Wyżeł weimarski – pełen energii pies rodzinny

img-responsive

Wyżeł weimarski, choć ma myśliwskie korzenie doskonale sprawdzi się jako pies towarzyszący. Jest inteligentny i czuły, a jego zrównoważony charakter umożliwia mu zachowanie cierpliwości wobec dzieci. Szlachetne pochodzenie wyżłów weimarskich podkreśla ich majestatyczna postawa ciała, więc jest to jednocześnie rasa o dużych walorach estetycznych.

Spis treści:

Waga Pies: 30 - 40 kg
Suka: 25 - 35 kg
Wysokość w kłębie Pies: 59 - 70 cm
Suka: 57 - 65 cm
Kraj pochodzenia Niemcy
Długość życia 11 - 14 lat
Charakter opanowany, energiczny, czujny

Pochodzenie i historia wyżła weimarskiego

Nie ma zgodności, co do dokładnego pochodzenia rasy, bo można spotkać się z dwoma wersjami historii wyżłów weimarskich. Pierwsza teoria wiąże się z Francją, a dokładniej korzenie tych wyżłów wywodzi się od szarych psów, które wchodziły w skład sfory królewskiej i podobno są przodkami weimarów. Druga wersja stanowczo głosi, że wyżły weimarskie są rasą całkowicie niemiecką, stworzoną przez Księcia Weimaru – Karola Augusta. W XVIII w. książę zapoczątkował hodowlę wyżłów, które były wyspecjalizowane do polowań. Nie było to jednak ich jedyne zadanie, bo miały też funkcje obronne. Używano ich do walki z kłusownictwem, bo towarzyszyły strażnikom łowieckim podczas kontrolowania obszaru leśnego. Niestety, wraz ze śmiercią Karola Augusta rasa podupadała i poszła w zapomnienie. Jej odnowę wiąże się działalnością cesarza Wilhelma I, który docenił wyżły i dzięki temu ich hodowla znów nabrała tempa. Rasa została uszlachetniona krzyżówką z pointerem, bo wcześniej miała więcej wspólnego z psami tropiącymi leithund, a kolejne pokolenie weimarów służyło do wystawiania zwierzyny w polu. Jako przodków rasy wymienia się również wyżła niemieckiego i posokowca bawarskiego.

Późniejszy rozwój hodowli wyżła weimarskiego jest związany z Majorem Robertem Herberem obecnie zwanego ojcem wyżła weimarskiego (weimaraner vater). Stało się tak ze względu na to, że w trakcie polowania zabił on nieumyślnie wyżła weimarskiego i by się zrehabilitować, został opiekunem rasy. Hodował weimary i dbał o ich popularyzację oraz utrzymanie czystości wzorca nawet poza granicami Niemiec. W 1897 roku w Berlinie powstało pierwsze stowarzyszenie hodowców wyżła weimarskiego. Od prawie wieku utrzymuje się niezmienne cechy tej rasy, bo w 1925 roku opracowano szczegółowy wzorzec i dotąd on obowiązuje.

Na lata 30. XX w. przypada okres wzrostu popularności wyżła weimarskiego w USA. Zyskał tam nawet własne miano – „srebrny duch”. W Polsce obecność rasy po wojnie wiąże się z psem o imieniu Baron z Branickiej Lesovny, sprowadzonego przez Mieczysława Koputę z hodowli czechosłowackiej od Chrudosa Tvrego.

Nazwa rasy

Nie ma pewności co do pochodzenia nazwy „wyżeł”. Według jednej z hipotez jest zapożyczeniem z węgierskiego słowa „vizsla”, łączonego z innym węgierskim wyrazem „vizsgálni”, oznaczającym „badać, sprawdzać”, co pasuje do tropiącego charakteru tej rasy. Natomiast przydomek „weimarski” wywodzi się od Weimaru, księstwa Saksonii. Tam władał właśnie Karol August, zwany księciem Weimaru.

Ciekawostki

Cesarz Niemiec Wilhelm I do tego stopnia cenił wyżła weimarskiego, że wydał stosowny dekret, by rasa nie była ogólnie dostępna. W dokumencie znalazł się zapis mówiący o tym, że właścicielem takiego psa może być tylko osoba z dowiedzionym czteropokoleniowym szlacheckim pochodzeniem.

Wygląd psów rasy wyżeł weimarski

Wyżeł to pies o średniej wysokości i harmonijnej sylwetce, podkreślonej przez silną muskulaturę. Dystynkcja i majestatyczna postawa ciała u tych psów pasuje do ich ogólnego rysu. Pysk u tej rasy jest wydłużony z lekko opadającymi falami, a uszy zwisające. Ogon jest cienki i często się u wyżłów porusza.

Rodzaj sierści

Wyżły weimarskie występują w odmianie krótkowłosej i długowłosej. W pierwszym przypadku sierść jest gęsta, gładka i przylegająca z połyskiem. Bywają odmiany z obfitym podszerstkiem lub całkiem go pozbawione. U długowłosych sierść ma około 3- 5 cm prócz głowy, gdzie jest krótsza. Długa sierść u tych wyżłów może układać się w efektowne frędzle.

Umaszczenie

Najczęściej spotykaną barwą u tego wyżła to srebrzystoszara lub myszowata oraz różne inne odcienie szarości. W umaszczeniu tej rasy mogą występować też niewielkie białe znaczenia na klatce piersiowej i palcach, a na grzbiecie dopuszczalna jest ciemna pręga. Głowa i uszy są zazwyczaj w jaśniejszej tonacji.

Zdrowie u wyżła weimarskiego

Wyżeł to pies o dość dużej odporności na choroby, ale nie znaczy to, że nie jest narażony na niektóre przypadłości. Wśród nich można wymienić alergie skórne oraz problemy z nerkami. Jest też podatny na dysplazję stawów łokciowych i biodrowych, dlatego wielu opiekunów decyduje się od początku na legowisko ortopedyczne dla psów, jako profilaktykę. Ze względu na opadające uszy z braku właściwej cyrkulacji mogą pojawiać się nawracające stany zapalne, więc jest to obszar do częstej kontroli.

Charakter wyżła weimarskiego

Wyżeł jest przede wszystkim psem myśliwskim i jego instynkt jest w tej dziedzinie bardzo silny. Z drugiej strony jest zrównoważony i posłuszny o stonowanym temperamencie. Ma wesołe usposobienie i bardzo przywiązuje się do rodziny i ogólnie jest otwarty na ludzi. Lubi igraszki z dziećmi, ale w przypadku młodych wyżłów trzeba nadzorować zabawę, bo silne pobudzenie może sprawić, że przewróci drobniejsze dziecko. Jest to pies bardzo czuły, potrzebujący kontaktu i głaskania. Dlatego ta rasa uwielbia polegiwanie z opiekunem na kanapie. Jeśli chce się uniknąć ciągłego towarzystwa swojego pupila na łóżku, trzeba zaopatrzyć się w wygodne i przestronne legowisko dla wyżła i ustawić je blisko sypialni.

Odżywianie rasy wyżeł weimarski

Rasa wyżłów słynie z apetytu i mało wybrednego gustu, co może skutkować wyjadaniem resztek. Dlatego z jednej strony trzeba mu podawać pełnowartościową i bogatą w minerały oraz białko karmę, ponieważ ma duże zapotrzebowanie kaloryczne i wymaga ochrony stawów. Z drugiej strony trzeba chronić psa przed otyłością. Wyżły są podatne na skręt żołądka, dlatego po jedzeniu powinny udać się na legowisko dla psa i nie poruszać się gwałtownie przez 1-2 godziny. Najlepiej też posiłki dzielić im na dwie porcje, by nie obciążyć zanadto układu pokramowego.

Pielęgnacja wyżła weimarskiego

Jest to pies, którego łatwo jest pielęgnować, zwłaszcza w odmianie krótkowłosej. Wystarczy systematycznie wyczesanie gumową szczotką i przetarcie mokrą szmatką sierści. Skrupulatnie trzeba zadbać natomiast o czystość uszu, podatnych na infekcje. Kąpiel u wyżła nie musi być częsta, choć nie będzie stronił od wody, a do zabiegu podejdzie z właściwym sobie opanowaniem i cierpliwością. Nie zaszkodzi też sporadyczne przemywanie oczu oraz czyszczenie zębów, by uniknąć osadzania się na nich kamienia.

Opieka i wychowanie wyżła weimarskiego

Opieka i wychowanie Wyżła Weimarskiego

Wyżły mają przede wszystkim potrzeby wchodzenia w bliską więź z opiekunem, więc troska o pupila opiera się tu w dużym stopniu na wspólnej aktywności. Psy podczas szkolenia powinny być traktowane konsekwentnie, bo lubią demonstrować swój upór, ale bez przesady. Są jednocześnie pracowite i wytrwałe, więc łatwo się je szkoli. Ze względu na myśliwski charakter tych psów mogą wchodzić one w konflikty z mniejszymi rasami lub kotami, co trudno będzie opanować. Jednak odpowiednia socjalizacja z pewnością pomoże stonować takie impulsy do pewnego stopnia. Legowisko klasyczne dla wyżła musi być na tyle szerokie, by mógł swobodnie zmieniać pozycję ciała ze względu na swoją ruchliwość. W razie potrzeby trzeba wyżłom obcinać pazury, jeśli nie zetrą ich na twardym podłożu.

Potrzeba ruchu

Potrzeba ruchu dla Wyżła Weimarskiego

Wyżły weimarskie to psy o silnej potrzebie ruchu i aktywności. Taki zwierzak będzie wymagał długich spacerów poza teren ogrodu czy posesji, by nie znosi monotonii i bezczynności. Jeśli jego potrzeby w tym zakresie nie zostaną spełnione, może ujawnić się jego gorsze cechy, jak niszczenie z frustracji przedmiotów w domu. Spacery powinny codziennie trwać 1-2 godziny i mieć charakter dynamiczny. Wyżła można wziąć na nawet 10 km przebieżkę za rowerem i będzie szczęśliwy i zrelaksowany, udając się posłusznie na legowisko antystresowe dla psa po takiej dawce ruchu. Wyżeł bardzo lubi też aportować i chętnie wskoczy do wody po patyk, także w ciepłe dni można urozmaicać zabawę z pupilem różnymi dodatkowymi wyzwaniami.

Dla kogo polecany jest wyżeł weimarski?

Psy tej rasy będą czuły się dobrze zarówno bloku, jak i w domu z ogrodem pod warunkiem dużej ilości ruchu na intensywnych spacerach. Dlatego na wyżła weimarskiego powinna się zdecydować osoba energiczna z odpowiednią ilością czasu. Wyżeł nie może zostawać za długo sam w domu, bo zaczyna niszczyć rzeczy oraz długo szczekać w wyniku samotności, więc nie jest to pies dla zapracowanych. Nadaje się natomiast do domu z dziećmi, bo jest cierpliwy i czujny oraz lubi zabawę z najmłodszymi.

Cena szczeniaka wyżła weimarskiego

Koszt szczeniaka z rodowodem rasy wyżeł weimarski wynosi około 3000 zł, ale trzeba się liczyć z tym, że renomowana hodowla oraz utytułowani rodzice to automatycznie wzrost ceny nawet o dwa razy. W zależności od przeznaczenia psa, czy będzie to towarzysz rodziny, czy w planach są wystawy, przyszły opiekun może wybrać odpowiedniego szczeniaka wyżłą weimarskiego za adekwatną sumę.

Na koniec

Wyżły weimarskie to szlachetne i inteligentne psy, które są oddanymi towarzyszami człowieka. Ich pracowitość i zaufanie wobec opiekuna pojawi się w pełnej krasie, gdy otrzymają potrzebną im dawkę uwagi i ciepła. Zaletą tej rasy są też niewielkie wymagania pielęgnacyjne i niewybredny apetyt oraz łagodne podejście do dzieci. Dlatego mimo tego, że jest psem stworzonym do tropienia zwierzyny, dziś traktowany jest głównie jako pies rodzinny.

Wróć do artykułów