Whippet – wrażliwy i lojalny miłośnik biegania

img-responsive

Chart angielski zwany whippetem to radosny pies oraz czuły i łagodny towarzysz człowieka. Jest bardzo cierpliwy  wobec małych dzieci oraz oddany opiekunowi, ale jednocześnie nie przepuści żadnej wiewiórce na spacerze. Jego pierwotne przeznaczenie do polowań na gryzonie bierze górę  nad dobrym wychowaniem, więc posiadanie whippeta wymaga specjalnej zgody na podstawie prawa łowieckiego.

Spis treści:

Waga Pies: 13 - 18 kg
Suka: 10 - 15 kg
Wysokość w kłębie Pies: 47 - 51 cm
Suka: 44 - 47 cm
Kraj pochodzenia Anglia
Długość życia 12 - 16 lat
Charakter zrównoważony, wrażliwy, wesoły, oddany

Pochodzenie i historia whippeta

Rasa charta angielskiego powstała prawdopodobnie dzięki górnikom z północnej Anglii i południowej Szkocji. To oni wyhodowali psy, które służyły do polowań na gryzonie, przede wszystkim zające. Pogonie odbywały się w szalonym tempie na otwartych polach. By pies mógł dogonić swoją ofiarę w tych warunkach, musiał rozwinąć niespotykaną prędkość. Dlatego górnicy skrzyżowali terriera z greyhoundem i charcikiem włoskim. Ta genetyczna mieszanka zaowocowała psem z zaletami wszystkich tych trzech ras, a dodatkowo tańszym w utrzymaniu. Istnieje też teoria, że psy podobnie do whippetów są obecne na średniowiecznych malowidłach, m.in. Albrechta Dürera, co podkreślają miłośnicy chartów angielskich. Za oficjalny okres powstania rasy jednak przyjmuje się XIX w. Szybko dostrzeżono potencjał whippetów związany z prędkością i oprócz polowań zaczęto urządzać wyścigi z ich udziałem. Popularność chartów angielskich rosła w takim tempie, aż w 1891 Kennel Club oficjalnie uznał rasę. Sympatia do tych psów była tak wielka, że Księżna Newcastle, wraz grupą innych miłośników założyli Klub Whippeta, a arystokratka została jego prezeską. W Polsce charty angielskie pojawiły się dopiero 1965 roku i nasze prawo nakłada obowiązek uzyskania pozwolenia na posiadanie whippeta na podstawie prawa łowieckiego.

Nazwa rasy

Nazwa rasy pochodzi od wyrażenia „whi up”, czyli „zastrzyk energii”, lub „why it” oznaczający „szybki jak błyskawica”. Podobno „why it” było zużywane przez górników, by zachęcić te psy do rozwijania szybkości podczas polowania na króliki i podczas wyścigów.

Ciekawostki

Whippet był psem, na którego mógł sobie pozwolić nawet przedstawiciel niższej klasy społecznej, bo koszt utrzymanie zwierzęcia był niski. Ze względu na wyścigi psów był chętnie nabywany nawet przez niemajętnych ludzi, przez co pies zyskał miano „charta wyścigowego biedoty”, czy „charta biednego człowieka”.

Wygląd psów rasy whippet

Charty są mniejsze od reszty przedstawicieli swoich kuzynów. Ich szybkość jest uwarunkowana budową ciała, bo mają mocne i elastyczne mięśnie, co daje im siłę i wytrzymałość, przy zachowaniu pełni gracji i zwinności. Ta elegancja i wdzięk jest charakterystyczna dla whippetów, nic dziwnego, że ma grono swoich oddanych miłośników. Szczupła głowa, długa szyja, a także głęboka klatka piersiowa i tułów z dołkiem w literę S wpływa na ogólnie dostojny wygląd psa.

Rodzaj sierści

Chart angielski ma gładką, krótką i przylegającą do ciała sierść. Brak podszerstka oraz niewielka ilość tkanki tłuszczowej powoduje, że psy tej rasy marzną łatwo. Dlatego w czasie pogarszających się warunków atmosferycznych whippety powinny być odziane w kubrak, by się nie przeziębiły oraz należy skrócić czas spaceru.

Umaszczenie

Kolory sierści u whippeta są różnorodne po białe i czarne, a także płowe, beżowe, rude, a nawet niebieskie. Popularne są także odcienie brązu, wpadające w czekoladę. Dopuszczalne są również miksy tych kolorów. Kolor oczu natomiast jest brązowy.

Zdrowie u chartów angielskich

Psy wyglądają na delikatne, ale to tylko pozory. Whippety są uznawane za jedne z najzdrowszych ras, co wpływa też na ich długowieczność, oczywiście przy odpowiedniej pielęgnacji. Nie są jednak wolne od pewnych schorzeń charakterystycznych dla tej rasy. Na uwagę zasługuje serce whippeta, zwłaszcza w podeszłym wieku. Może cierpieć na niedomykalność zastawki mitralnej, co powoduje osłabienie możliwości powrotu krwi do lewego przedsionka podczas skurczu. Dlatego starsze psy po wysiłku muszą udać się na legowisko dla psa i trzeba je traktować ulgowo. U chartów angielskich może też nastąpić stopniowa utrata wzroku, a nawet ślepota spowodowana progresywną atrofią siatkówki.

Ponadto mogą się pojawiać alergie oraz niedoczynność tarczycy, a delikatna skóra whippeta jest podatna na otarcia i skaleczenia. Trzeba oglądać psa po spacerze i odkażać ewentualne rany, by nie doszło do stanu zapalnego.

Charakter whippeta

Charty angielskie słyną z opanowania i zrównoważonego charakteru, prócz sytuacji, gdy napotkają na swojej drodze gryzonia. Wtedy ich instynkt bierze górę nad brytyjskim temperamentem. Nikt już nie wykorzystuje psów tej rasy do polowań, ale ich pasja do pogoni i łowów pozostała. Na spacerze w lesie lub w parku trzeba zachować czujność, bo pies może szarpnąć znienacka lub pobiec za wiewiórką. Mimo tych zrywów, na co dzień chart angielski jest spokojnym psem, który lubi zacisze domu i chętnie udaje się na legowisko dla dużego psa, by odpoczywać lub obserwować otoczenie. Whippety słyną z łagodności, więc nadają się nawet do domu, gdzie są małe dzieci. Dobrze też żyją pod jednym dachem z innymi zwierzętami – oprócz gryzoni. Opiekunowie cenią sobie ich ciche zachowanie, rzadko szczekają i to raczej w celu oznajmienia, że czas na spacer. Chart angielski bardzo mocno przywiązuje się do ludzi i wpada w radosny szał, gdy opiekun wraca po kilkugodzinnej nieobecności.

Odżywianie rasy whippet

Mimo szczupłej sylwetki chart angielski potrafi być łasuchem, bo ma duże zapotrzebowanie kaloryczne. Zaletą jest to, że nie jest wybredny odnośnie karmy, ale po stronie opiekuna należy skomponowanie mu pełnowartościowych posiłków zawierających odpowiedni balans białek, węglowodanów, tłuszczy oraz witamin i minerałów. Charty mają szybką przemianę materii, więc w ich posiłkach musi być dużo łatwo przyswajalnego białka pochodzenia zwierzęcego. Jeśli chodzi o ilość posiłków, szczenięta charta angielskiego spożywają ich 3-4 w ciągu dnia, a dorastający pies miedzy 8-9 miesiącem powinien już jadać tylko dwie porcje dziennie.

Pielęgnacja whippeta

By właściwie zadbać o sierść whippeta wystarczy szczotkować go gumową rękawicą raz w tygodniu. Inaczej jest z uzębieniem u tej rasy, bo ma skłonność do osadzania się kamienia, więc trzeba czyścić zęby pupilowi nawet 3 razy w tygodniu. Oględziny skóry pod kątem ewentualnych zadrapań, czyszczenie uszu oraz przycinanie pazurów, jeśli się nie zetrą naturalne to całość zabiegów, które trzeba wykonywać przy whippecie. Psa tej rasy nie trzeba kąpać za często, może być to nawet raz na pół roku.

Opieka i wychowanie charta angielskiego

Ten wrażliwy i spokojny pies potrzebuje silnej więzi z człowiekiem oraz delikatnego traktowania, więc wykluczone jest podnoszenia na niego głosu. To jednej z najbardziej czułych psów, co nie znaczy, że można mu folgować. Podczas wychowania trzeba go traktować konsekwentnie, a treningi urozmaicać, by psiak się nie znudził. Jego wrodzoną inteligencję pozwala na loty łapać komendy, ale na szybkość nauki ma wpływ też zaufanie do opiekuna. W domu ten chart będzie chciał być blisko ludzi, przytulać się i spać niedaleko, dlatego legowisko dla whippeta można wstawić do sypialni, pamiętając o kocyku, by psiak nie marzł.

Potrzeba ruchu

Chart angielki potrzebuje dużo ruchu i jego wybieganie się jest konieczne, by zwierzak był szczęśliwy i spokojny i udał się na legowisko dla psa w celu regeneracji sił, zamiast dopraszać się uwagi od opiekuna. Chęć pogoni za gryzoniami można wykorzystać w zabawie np. z frizbi.

Dla kogo polecany jest whippet?

Charty angielskie są doskonałymi psami rodzinnymi, a dzięki wrodzonej łagodności mogą być w domu z dziećmi, bo nawet jeśli będą zaczepiane, nie reagują agresją, tylko się wycofują. Mimo dużej potrzeby ruchu whippet może mieszkać w bloku, bo po intensywnym spacerze uwielbia w spokoju udać się na legowisko dla psa, zwinąć się w kłębek i nikomu wtedy nie wadzi. Whippet jest też doskonałym wyborem dla aktywnych osób, które szukają towarzyszy do wspólnych biegów. Chart angielski będzie w siódmym niebie, mogąc towarzyszyć opiekunowi w codziennych przebieżkach.

Cena szczeniaka charta angielskiego

Chart angielski jest bardzo tani utrzymaniu, ale za szczeniaka tej rasy trzeba jednorazowo wydać średnio 3000 zł. Natomiast osobniki z hodowli ZKwP mogą kosztować nawet 4500-7000 zł, w zależności od przodków szczeniaka oraz jego wrodzonych cechach.

Na koniec

Dla tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas, chart angielski będzie idealnym towarzyszem.

Ten wierny, wesoły i dynamiczny pies z radością uczestniczy w biegach i spacerach ze swoim opiekunem. Whippet jest też doskonałym wyborem do domu, gdzie są inne psy i koty, a także małe dzieci. Ten futrzak ze wszystkimi będzie żył w zgodzie, prócz gryzoni, na które polowali jego przodkowie.

Wróć do artykułów