerstka, dog niemiecki nie może mieszkać w boksie ani budzie na dworze.

Cena szczeniaka rasy dog niemiecki

W Polsce istnieje wiele zaufanych hodowli doga niemieckiego i jeśli zechcemy nabyć szczeniaka tej rasy, musimy nastawić się na wydatek rzędu 5000-7000 zł w przypadku psa z rodowodem. Nie warto szukać tańszej opcji z pseudohodowli, bo psy tam rozmnażanie, często są obciążone wadami rozwojowymi i nie są właściwe socjalizowane.

Na koniec

Dog niemiecki samym wyglądem budzi respekt, ale w rzeczywistości to łagodny i wesoły pies o wielkim sercu. Osoby, które się zdecydują na tę rasę, muszą liczyć się z tym, że pies będzie potrzebował dużo uwagi i bliskości z opiekunem oraz że koszt utrzymania psa jest dość wysoki. Mimo wszystko warto zdecydować się właśnie na doga, gdy mamy dzieci oraz inne zwierzęta w domu, bo będzie się z nimi dobrze dogadywał.

 

 

 

 

 

Wróć do artykułów