Kod rabatowy został skopiowany

Buldog angielski – przyjazny i wesoły towarzysz rodziny

img-responsive

Buldog angielski to rasa, która wzbudza różne emocje, ale ma wielu miłośników. Jest to pies o przyjaznym usposobieniu i anielską cierpliwością do dzieci. Z drugiej strony wymaga bardzo dobrych warunków życia, bo jest delikatnego zdrowa. Jest to pies dla osób, które w zamian za sympatyczne towarzystwo pupila są w stanie poświęcić należyty czas na dbanie o jego dobrostan.

Spis treści:

Waga Pies: 23 - 25 kg
Suka: 18 - 23 kg
Wysokość w kłębie Pies: 31 - 40 cm
Suka: 30 - 35 cm
Kraj pochodzenia Anglia
Długość życia 8 - 10 lat
Charakter łagodny, przyjazny, posłuszny

Pochodzenie i historia buldoga angielskiego

Buldogi angielskie to rasa o bardzo długiej tradycji wywodząca się z pokaźnej grupy pozostałych buldogów. Te z kolei wywodzą się z linii mastifów, czyli molosów, które towarzyszyły legionom rzymskim w ich podbojach Europy. Choć już w XVII w. odróżniano buldogi od mastifów, to dopiero w XVIII w. powstała odmiana buldoga niepodobna do poprzednich. Ostateczny wzorzec buldoga przypada jednak na wiek XIX. Wtedy sylwetka psa zmieniała się na masywniejszą i szerszą, wyeliminowano fałdy skórne, pozostawiając jedną za nosem.

Tradycja hodowli buldogów w Wielkiej Brytanii wiąże się z okrutną rozrywką, jaką była szczucie psów na byki. Był to bardzo popularny sport aż do 1835 roku, gdy został całkowicie zakazany. To otworzyło nowy rozdział w hodowli buldogów, dla których trzeba było znaleźć inne przeznaczenie. W ten sposób stały się pupilami rodzinnymi. Zasługi na tym polu ma szczególnie hodowca Bill George, który zaangażował się w rozwój rasy jako towarzyszącej, bo w innym wypadku groziłoby jej wyginięcie.

Pierwszego buldoga angielskiego w ówczesnej postaci pokazano na wystawie w Birmingham w 1860 roku. Rasa została przyjęta entuzjastycznie, a w 1875 roku powołano Klub Buldoga, który istnieje po dziś dzień. Rok później ustanowiono ostateczny wzorzec buldogów angielskich. London Bulldog Society to instytucja powołana w 1891 roku, w trosce o zachowanie rasy, która została uznana za skarb narodowy.

W Polsce buldogi angielskie przyjęły się już pod koniec XIX w., a dwudziestolecie międzywojenne to okres, gdy w naszym kraju pojawiają się opisy psów przypominające tę rasę. Niestety w czasie II wojny światowej archiwa hodowlane zostały zniszczone, a populacja buldogów w Polsce w większości wyginęła. Dopiero na lata 70. XX w. przypadało wznowienie tradycji hodowlanej. Jan Gajewski sprowadził wtedy do ojczyzny parę buldogów o arystokratycznych imionach Sir Frederick of Mariseni i Lady Luck of Mariseni. Ich pierwszy miot przyszedł na świat w hodowli Sobietaka i od tej pory liczba buldogów angielskich w naszym kraju jest całkiem liczna.

Nazwa rasy

Sama nazwa „buldog” oznacza psa na byki, bo jedną z rozrywek Brytyjczyków było szczucie bydła psami. Buldogi angielskie nie miały już na szczęście takiego przeznaczenia i wpierw były określane jako buldogi rzeźnicze lub dogi angielskie. Z czasem przyjęła się nazwa dla rasy „buldog angielski”, podkreślając tym samym jej unikalny brytyjski charakter.

Ciekawostki

Buldog angielski był typowym psem angielskim, co miało też swoje odzwierciedlenie w literaturze. Przedstawiciel tej rasy towarzyszył m.in. Johnowi Bullowi, postaci z literatury uosabiającej cechy stereotypowego Anglika. Buldog był także angielskim psem mężów stanu. Stał się pupilem m.in. Winsotna Churchilla i był także maskotką polityków reprezentujących Partię Pracy.

Wygląd psów rasy buldog angielski

Buldogi angielskie są dość potężne o krótkiej lekko zadartej kufie i małej fałdzie nosowej. Oczy są szeroko rozstawione, okrągłe o mało widocznym białku, więc niemal czarne. Uszy są wysoko i szeroko osadzone na najwyższym punkcie czaszki. Buldog angielski jest przysadzisty i krótkonożny o szerokim i zwartym tułowiu. Łapy są silne i krzepkie. Głowa, choć większa od reszty ciała jest proporcjonalna i nie zakłóca ogólnej harmonii sylwetki. Ogon jest gładki i nisko osadzony.

Rodzaj sierści

Sierść u buldoga angielskiego jest delikatna i przylegająca, brakuje mu natomiast podszerstka. Sprawia wrażenie szorstkiej, ale to tylko wynik tego, że włos jest bardzo gęsty i twardy.

Umaszczenie

Buldog angielski może występować w jednolitym kolorze, a także z maską. Prócz tego występuje odmiana pręgowana i łaciata z różnymi odcieniami czerwieni oraz płowych. Maść czarna nie jest pożądany u tej rasy.

Zdrowie u buldoga angielskiego

Niestety, wcześniejsze przypadkowe skrzyżowanie tej rasy odbiło się na jej genetyce, więc buldogi są dotąd obciążone konsekwencjami. Są to psy borykające się z problemami wynikającymi z ich anatomii, m.in. problemami z oddychaniem ze względu na krótki pysk.

Hodowca tej rasy musi liczyć się z tym, że pies jest delikatny i trzeba mu zapewnić odpowiednie warunki w domu, by cieszył się dobrą kondycją. Lista problemów zdrowotnych, które mogą pojawić się u buldoga angielskiego, jest długa. Jego problemy fizyczne mogą pojawić się przy zbytnim wysiłku lub przy upale, więc nie można psa narażać na takie warunki. Zdarza się również zwężenie tchawicy i tętnic płucnych, za długie podniebienie miękkie i za płytka klatka piersiowa, która nie może pomieścić powiększających się płuc i serca. Buldogi są ogólnie podatne na infekcje dróg oddechowych m.in. na anginę czy zwykłe przeziębienia.

U rasy zdarzają się kłopoty związane ze szkieletem, dlatego wielu hodowców profilaktycznie od razu zaopatruje pupila w legowisko ortopedyczne dla psa. Dysplazja stawów łokciowych i kolanowych oraz luźne wiązadła krzyżowe kolan to najczęstsze problemy. Dodatkowo u szczeniąt w okresie wzrostu zdarza się też młodzieńcze zapalenie kości, czyli enostoza. Budowa kręgosłupa u buldoga angielskiego, czyli lekkie uniesienie w kierunku ogona jest przyczyną zapalenia wielonerwowego, analogicznego do zapalenia korzonków u ludzi. Jest to bardzo bolesna i utrudniająca poruszanie się przypadłość, która nasila się u tej rasy, gdy zmienia się zbyt gwałtownie temperatura otoczenia. Buldogi angielskie mogą też dostać udaru słonecznego. Skóra u tej rasy może reagować alergicznie, zwłaszcza u psów z przewagą bieli. Zapalenie skóry to z kolei przypadłość zwierząt zbyt pomarszczonych. Za ciężkie buldogi mają czasem ropowice międzypalcową. Rasa ma też tendencje do różnych chorób oczu, takich jak wypadnięcie gruczołu trzeciej powieki oraz wrodzonych wad powiek, czyli ektropium i entropium, co może skończyć się operacją. Trzeba pamiętać tylko, że narkoza u tych psów niesie wielkie ryzyko.

Charakter buldoga angielskiego

Buldog angielski utracił całą agresję, która cechowała jego wojowniczych przodków. Choć jego wygląd budzi respekt, kto poznał tę rasę wie, że to cierpliwy i przyjazny pies, o zrównoważonym temperamencie. Buldog angielski uwielbia się bawić, więc jest to wymarzony pupil dla dzieci, zwłaszcza że bardzo trudno wyprowadzić go z równowagi. Ma natomiast dobrze rozwinięty instynkt obronny i jest odważny, więc w razie zagrożenia dla rodziny, będzie reagował stanowczo. Na co dzień jest cichy i nie sprawia kłopotu, choć zdarza się wyjątkowo zaczepny przedstawiciel, który wdaje się w bójki z innymi psami. Ma silny charakter i wie, czego chce, więc przy złym wychowaniu będzie demonstrował swoją niezależność. Ważna jest przede wszystkim dla niego bliskość i mocna relacja z opiekunami, do których mocno się przywiązuje.

Odżywianie rasy buldog angielski

Jest to rasa ciesząca się doskonałym apetytem i lubi sobie podjeść, ale trzeba się liczyć z tym, że ważne jest zachowanie wzorcowej atletycznej sylwetki buldoga. Dlatego ilość kalorii trzeba dostosować do aktywności zwierzęcia, by nie dopuścić do otyłości. Dobrym wyborem są gotowe karmy wysokiej jakości, zawierające dodatki mineralne w postaci glukozaminy i chondroityny. Dzięki temu delikatne stawy zwierzęcia są chronione na bieżąco. Jeśli opiekun zdecyduje się na dietę przygotowaną w domu, konieczne jest suplementowanie preparatami zawierającymi kompleks witamin i minerałów, codzienne podawanych zwierzęciu już od wczesnych miesięcy. Ochroni to go przed bolesnymi zwyrodnieniami w przyszłości. Posiłki najlepiej podzielić na dwie mniejsze porcje, a po jedzeniu legowisko dla psa będzie najlepszym miejscem na drzemkę, bo zwierzę szybko się męczy i musi mieć zachowaną właściwą sjestę.

Pielęgnacja buldoga angielskiego

Rasa linieje aż trzy razy w roku, a sierść jest twarda i wbija się w tapicerkę, więc trudno ją usuwać. Dlatego legowisko dla buldoga angielskiego powinno być łatwe do czyszczenia, najlepiej ze zdejmowanym pokrowcem. Buldoga angielskiego poleca się czesać furminatorem raz na tydzień, co pozwoli na usunięcie martwego włosa, a czystość i blask sierści zostaną zachowane, gdy przetrze się przy tym psa wilgotną szmatką nasączoną roztworem wody i octu 5% w proporcjach 2:1. Psy tej rasy kąpie się w miarę potrzeb przy użyciu szamponów dla psów krótkowłosych, ale ze względu na tendencje do przeziębień, są też zwolennicy kosmetyków używanych wyłącznie na sucho. Nie można zaniedbać fałd skórnych na pysku buldoga angielskiego, które przeciera się środkiem do pielęgnacji oczu. Te zabiegi wykonuje się w zależności od stopnia pomarszczenia psa. Uszy można pielęgnować za pomocą preparatu samoczyszczącego, który raz na dwa tygodnie zakrapla się do wnętrza ucha i przeciera nim małżowinę. Warto dbać, by nie osadzał się kamień na płytce nazębnej, a także trzeba skracać pazury, by pies miał dobrą równowagę i nie doszło do złamania pazura. Zabieg ten można wykonać u weterynarza

Opieka i wychowanie buldoga angielskiego

Buldog angielski to pies, który potrzebuje ciepłej relacji i łagodnego traktowania. Lubi być blisko ludzi, dlatego klasyczne legowisko dla psa rasy buldog angielski stoi zazwyczaj w sypialni lub salonie. Najważniejsze jest, by pies nie był narażony na wyczerpanie i ekstremalne temperatury oraz by jego stan był systematycznie kontrolowany przez weterynarza. Jest to zwierzę z natury posłuszne, ale z drugiej strony buldogi angielskie mają silny charakter i przy zbytnim folgowaniu, mogą z czasem okazywać upór. Dlatego trzeba konsekwentnie egzekwować posłuszeństwo, a wtedy zachowanie psa będzie bez zarzutu. Socjalizacja powinna się odbywać od jak najwcześniejszego okresu, by buldog akceptował zarówno psy, jak i przedstawicieli innych gatunków. Wskazane jest zabranie pupila w różne miejsca, by się oswajał. Kontakt dziećmi też najlepiej zaaranżować jak najwcześniej.

Potrzeba ruchu

Buldogi angielskie szybko się męczą, więc nie można ich narażać na wyczerpanie oraz gorąc, które mogą spowodować trudności z oddychaniem. Ruch jest wskazany dla zachowania sylwetki i dobrego samopoczucia psa, ale musi być umiarkowany. Buldogi lubią się bawić i można im zaproponować piłki, sznury do siłowania oraz piszczące zabawki, ale na tyle duże, by ich nie połknął.

Dla kogo polecany jest buldog angielski?

Rasa jest przeznaczona do hodowli wyłącznie w domu, nigdy na zewnątrz, ze względu na niską odporność na temperatury i delikatne zdrowie. Buldog angielski to doskonała propozycja na psa rodzinnego, również tam, gdzie są małe dzieci, bo to łagodny i cierpliwy pies. Zazwyczaj rasa jest wybierana przez koneserów buldogów, bo jest to specyficzny pies, któremu trzeba poświęcić czas, by był właściwe zadbany.

Cena szczeniaka buldoga angielskiego

Rasa obciążona jest wieloma wadami genetycznymi, dlatego zakup szczeniaka buldoga angielskiego powinien być tylko od zaufanych hodowców. W innym wypadku może trafić się szczeniak, który będzie cierpiał na wiele dolegliwości i odejdzie przedwcześnie. Cena buldoga angielskiego z rodowodem utrzymuje się na poziomie od 4000 zł, do nawet 8000 zł, gdy mamy do czynienia z potomstwem utytułowanych rodziców.

Na koniec

Dla osób, które poszukują rodzinnego psa o średnich gabarytach i dużej łagodności, wybór buldoga angielskiego będzie jak najbardziej trafiony. Nie należy jednak dokonywać zakupu zbyt pochopnie. Selekcja hodowli pozwoli uniknąć częstych wizyt u weterynarza ze swoim podopiecznym, ale też przyszły opiekun tego sympatycznego czworonoga musi liczyć się z tym, że buldogi angielskie to wyjątkowo delikatna rasa, wymagająca troski i komfortowych warunków do życia oraz ciepłych relacji.

Wróć do artykułów