Kod rabatowy został skopiowany

Border collie – żywiołowy i oddany pies pracujący

img-responsive

Border collie łączy w sobie niezwykłą inteligencję z urokiem, któremu trudno się oprzeć. Rasa ta, często wykorzystywana w reklamach familijnych nie jest jednak wbrew pozorom zawsze najlepszym wyborem na psa rodzinnego. Border collie jest psem pracującym, który musi być zaangażowany do konkretnych aktywności i zadań. W innym przypadku będzie sfrustrowany i zacznie być kłopotliwy dla otoczenia. Dlatego przed nabyciem szczeniaka musisz dobrze zastanowić się, czy zapewnisz psu właściwe warunki do rozwoju i życia.

Spis treści:

Waga Pies: 15 - 20 kg
Suka: 12 - 18 kg
Wysokość w kłębie Pies: 50 - 55 cm
Suka: 47 - 52 cm
Kraj pochodzenia Wielka Brytania
Długość życia 15 lat
Charakter inteligentny, wesoły żywiołowy, wylewny

Pochodzenie i historia border collie

Border collie są psami pasterskimi, które wywodzą się od psów rzymskich, które przybyły do Brytanii wraz z legionami i skrzyżowały się z psami w typie szpiców, które przypłynęły na wyspę wraz z Wikingami. Wskutek tej mieszanki powstała rasa lżejsza niż przodkowie, ale predysponowana do bardzo ciężkiej pracy w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Pierwsze wzmianki o border collie pochodzą z X w., a w książce Johannesa Caina z 1573 roku znajduje się opis border collie – psa do wypasu bydła i pędzenia tych zwierząt na targ. Wzrastająca popularność rasy była proporcjonalna do tego, że coraz chętniej hodowano bydło w zagrodach i potrzebny był owczarek, który będzie pilnował stada i zaganiał je. Z drugiej strony odnotowano wtedy spadek drapieżników, więc psi pasterz nie musiał też być tak masywny, jak wcześniej. Powstało wiele lokalnych odmian border collie, przeznaczonych do specjalistycznych zadań, a nawet do wypasu danej rasy owiec. Jednolity wzorzec rasy border collie został ustalony bardzo późno, co miało swoje uzasadnienie w tym, że nie chciano tracić walorów użytkowych psów na rzecz ich wyglądu. Na exterier współczesnych border collie wpływ miał pies o imieniu Old Hemp. To na podstawie jego wyglądu określono ostateczny wzorzec. Old Hemp był nie tylko idealny pod względem budowy ciała, ale też jego cechy użytkowe były na najwyższym poziomie. Potwierdzały to rekordowe wyniki psa na sheepdog trial, czyli na zawodach w przepędzaniu zwierząt gospodarskich przez trasę z przeszkodami. Border collie w Polsce pojawił się dopiero w połowie lat 90. XX. w., a na przełomie XX/XXI w. zaczął się istny boom w naszym kraju na tę rasę.

Nazwa rasy

Nazwa Border collie została oficjalnie nadana przez Jamesa Reida w 1916 roku. „Border” oznacza region położony między Anglią i Szkocją, zwany Border Country. Drugi człon – „collie” w języku celtyckim odnosi się do czegoś czarnego i użytecznego.

Ciekawostki

Border collie jako rasa ma dwie odmiany – sportową oraz show. Między nimi jest bardzo dużo znaczących różnic, prawie jakby to były dwie odrębne rasy. Show jest odmianą ciężką, kudłatą, której hodowla jest ukierunkowana na efektowny wygląd psów. Dlatego linia show jest najczęściej wystawowa, ale nie jest zbyt dobra w sporcie i brak jej motywacji do wykonywania zadań zleconych przez człowieka. Natomiast border collie w typie sportowym są lekkie, zwinne i bardzo chętne do pracy. W tym przypadku najważniejszy podczas hodowli jest nie wygląd, ale charakter psa oraz jego walory użytkowe.

Wygląd psów rasy border collie

Psy tej tasy mają harmonijną budowę ciała i należą do średniej grupy pod względem wielkości. Pełna gracji sylwetka jest proporcjonalna do masy ciała u każdej odmiany border collie.

Rodzaj sierści

Pies rasy border collie może mieć dwa rodzaje sierści – półdługą lub krótką. Zawsze jest dwuwarstwowa, pod spodem miękka i gęsta, chroniący przed niepogodą. Włos okrywowy jest również gęsty, ale raczej twardy. Odmiana z półdługim włosem ma obfitą kryzę na szyi i równie bujne portki na udach oraz okazałe pióro na ogonie.

Umaszczenie

Najczęściej występującą odmianą kolorystyczną u border collie jest czarno-biała. Zasadniczo dopuszcza się wszystkie rodzaje umaszczenia u tej rasy, oprócz przewagi bieli. Border collie mogą być m.in. tricolor, a także marmurkowe.

Zdrowie u border collie

Jest to rasa zaliczana do silnej i wytrzymałej i dość długowiecznej, ale genetycznie mają pewne predyspozycje do specyficznych schorzeń, więc trzeba zdrowie psa monitorować. Genetycznie może wystąpić u border collie padaczka – zapaść powysiłkowa oraz osteochondroza. Również choroby oczu mają podłoże dziedziczne. Mowa tu m.in. o CEA, czyli anomalii oczu collie. Profesjonalne hodowle sprawdzają zwierzęta pod kątem występowania tej cechy. Prócz tego u border collie może wystąpić dysplazja stawów biodrowych.

Charakter border collie

Temperament border collie jest wyjątkowo żywiołowy i dynamiczny. Prócz tego jest to psiak bardzo radosny, choć na beztroskę pozwala sobie tylko przy opiekunie. Gdy pilnuje stada, jest bardzo stanowczy i nieustępliwy. Bardzo przywiązuje się do swojej rodziny i potrzebuje z nią głębokich relacji. Okazuje wylewnie swoje uczucia i potrafi być też zaborczy. Ma bardzo przyjacielskie usposobienie, więc nie jest to dobry wybór na stróża. W kontakcie z innymi zwierzętami właściwe socjalizowany border collie będzie utrzymywał dobre stosunki. Będzie bawił się z podobnymi do siebie, a mniejsze ignorował, bo nie ma instynktu łowieckiego. Jest mało szczekliwy, bardzo posłuszny wobec opiekuna i potrafi współpracować z innymi psami. Najbardziej dominującą cechą charakteru border collie jest potrzeba aktywności i zadaniowość. Nie wystarczy spacer czy przebieżka, pies musi mieć pracę nie tylko fizyczną, ale i umysłową, by czuł się dobrze.

Odżywianie rasy border collie

Psy tej rasy muszą mieć z racji swojej hiperaktywności bogate w kalorie i składniki odżywcze pożywienie. W przypadku border collie sprawdzi się dieta BARF, oparta na dużej ilości białka i tłuszczów, bez węglowodanów. Można też kupować gotowe mieszanki dla psów pracujących, pamiętając że potrzeby psa odmiany sportowej są o wiele wyższe niż odmiany show. Ze względu na wrodzoną ruchliwość trzeba zadbać o stawy zwierzęcia poprzez podawanie specjalnych preparatów mineralnych, które wzmocnią wiązania. Po jedzeniu futrzak się wycisza. Skieruj wtedy pupila na legowisko dla psa, by zażył sjesty i spokojnie strawił posiłek.

Pielęgnacja border collie

Rasa nie jest bardzo wymagająca, gdy chodzi o pielęgnację. Poza okresem linienia wystarczy raz w tygodniu wyczesać border collie grzebieniem z obrotowymi zębami oraz gęstą szczotką z metalowymi ząbkami do likwidacji kołtunów. Inaczej jest w czasie wymiany podszerstka, wtedy nie unikniesz czesania codziennie. W innym razie będzie sierść fruwać po całym domu. Dlatego wybierając legowiska dla border collie, weź pod uwagę nie tylko, by miał dużo miejsca, ale również by łatwo się czyściło posłanie, bo pies zgubi w sezonie sporo puchu. Kąpiel nie jest konieczna za często u tej rasy, ale warto zwrócić uwagę na czystość oczu i uszy, by nie wdał się stan zapalny.

Opieka i wychowanie border collie

Bliskość i uwaga, jaką trzeba poświęcić psu border collie, jest kluczowa, jeśli chcesz mieć szczęśliwe zwierzę w domu. Łasy na pieszczoty i kontakt z człowiekiem bywa w tym trochę nachalny, ale trzeba zaspokajać jego potrzeby emocjonalne. Powinien być blisko rodziny i z całą pewnością nie nadaje się do zostawania sam w domu przez długi czas. Legowisko antystresowe dla psa najlepiej jak stoi w sąsiedztwie twojej sypialni, bo wtedy futrzak czuje się spokojny i nie naprzykrza się opiekunom. Szkolenie border collie wymaga konsekwencji i dbałości, by nie wkradła się do ćwiczeń nuda. Choć psiak szybko się uczy, musi mieć krótkie sesje i do tego urozmaicone. Trener powinien być nieustępliwy, bo pies bywa uparty. Nigdy jednak nie używaj siły czy krzyku, bo przyniesie to odwrotny skutek oraz utratę przez psa zaufania do człowieka.

Potrzeba ruchu

Border collie jest niezwykle wymagający pod względem zapotrzebowania na intensywny ruch. Nie wystarczy mu bieganie czy spacery po lesie. Ta rasa musi mieć codzienne wyzwania i jakieś zajęcie, bo nie zmęczy się wystarczająco. Będąc sam na dworze, border collie nudzi się, a to będzie skutkować jego niesubordynacją i niszczeniem rzeczy w domu, by zmniejszyć wewnętrzne napięcie. Jest to rasa stworzona do sportu, dlatego zazwyczaj wygrywa w rywalizacji z innymi rasami. Najlepiej uprawiaj ze swoim pupilem takie dyscypliny sportowe jak agility, flyball, frisbee, obedience albo psi taniec. Wtedy futrzak będzie w siódmym niebie, a twoje meble będą bezpieczne.

Dla kogo polecany jest border collie?

Pies rasy border collie jest polecany tylko dla osoby o silnym charakterze oraz posiadającej taką ilość czasu i pomysłów, by sprostać potrzebom aktywności swojego pupila. Pies może mieszkać w bloku oraz w domu z ogrodem, ale nigdy w klatce. Jest to pies pracujący, więc będzie czuł się doskonale, mając codzienne obowiązki do wykonania. Warto nadmienić, że rasa jest wykorzystywana też przez służby ratownicze do odnajdywania ludzi pod lawinami, oraz jako pies do szukania narkotyków. Niestety, nie potrafi pilnować obejścia, bo wobec ludzi jest przyjacielski i tolerancyjny. Może mieszkać z rodziną z małymi dziećmi, choć te nigdy nie zyskają u psa autorytetu.

Cena szczeniaka border collie

Psy rasy border collie są często hodowane w Polsce, ale przy wyborze szczeniaka dobrze opierać się na sprawdzonych miejscach. Ważne jest pochodzenia szczeniaka i jego przodkowie nie tylko pod względem budowy ciała, ale przede wszystkim predyspozycji psychicznych. Koszt szczeniaka border collie to około 3000 zł, ale w przypadku wyjątkowo dobrego pochodzenia musisz liczyć się z o wiele wyższą kwotą, nawet 5-8 tysięcy. Z drugiej strony przy tak wymagającym charakterze warto wybrać psiaka z naprawdę renomowanej hodowli, by potem nie borykać się z trudnym zachowaniem swojego pupila.

Na koniec

Border collie jest uważany za jednego z najinteligentniejszych psów. Jest jednocześnie bardzo wymagający pod względem aktywności, więc zanim zdecydujesz się na zakup, przemyśl dwa razy swoją decyzję. Wiele osób po chwilowym entuzjazmie nie poradziło sobie z wychowaniem border collie, bo nie zapewnili mu wystarczająco absorbującego zajęcia. Jednak jeśli dobrze wyszkolisz psa, będziesz miał wyjątkowo wiernego i kochającego towarzysza, który z chęcią wykona powierzone mu zadania.

Wróć do artykułów