Kod rabatowy został skopiowany

Jak skutecznie oduczyć psa szczekania w ciągu kilku dni?

img-responsive

Jak oduczyć psa szczekania? Pytanie to zadaje sobie każdy właściciel, którego pupil nieustannie wydaje dźwięki, które po jakimś czasie potrafią być męczące. Tym bardziej, jeśli dotyczy to psa, który szczeka w mieszkaniu. Ciężko jest kompletnie takie zachowanie wyeliminować, bo jakby nie było, jest to też zwierzęca forma języka i porozumiewania się. Jednak są metody, które zminimalizują szczekanie, poznaj kilka z nich!

Spis treści:

Problem szczekania u psów — skąd się bierze i dlaczego występuje?

Należy zacząć od określenia, dlaczego szczekanie psa staje się problemem? O ile umiarkowane dawanie głosu jest jak najbardziej w porządku, tak, jeśli jest to już nadmierne i zaczyna przeszkadzać domownikom oraz innym zwierzętom w domu, warto coś z tym zrobić. Należy mieć na uwadze fakt, że szczekanie jest częścią psiej natury. Porozumiewa się w ten sposób zarówno z nami — ludźmi, jak i innymi zwierzętami.

 

Intensywne i częste szczekanie psa może mieć podłoże w chorobach i złym samopoczuciu, a dzięki takiemu zachowaniu, próbuje on nam pokazać, że coś jest nie w porządku. Może oznaczać lęk separacyjny, tym bardziej, gdy pies został zbyt wcześnie odebrany od matki i pozostawiony sam sobie podczas nieobecności właścicieli w domu. Szczekanie psa może być wywołane zarówno strachem, jak i ekscytacją. Dlatego tak ważne jest określenie źródła tego problemu.

 

Jak skutecznie oduczyć psa szczekania w domu?

Po znalezieniu przyczyny warto rozpocząć pracę nad oduczaniem psa od szczekania z założeniem, że źródło problemu także będzie zniwelowane. Najgorszym krokiem, który nie powinien być nigdy stosowany, jest dawanie psu leków uspokajających. Nie jest to rozwiązanie problemu, wręcz można go nasilić, a także pogorszyć stan zdrowia psa.

 

Jeśli szczekanie psa spowodowane jest tym, że ma on dużo energii i w jakiś sposób chce ją uwolnić i pokazać, warto postawić na interaktywne zajęcie zwierzaka w wolnym czasie. Długi spacery, aportowanie, szukanie i szkolenie to niektóre z propozycji, aby zapewnić mu dużo stymulacji.

 

Gdy szczekanie psa jest oznaką chęci zwrócenia na niego uwagi, to warto go nagradzać w momentach, w których tego nie robi. Dużą częścią oduczania psa szczekania powinno być chwalenie za dobre zachowanie, w tym przypadku bez wydawania odgłosów, aniżeli karanie za szczekanie, które zazwyczaj ma odwrotne skutki. Jeszcze inną metodą może być uczenie psa szczekania na zawołanie, jako komenda.

 

Zapewnij psu swoje miejsce w domu, w którym będzie mógł odpocząć lub bawić się

Jako producent legowisk dla psów przy każdym problemach wychowawczych zwierząt polecamy zapewnić im własne miejsce w mieszkaniu. W ten sposób poczuje się on jak członek rodziny, a w gorszych momentach lub przy złym samopoczuciu będzie mógł odpocząć i wyciszyć w mniej stymulowanym miejscu. Legowiska dla psa są wykonane z wysokiej jakości materiałów, odporne na brud i łatwe do czyszczenia. Posiadamy w sprzedaży także legowiska ortopedyczne dla psa, które przydają się dla starszych zwierzaków, które zaczynają mieć problem ze stawami.

Wróć do artykułów