Kod rabatowy został skopiowany

Owczarek Niemiecki – wszechstronny pies pracujący i rodzinny

img-responsive

Owczarki niemieckie są bardzo popularne w Polsce, co ma swoje uzasadnienie ze względu na liczne hodowle oraz wszechstronność i łagodność tej rasy. Wilczury będą oddanymi psami rodzinnymi, a wyszkolone będą wykonywać szereg skomplikowanych zadań postawionych przed nimi przez człowieka.

Spis treści:

Waga Pies: 30 - 45 kg
Suka: 22 - 32 kg
Wysokość w kłębie Pies: 60 - 65 cm
Suka: 55 - 60 cm
Kraj pochodzenia Niemcy
Długość życia 9 - 13 lat
Charakter lojalny, ciekawski, inteligentny, wszechstronny

Pochodzenie i historia owczarków niemieckich

Owczarki niemieckie wbrew skojarzeniom nie były pierwotnie psami obronnymi, tylko pasterskimi. Ich zewnętrzna budowa ciała była w początkowym okresie bardzo zróżnicowana, a wzorzec rasy powstał dopiero w XIX w. Podstawą do ujednolicenia hodowli stały się psy pasterskie pochodzące z obszarów Wirtembergii, czyli południowo-zachodnich Niemiec. Zasługi w tej dziedzinie mają Artur Mayer i rotmistrz Max von Stephanitz, którzy uzyskali wynik hodowlany na którym bazuje współcześnie rasa owczarka niemieckiego. Za protoplastę można wskazać tu psa, który wabił się Horand von Grafrath. Był wzorcowy dla hodowców i dlatego stał się reproduktorem kolejnych linii owczarków – właściwe wszystkie obecne wilczury wywodzą się od niego. W tworzeniu rasy stosowano inbred, czyli kojarzenie zwierząt spokrewnionych, tak by utrwalić wybitne cechy, a do hodowli wprowadzono bardzo rygorystyczne zasady, które pozwalały na rozmnażanie się tylko wybranych przedstawicieli. Kolejni reproduktorzy – Roland von Starkenburg oraz Klodo von Boxberg – byli wzorem, do którego wprost zmierzała już współczesna hodowla. Rasa owczarka niemieckiego przez 100 lat swojego oficjalnego istnienia miała różne kryteria rodowodowe. Niedawna zmiana w 2011 roku przyjęła jako pełnoprawny wariant długowłosy owczarka, a obie odmiany krótko i długowłose mają teraz równe szanse na wystawach. Występują jednak oddzielnie i nie można ich krzyżować ze sobą.

Nazwa rasy

Nazwa „owczarek niemiecki” odnosi się do pierwotnego przeznaczenia psa, czyli pilnowania stada zwierząt oraz kraju pochodzenia, w którym został wyodrębniony wzorzec. Określenie „owczarek alzacki” odnosi się do tej samej rasy i ta nazwa została wprowadzona po II wojnie światowej, gdy przymiotnik „niemiecki” zyskało negatywne konotacje.

Ciekawostki

Owczarki niemieckie były obecne w Polsce jeszcze przed II wojną światową, choć bardziej występowały psy w typie tej rasy, aniżeli wzorcowe. Prawdziwa moda na te futrzaki pojawiła się wraz z serialami TV„Czterej pancerni i pies” z bohaterskim Szarikiem oraz cykl „Przygody psa Cywila”.

Wygląd owczarków niemieckich

Określenie „wilczur” jest powiązane z tą rasą ze względu na wygląd, ale podobieństwo do wilków występowało bardziej w przeszłości. Owczarek niemiecki jest psem o średniej wielkości i symetrycznej budowie ciała. Głowa jest proporcjonalna do tułowia z trójkątnymi uszami sterczącymi do góry, podłużnym grzbietem ze spadzistym tyłem oraz długimi, skierowanym w dół ogonem.

Rodzaj sierści

Sierść u wilczura jest dwuwarstwowa. Warstwa wierzchnia jest prosta i podłużna, a podszerstek gęsty. Występują dwie odmiany – krótkowłosa i długowłosa. W pierwszej wersji długi włos występuje tylko na szyi, z tyłu przednich kończyn oraz na tylnych łapach tworząc tzw. portki. W przypadku długowłosych owczarków niemieckich warstwa okrywowa jest bardziej miękka i nie przylega do ciała. Miejsca, gdzie występuje obficie sierść to kryza, tył uszu oraz ogon, który przypomina pióropusz.

Umaszczenie

Kolor sierści, jaki dopuszcza FCI u owczarków niemieckich, obejmuje wiele wariantów. Najczęściej są to barwy czarne jednolicie oraz z podpaleniami: czerwonym, płowym lub żółtym. Oprócz tego wyróżniamy maść czaprakową w różnych odcieniach np. wilczastym, żelazistym lub szarym. Białe znaczenia np. na łapach jest dopuszczalne, ale nie jest to cecha pożądana.

Zdrowie u rasy owczarek niemiecki

Cechą wyróżniającą owczarki niemieckie to duża odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Nie należą niestety do psów długowiecznych i rasa ma też tendencje do pewnych chorób. Do najczęstszych należy dysplazja stawu łokciowego i biodrowego, alergie, przerost prosty u psów. Zdarzają się również nowotwory oraz padaczka, a także enostoza, czyli młodzieńcze zapalenie kości.

Charakter owczarków niemieckich

Pies tej rasy wyróżnia się dużą inteligencją, wszechstronnością, odwagą oraz zrównoważeniem emocjonalnym. Te ostatnie cechy mogą nie być odziedziczone przez szczeniaka i zdarza się, że ten pies bez odpowiedniej socjalizacji, będzie przewrażliwiony i lękliwy. Zaletami są posłuszeństwo wilczurów oraz ich uległość wobec opiekuna, dlatego doskonale nadają się do szkolenia i pracy. Wobec rodziny są wierne, czułe i oddane. Łagodny charakter pozwala na obecność innych zwierząt w pobliżu owczarka niemieckiego, który czuje się szczęśliwszy w grupie.

Odżywianie

Karmienie owczarków niemieckich musi zaspokajać ich potrzeby kaloryczne. Są one niemałe, ze względu na aktywność tych psów i rozmiar. Żywienie domowe musi opierać się na dużej ilości białka, które jest zawarte w mięsach i podrobach i jednocześnie trzeba obniżyć zawartość węglowodanów. Gotowa karma dla wilczurów będzie zawierać zbilansowane składniki potrzebne tej rasie, pod warunkiem, że wybierzemy produkt rekomendowany przez hodowców. Ze względu na ryzyko dysplazji bioder konieczna jest suplementacja chroniąca stawy tych zwierząt. Owczarki są średnio podatne na skręt żołądka, więc to czy ud się po posiłku na legowiska dla psa zależy wyłącznie od jego potrzeb. Nie wskazane jest jednak zbytnia aktywność, bo futrzak może zwrócić zawartość miski. Mała sjesta zapobiegnie tej sytuacji.

Pielęgnacja rasy owczarek niemiecki

Psy tej rasy mają obfity podszerstek, który należy wyczesywać, ale tylko na sucho. W okresie linienia będzie zbierało się sporo luźnej sierści, więc wielu opiekunów czesze psy na dworze. Owczarki niemieckie wymagają kąpieli tylko kilka razy do roku, chyba że odezwie się u nich instynkt i zwierzę wytarza się na spacerze. Moczenie tak grubej sierści zawsze wiąże się z długim czasem schnięcia, więc kąpiel należy przeprowadzić na wieczór, po ostatnim spacerze. Po wytarciu ręcznikiem wystarczy, że owczarek uda się na legowisko antystresowe dla psa lub normalne, a my musimy zadbać, by nie było w tym czasie przeciągu w domu.

Opieka i wychowanie

Wilczury są łatwe w opiece, ale potrzebują konsekwentnego traktowania i jednocześnie łagodnego, by utrzymać zaufanie do człowieka. Owczarek niemiecki wymaga szkolenia oraz jasnego ustalenia zasad obowiązujących w domu. Legowisko dla owczarka niemieckiego może być usytuowane w przedpokoju, ale tak by pies miał poczucie, że opiekun jest nieopodal. Będzie wtedy strzegł domu, a jednocześnie pies utrzyma poczucie bliskiej więzi z domownikami.

Potrzeba ruchu u owczarków niemieckich

Wilczury są dynamicznymi, wesołymi psami i uwielbiają wszelkie aktywności z opiekunem, zarówno bieg, spacer, jak i sporty i zabawę. Zdecydowanie te psy muszą się wybiegać lub przynajmniej odbyć długi spacer, by solidnie się zmęczyć. Tylko wtedy zwierzę spokojnie uda się na legowisko dla psa, w innym przypadku będzie szukać kontaktu i zabawy również w domu, co nie zawsze jest wskazane ze względu na gabaryty owczarka.

Dla kogo polecany jest owczarek niemiecki?

Wilczur jest najbardziej uniwersalnym psem, bo sprawdzi się w każdej dziedzinie. Jest doskonałym kandydatem na pupila dla rodzinny, ale też jako pies pracujący wzorowo wywiązuje się ze swoich obowiązków. Jest to powód, dla którego służby mundurowe chętnie szkolą owczarki niemieckie. W tym przypadku sprawdza się jako pies tropiący, wykrywający narkotyki i materiały wybuchowe czy znajdujący ludzi pod lawinami. Owczarek jest też szkolony jako pies przewodnik dla osób niewidomych. Jeśli przyjmie rolę zwierzęcia rodzinnego, jego opiekun musi wykazywać się nieustępliwością podczas szkolenia oraz zachowywać się wobec psa spokojnie, by nie rozwijać w nim lęku prowadzącego do agresji. Może być blisko dzieci pod warunkiem, że będą również w pobliżu osoby dorosłe, które będą czuwać, by pociechy nie dokuczały psu.

Cena szczeniaka rasy owczarka niemieckiego

Cena owczarka niemieckiego plasuje się zazwyczaj na poziomie 2000 zł, ale trzeba sprawdzić, z jaką hodowlą mamy do czynienia. Renomowane miejsce może ustalać cenę nawet do 4000 zł, ale dają większą pewność odnośnie do cech zwierzęcia. Rozsądnie jest więc wybierać szczenię z udokumentowanymi czterema pokoleniami przodków, by uniknąć wad genetycznych, problemów ze zdrowiem oraz bojaźliwego charakteru, na co ma też wpływ właściwa socjalizacja od pierwszych tygodni życia. Długowłosy owczarek niemiecki jest droższy, a rekord biją psy dorosłe po szkoleniu. Za przysposobionego rocznego wilczura zapłacimy nawet 10 000 zł.

Na koniec

Decydując się na owczarka niemieckiego, z pewnością nie będziemy żałować tego wyboru, bo są to psy niezwykle oddane człowiekowi i łatwe do wyszkolenia. Mają umiarkowane potrzeby zarówno ze względu na pielęgnację, a większe na ruch, który zapewnimy im dłuższym spacerem i zabawą ze swoim pupilem. Pies rasy wilczur to dobry pomysł do domu, w którym są dzieci, bo jest on łagodny oraz ma wrodzony zmysł opiekuńczy.

Wróć do artykułów