Ile razy dziennie karmić psa dorosłego, a ile szczeniaka?
Potrzeby kaloryczne u twojego futrzaka zmieniają się z wiekiem, więc jeśli zastanawiasz się, ile razy dziennie karmić psa dorosłego, a ile szczeniaka, znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule. Pamiętaj też, że w przypadku karmy liczy się nie tylko częstotliwość, ale również jakość posiłków.
Spis treści:
- Ile razy dziennie karmić psa, odstawionego od matki?
- Ile razy dziennie karmić psa w pierwszym półroczu jego życia?
- Ile razy dziennie karmić psa dorosłego?
- W jakich godzinach karmić psa?
- Ile razy dziennie karmić psa na starość?
- Na koniec
Ile razy dziennie karmić psa, odstawionego od matki?
W twoim domu pojawił się malutki piesek i chcesz zadbać należycie o jego potrzeby. Na początku karmienie szczeniaka, odstawionego dopiero od karmiącej suki może wydać ci się problematyczne. Pamiętaj, że nawet jeszcze pijąc mleko matki, aby maluch przestawiał się powoli na pokarmy stałe. Nigdy więc zmiana diety u szczeniaka nie jest radykalna. Trzeba jednak przestrzegać ilości jego posiłków, a także wielkości porcji i składu karmy.
Ile razy dziennie karmić szczeniaka miesięcznego?
Psiak, który ma dopiero kilka tygodni, jest jeszcze bardzo nieporadny i choć umie już jeść z miski, zdarza się, że w nią wpadnie i cały się zabrudzi. Ma mały i delikatny żołądek, więc powinien zjadać na raz niewielkie porcje, by nie było problemów z trawieniem. Zaraz po posiłku odłóż go na legowisko dla małego psa i pogłaszcz po brzuszku okrężnymi ruchami, jak robiła jego mama językiem, by pobudzić trawienie. Choć piesek jest mały, to rośnie bardzo intensywnie. Szczeniaczek potrzebuje jeść co 2-3 godziny, więc w sumie zaplanuj pięć posiłków dziennie dla swojego futrzaka. Karma musi być dopasowana do wieku i nie może zawierać zbyt twardych elementów. Mleczne ząbki nie poradzą sobie jeszcze z miażdżeniem kości i szarpaniem mięsa.
Jak często karmić szczeniaka, który już biega?
Odpowiedź, ile razy dziennie karmić psie dziecko nie jest jednoznaczna, bo ten okres trwa praktycznie do 8-10 miesiąca życia u psa. Im bardziej będzie nabierał masy, tym większe porcje powinieneś mu podawać, ale częstotliwość karmienia pozostaje bez zmian. Piesek, który dużo biega i się bawi, nadal potrzebuje 5 porcji dzienne, ale muszą mieć większą zawartością białka, by zaspokoić potrzeby zwierzęcia.
Ile razy dziennie karmić psa w pierwszym półroczu jego życia?
Wraz z upływem miesięcy twój mały osesek zaczyna stawiać się psią młodzieżą. Zapewne ma w sobie mnóstwo energii do zabawy i jest niezwykle aktywny na spacerach. Dlatego aż do ukończenia 6 miesiąca życia podawaj w stałych porach 5 posiłków oraz pamiętaj o dostępie do czystej wody.
Ile razy dziennie karmić 6-miesięcznego psa?
Pies, który już skończył pół roku, jest podrostkiem i nie potrzebuje już tak częstego karmienia, jak szczeniaczek. Możesz zmniejszyć ilość posiłków do 3-4 dziennie, ale pamiętaj o tym, że podana karma musi być pełnowartościowa, a w przypadku ras zagrożonych dysplazją stawów, musi być wprowadzona suplementacja specjalnymi mieszankami mineralnymi. Zawierają one kolagen, glukozaminę, chondroitynę oraz liczne pierwiastki. Ważna jest też dla zwierzęcia odpowiednia sjesta po posiłku, a najlepszym miejscem do tego są legowiska dla psa. Jeśli pozwolisz futrzakowi na ruch bezpośrednio po jedzeniu, może dostać bardzo bolesnego skrętu żołądka.
Ile razy dziennie karmić psa dorosłego?
Pies, który osiągnął pełną dojrzałość, może jeść raz dziennie. Rasy, u których występuje ryzyko skrętu żołądka, powinny jednak jeść dwa razy dziennie do końca życia. Dzieli się wtedy na dwie porcje dzienną dawkę. Ma to na celu ułatwienie trawienia, ale poziom kalorii pozostaje ten sam. Musisz też wziąć pod uwagę, że różne rasy osiągają dorosłość w innym czasie. Małe psy po roku można uznać za w pełni ukształtowane. Natomiast rasy olbrzymie mogą dojrzewać nawet do 24 miesiąca życia i dopiero wtedy można zmniejszyć częstotliwość karmienia.
W jakich godzinach karmić psa?
W życiu twojego futrzaka dobrze prowadzić pewien stały rytm, zarówno pod względem spacerów, jak i godzin karmienia. Wpływa to pozytywnie na funkcjonowanie zwierzęcia i jest ono dzięki temu spokojniejsze. Najlepiej, by w przypadku jednego posiłku dziennie podać go rano, a w dwóch porcjach rano i po południu. Zdarza się, że zwierzak nie chce jeść o wyznaczonych porach. Zastanów się, czy pies nie przeżywa jakichś napięć emocjonalnych, bo to może być przyczyną braku apetytu. Również, gdy pies spożywa posiłek zbyt łapczywie, a potem go zwraca, powodem może być jego przeciążona psychika. Do wyciszenia systemu nerwowego pomocne są legowiska antystresowe dla psa. Można je stosować w przypadku zwierząt, które są wyjątkowo wrażliwe.
Jak często karmić psa bardzo aktywnego?
Może się wydawać, że istnieje różnica pomiędzy tym, ile razy dziennie karmić labradora, który należy do rasy dużej, a ile razy dziennie karmić maltańczyka, który jest niewielkich rozmiarów. W przypadku różnych gabarytów psa inna będzie wielkość porcji, a nie częstotliwość ich podawania. Każda rasa, gdy osiągnie pełną dojrzałość, nie potrzebuje zbyt częstych posiłków, bo ich metabolizm zwalnia, a one same już nie rosną. Różnica, ile razy dziennie karmi się psa, może wynikać tylko z dwóch powodów. Po pierwsze, psiak który jest bardzo aktywny, zwłaszcza pracujący lub uprawiający sport, musi mieć większą dawkę kalorii. W tym przypadku podawaj psu dwie pełnowartościowe porcje dziennie. Druga sytuacja polega na dzieleniu jednej porcji na dwie, by nie przeciążać układu trawienia. Tutaj jednak ilość kalorii podanych dziennie pozostaje bez zmian, ale akcent musisz położyć na odpowiedni wypoczynek zwierzęcia po jedzeniu. W przypadku takich ras jak np. labrador legowisko dla dużego psa umożliwia mu wyciągniecie się i swobodną zmianę ułożenia ciała. U takich ras jak np. cocker spaniel czy pudel legowisko dla średniego psa będzie adekwatnym posłaniem i zachęci zwierzę, by spokojnie trawiło posiłek.
Jak często karmić psa, który mało się rusza?
Brak aktywności ruchowej u futrzaka może wynikać z różnych przyczyn i pamiętaj, że potrzeby kaloryczne maleją, jeśli zwierzę jest z jakiegoś powodu unieruchomione lub apatyczne. Rekonwalescenci, czy psy po traumach będą mało się ruszać i zalegać na swoich posłaniach. Wtedy posiłek jest podawany raz dziennie, a jeśli twojemu zwierzakowi trudno jest opuścić swój kąt, możesz zastanowić się nad zmianą posłania. Producent legowisk dla psów poleci taki model, który nawet dla psa z trudnościami w poruszaniu się będzie komfortowy, by z niego wyjść i swobodnie wrócić.
Ile razy dziennie karmić psa na starość?
Psie życie trwa nie aż tak długo, więc prawdopodobnie będziesz się musiał zmierzyć z opieką nad swoim leciwym zwierzakiem. Być może wahasz się, ile razy dziennie karmić psa, który stał się już seniorem, skoro wcześniej potrafił pochłonąć spore porcje. Tutaj trzeba uważać, bo im starszy pies, tym większa tendencja do tycia. Zmniejsza się przemiana materii i obniża aktywność, więc za częste karmienie szybko zamieni twojego psa w beczkę. Będzie to dużym obciążeniem dla jego stawów oraz organów wewnętrznych. Karm swojego psa na starość raz dziennie lekkostrawną karmą i dbaj, by miał regularny ruch, nawet jak się do tego już nie pali. Jeśli ma problemy z kręgosłupem czy kończynami, to wspomagająco stosuje się legowiska ortopedyczne dla psa. Zwierzak łatwo może z niego zejść i nie pogłębia się jego problem z układem kostnym.
Na koniec
Wiesz już, ile razy dziennie karmić psa dorosłego, a ile szczeniaka, więc nie popełnisz błędów w opiece nad swoim zwierzakiem. Pamiętaj, że najważniejsze jest to, by karma zwłaszcza w okresie wzrostu była pełnowartościowa, dostarczająca wszystkich składników odżywczych i mineralnych, by potem zwierzak cieszył się dobrym zdrowiem. Chroń też psa, przed problemami z układem trawiennym, zapewniając mu właściwy wypoczynek po posiłku i dzieląc na mniejsze porcje dzienną dawkę, gdy zwierzak ma wrażliwy żołądek.