Kod rabatowy został skopiowany

Co jest lepsze dla twojego psa: szelki czy obroża?

img-responsive

Jesteś w sklepie zoologicznym i zastanawiasz się do wybrać: szelki czy obraża? To jakiego wyboru dokonasz, powinno zależeć przede wszystkim od wielkości psa, którego masz oraz jego charakteru. Inaczej będzie można zapanować nad psem, który ma założoną obroże, a inaczej gdy nosi szelki. Sprawdź, czym się różnią między sobą oraz którą wersję ostatecznie wybrać.

Spis treści:

Jakie są różnice między szelkami a obrożą?

Zastanawiając się, co będzie lepsze dla psa, obroża czy szelki na pierwszy rzut oka można zauważyć różnice w ich budowie, a co za tym idzie również i w innych kwestiach. Szelki zazwyczaj przeznaczone są dla mniejszych psów oraz dla tych, które mają łagodny charakter, bowiem w szelkach trudniej jest zapanować nad ciężkim i silnym psem niż w obroży. Szelki niewątpliwie są wygodne na przykład podczas jazdy samochodem. Będą też dobre na spacery, podczas których pies będzie jadł lub pił i nie będzie mu nic przeszkadzać na szyi.

 

Kolejnymi różnicami będą oczywiście stanowić takie kwestie jak materiał, z jakiego są wykonane, rodzaj zapięcia oraz ostateczna budowa i kształt. Należy pamiętać, że zarówno źle dobrana obroża, jak i szelki nigdy nie będą dobrze odgrywać swojej roli, nawet jeśli ogólnie mają wiele zalet.

 

Zalety i wady szelek

Dużą zaletą szelek jest ich wygoda noszenia przez psy. Nic nie ciąży bowiem na szyi i też nie ma ryzyka podduszania podczas spacerów czy biegania. Szelki bardzo dobrze sprawdzają się także podczas jazdy samochodem, rowerowych wycieczek czy dla psów, które uwielbiają sporty, np. ciągną zaprzęg. Nosząc szelki, mogą użyć większej siły pochodzącej z pleców i barków aniżeli w przypadku obroży.

 

Minusem szelek może okazać się ich ograniczony rozmiar. Dla niektórych naprawdę dużych psów może być problem z ich dobraniem. Warto również zwracać uwagę na ich dopasowanie oraz budowę, bowiem źle ułożone mogą wywołać kontuzję i wewnętrzne urazy podczas wysiłku psa.

 

Zalety i wady obroży

Zalet obroży jest nieco mniej niż szelek, ale bez wątpienia chcąc zapanować nad niebezpiecznych i silnym psem, na pewno lepsza będzie obroża. Do jej plusów możemy zaliczyć również to, że dobrze sprawdza się w przypadku malutkich szczeniąt, które warto oswajać z czym, z czym w przyszłości będą miały do czynienia. Czasami właściciele traktują obrożę jako formę ozdoby czy biżuterii. Nie ma w tym nic złego, o ile na spacery zakłada się bardziej wygodną jej wersję, lub też szelki.

 

Dużym minusem obroży jest ryzyko wystąpienia otarć i przyduszeń, które są bardzo niebezpieczne dla psów. Wbrew pozorom, zwierzę noszące obroże nie czuje się komfortowo. Jeśli jest źle dopasowana lub rozluźniona, pies może się zerwać ze smyczy bez większego wysiłku.

 

Dbanie o dobro i komfort zwierzaka — podsumowanie

Smycz czy obroża to nie łatwa decyzja, aczkolwiek chcąc dbać o dobro i wygodę psa, warto wybrać jednak szelki. Dobrze dopasowane będą dla niego komfortowe w noszeniu oraz nie wysuną się z grzbietu. Dbając o ogólne dobro pupili, jako producent legowisk dla psów, szczególnie chcemy zwrócić uwagę na legowiska ortopedyczne dla psa, które pomogą mu przetrwać ciężkie momenty, gdy zmaga się z chorobami stawów lub jest po operacji. Leżenie nie będzie sprawiać mu bólu. Posiadamy także inne legowiska dla psa, które wykonane są z wysokojakościowych materiałów i są łatwe w czyszczeniu.

Wróć do artykułów