Kod rabatowy został skopiowany

Co zrobić, żeby dorosły pies zaakceptował szczeniaka - jak przyzwyczaić dorosłego psa do towarzystwa?

img-responsive

Co zrobić, żeby dorosły pies zaakceptował szczeniaka? Na to pytanie próbuje sobie odpowiedzieć każdy właściciel, który chce nabyć nowego pupila do swojego domu. Jednocześnie chce oszczędzić sobie i swoim podopiecznym problemów oraz niepotrzebnego stresu, jeśli chodzi o zaaklimatyzowanie się i polubienie się obu zwierząt. Jest kilka sposobów, aby starszy z nich nie darzył młodszego nienawiścią.

Spis treści:

Wprowadzanie szczeniaka do nowego domu, w którym już jest starszy pies

Na początek najważniejsze pytanie powinno brzmieć: jak wprowadzić szczeniaka do dorosłego psa? Pierwszy etap zapoznania ze sobą dwóch zwierząt różniących się między sobą sporym wiekiem jest najbardziej kluczowy. Powinno się to odbyć stopniowo i bez presji ze strony domowników. Jak wiadomo, szczenię będzie miało prawdopodobnie zbyt dużo energii, gdy zobaczy innego psa. Nie oznacza to jednak, że starszy pies-rezydent będzie miał od razu ochotę na zabawę i wspólne bieganie. Trzymaj oba pupile na smyczy w dalszej odległości od siebie i pozwól im samym automatycznie poznawać się nawzajem.

 

Bardzo ważną kwestią jest też to, aby od samego początku traktować oba psy równo. Nie należy poświęcać większej uwagi nowemu pupilowi, bo w ten sposób możemy wywołać zazdrość u dorosłego psa lub inne agresywne zachowania z jego strony. Nie zmieniając nawyków psa-rezydenta, będzie on przyzwyczajał się do nowej sytuacji na swoim dotychczas znanym gruncie.

 

Przyzwyczajanie psów do życia w zgodzie

To jak przyzwyczaić dorosłego psa do szczeniaka będzie uwarunkowane jego wiekiem i charakterem. Każde zwierzę jest inne, dlatego należy podchodzić do tego działania bardzo indywidualnie. Dorosły pies i szczeniak mogą już od pierwszych dni się akceptować, wspólnie bawić i jeść, ale też może być sytuacja, kiedy zapoznawanie ich będzie trwało nieco dłużej.

 

Wspólne spacery i robienie rzeczy, które dotychczas sprawiały przyjemność starszemu psu będą dobrym krokiem do tego, żeby oba psiaki się polubiły. Szczeniak i dorosły pies w domu bez wątpienia powinny mieć swoje osobne miejsca do odpoczynku. Jako producent legowisk dla psów oferujemy zarówno legowisko dla szczeniaka, jak i legowisko dla dużego psa. Na początek można je ustawić w większej odległości od siebie, a czasem zbliżać. Nigdy jednak nie powinno dojść do tego, że w domu jest tylko jedno legowisko, a psów więcej.

Zaaranżowanie wspólnej przestrzeni dla obu psów

Jeśli już wiesz, co zrobić, żeby dorosły pies zaakceptował szczeniaka, warto teraz poświęcić czas na zorganizowanie dla obu pupili miejsca w domu. Może nowe zabawki lub legowiska dla psa będą po części nagrodą dla starszego psa, który musi teraz zmierzyć się z nową rzeczywistością? Tym bardziej, jeśli zmaga się z chorobami lub pojawił się stres u niego, polecamy specjalistyczne legowiska ortopedyczne dla psa oraz legowiska antystresowe dla psa. Smakołyki, które dajesz swojemu psu, powinny mieć także odpowiednik dla szczeniaków, tak aby od teraz wspólnie ich wynagradzać za dobre zachowanie lub po prostu rozpieszczać.

Wróć do artykułów