Kod rabatowy został skopiowany

Co oznacza czarne podniebienie u psa?

img-responsive

Czarne podniebienie u psa czasami jest źródłem różnych zmartwień u właścicieli. W internecie krąży wiele mitów, na temat tego, że pupil z ciemnym ubarwieniem podniebienia jest wyjątkowo niebezpieczny i agresywny. Nic bardziej mylnego. Zatem od czego to zależy, że Twój pies ma ciemniejszą górną część jamy ustnej niż inne pupile i kiedy można się spodziewać czarnego podniebienia u psów?

Spis treści:

Co oznacza czarne podniebienie u psa?

Jako właściciele zwierząt domowych, zazwyczaj zaczynamy się martwić o ich zdrowie w momencie, jak zauważymy zmiany w zachowaniu, brak apetytu czy apatię. Zaglądamy wtedy do jamy ustnej, czy pojawiły się jakieś zmiany przy zębach, które bardzo często powodują, że pies lub kot nie chce jeść karmy. Spostrzegamy czarne podniebienie. I co teraz? Czy jest to powód do obaw? Czy musimy jechać natychmiast do weterynarza? Otóż nie. Ciemne zabarwienie górnej części szczęki u psów jest jak najbardziej normalne i wiąże się jedynie ze zwiększoną ilością pigmentu w tkankach jamy ustnej. Wszystko to jest uwarunkowane genetycznie i zazwyczaj zależne jest od danej rasy psa. Zatem czarne podniebienie u psa oznacza jedynie to, że jest on wyjątkowy!

Czy kolor podniebienia u psa ma wpływ na jego charakter?

Kolor podniebienia

Mit, który jest nieustannie powielany przez osoby niemające wystarczającej wiedzy na temat zwierząt domowych, może odstraszać tych, którzy chcą zdecydować się na posiadanie psa w obecności małych dzieci. Ciemne podniebienie u psa nie ma wpływu na to, czy jest on agresywny, czy będzie niebezpiecznie zachowywał się w stosunku do właścicieli i obcych ludzi oraz, czy będzie można mu zaufać. Charakter psa uzależniony jest wyłącznie od podejścia i wychowania przez właścicieli. Nawet rasy, które uznawane są za najbardziej niebezpieczne psy na świecie, świetnie dogadują się z dziećmi i potrafią być wiernymi członkami rodzin. Wystarczy poświęcić im czas na tresurę oraz zachowywać bezpieczne granice nagradzając psa za dobre zachowanie. 

Pies ma czarne podniebienie - czy higiena jamy ustnej się wtedy zmienia?

Pies ma czarne podniebienie

Niezależnie od tego, jaki kolor podniebienia występuje u Twojego psa, higiena jamy ustnej powinna być taka sama, czyli wysoka. Jako właściciel powinno się zwracać uwagę na stan uzębienia oraz dziąseł. Często dochodzi do zapaleń ze względu na nieusuwany kamień nazębny. To, co pies zjada na co dzień, również ma ogromne znaczenie. Na rynku można znaleźć wiele smakołyków, które dbają o uzębienie psów i prawidłową higienę jamy ustnej. Jeśli pojawią się jakiekolwiek zmiany w obrębie szczęki, w postaci nadżerek, zaczerwienień czy pęcherzy, należy niezwłocznie udać się do weterynarza po diagnozę. Wiadomo, że tego typu stan wywołuje stres i niepokój i zwierzęcia, dlatego polecamy zakupić legowiska antystresowe dla psa, aby zwiększyć jego komfort, jednocześnie zmniejszając napięcie.  

Warto pamiętać, że ogólny stan psa zależny jest zarówno od regularnych wizyt w lecznicy, obserwacji przez właściciela, jak i od tego, w jakim otoczeniu i warunkach przebywa psiak. Jako producent legowisk dla psów, możemy zapewnić im nie tylko zdrowy sen, ale także i dobre samopoczucie. Serdecznie polecamy legowiska ortopedyczne dla psa, gdy ten jest po operacji, zabiegu lub ma problemu z kośćmi i stawami na starość. Niezależnie od tego, w jakim wieku jest Twój pies, w naszej ofercie znajdziesz różne legowiska dla psa, w tym zarówno dedykowane legowisko dla szczeniaka, jak i legowisko dla dużego psa.

Stan zdrowia psa

Wróć do artykułów