Jak nauczyć psa zostawać samemu w domu by nie szczekał i nie piszczał?
Jak nauczyć psa zostawać samemu w domu? To najczęstsze pytanie, które zadają sobie świeżo upieczeni właściciele małych pupili. Ciągłe życie w biegu i dużo obowiązków, niestety zmusza praktycznie wszystkich do tego, aby zostawić, chociaż na część dnia psa bez opieki w domu. Jak to zrobić bez wyrządzania krzywdy zwierzęciu? Czy dorosły pies jest w stanie się do tego przyzwyczaić, skoro wcześniej cały czas ktoś przy nim był? Dzisiaj odpowiemy na te pytania.
Spis treści:
- Jak nauczyć szczeniaka zostawać samemu w domu?
- Jak przyzwyczaić dorosłego psa do zostawania w domu?
- Jak zniwelować lęk separacyjny psa pod nieobecność właściciela?
Jak nauczyć szczeniaka zostawać samemu w domu?
Szczeniak sam w domu przez ponad 8 godzin to nie lada wyzwanie. Niemniej jednak jest to do wypracowania, wymaga jedynie dużo cierpliwości ze strony właścicieli. W przypadku szczeniąt, które nie mają dużego doświadczenia, jeśli chodzi o życie z ludźmi, nie powinno być większego problemu.
Na początku warto zadbać o to, aby pies, zanim wyjdziesz do pracy czy szkoły, został zmęczony poprzez dłuższy spacer, czy wspólną zabawę. To pozwoli mu przespać większą część dnia podczas Twojej nieobecności. Tym bardziej jest to bardzo ważne w przypadku szczeniąt, które mają dużo energii.
W przypadku dużych psów największym wyzwaniem będzie zmiana jego przyzwyczajeń. Gdy do tej pory nieustannie obcował z ludźmi, a nagle wszystko mu się zmieni, może na to zareagować stresem i dolegliwościami ze strony układu pokarmowego lub moczowego.
Jak przyzwyczaić dorosłego psa do zostawania w domu?
W przypadku dorosłego psa, nauczenie go zostawania samego w domu to długi proces. Metoda małych kroków będzie w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem. Na początku warto wychodzić bez pupila na krótkie spacery czy zakupy do pobliskiego sklepu. 30 minuto to dobry start. Zwiększając czas nieobecności z każdym dniem, pies będzie się przyzwyczajać regularnie, nie doświadczając nagłej i niezrozumiałej zmiany.
Warto również pomyśleć nad zwiększeniem rozrywek dla psa w czterech kątach. Interaktywne zabawki, maty do lizania i smakołyki chowane w różne miejsca to dobre rozwiązanie dla tych szczeniaków i dorosłych psów, które są bardzo aktywne.
Jak zniwelować lęk separacyjny psa pod nieobecność właściciela?
Powodem, dla którego psy gryzą meble i inne przedmioty, piszczą i szczekają, gdy zostają same w domu, jest ich tęsknota. Są to objawy lęku separacyjnego. Dlatego tak ważne jest stopniowe przyzwyczajanie psa do samotności przez 8 godzin w ciągu dnia. Jeśli Twój pies szczeka sam w domu, to postaraj się zostawiać włączony telewizor lub radio, tak aby cały czas słyszał ludzki głos.
Jeśli tego typu działania nie pomagają, warto zwrócić się po pomoc do psiego behawiorysty, który będzie wiedział, jak zaradzić i podejdzie do problemu indywidualnie. Regularna praca sprzyja efektom, które można już w kilka dni zauważyć.
Zostawianie psa samego w domu na dłużej to także zapewnienie mu odpowiednich warunków do odpoczynku. Jako producent legowisk dla psów, polecamy między innymi klasyczne legowiska dla psa oraz specjalistyczne np. legowiska ortopedyczne dla psa, gdy ten zmaga się z problemami ze stawami lub jest po operacji oraz legowiska antystresowe dla psa, które zniwelują napięcie i odprężą go na czas nieobecności właścicieli. Niezależnie od wieku pupila, znajdziesz u nasz równie legowisko dla szczeniaka oraz legowisko dla dużego psa. Dzięki inwestycji w nie będziesz mógł zapewnić twojemu podopiecznemu jakościowy wypoczynek w tym niełatwym dla niego czasie izolacji od opiekuna.