Pinczer miniaturowy – wesoły i inteligentny pies rodzinny
Pinczer miniaturowy jest najmniejszym przedstawicielem rasy pinczerów. Miniaturki, choć niepozornych rozmiarów, mają dużą odwagę i temperament, który zaskoczy niejedną osobę. Ratlerki są jednocześnie bardzo inteligentne i mało wymagające pod względem pielęgnacji. Sprawdzą się jako psy rodzinne, zarówno do bloku, jak i do domu z ogrodem.
Spis treści:
- Pochodzenie i historia pinczera miniaturowego
- Wygląd psów rasy pinczer miniaturowy
- Zdrowie u pinczerów miniaturowych
- Charakter pinczera miniaturowego
- Odżywianie rasy pinczer miniaturowy
- Pielęgnacja pinczera miniaturowego
- Opieka i wychowanie pinczera miniaturowego
- Potrzeba ruchu
- Dla kogo polecany jest pinczer miniaturowy?
- Cena szczeniaka pinczera miniaturowego
- Na koniec
Waga |
Pies: 4 - 5 kg Suka: 3.5 - 5 kg |
---|---|
Wysokość w kłębie |
Pies: 25 - 30 cm Suka: 20 - 25 cm |
Kraj pochodzenia | Niemcy |
Długość życia | 12 - 15 lat |
Charakter | przyjazny, inteligentny, energiczny, czujny |
Pochodzenie i historia pinczera miniaturowego
Bezpośrednimi przodkami pinczerów są prawdopodobnie teriery. Psy podobne do obecnych pinczerów wykorzystywano już w XV w. do stróżowania oraz polowania na szczury, ale najmniejszy przedstawiciel został uznany za osobną rasę parę wieków później. Pinczery miniaturowe pochodzą od odmiany średniej, ale bez oznak karłowatości. Uznane są oficjalnie od 1870 roku i choć wcześniej były traktowane jako szczurołapy, szybko awansowały jako psy salonowe. Zasługi w uzyskaniu dzisiejszego wzorca można przypisać hodowcy, Wernerowi Jungowi. Z kolei do rozpropagowania rasy przyczyniła się determinacja Josefa Berta, który zmienił postrzeganie ratlerków jako bezużytecznej rasy i dzięki niemu zajęły należne miejsce wśród innych odmian pinczerów. Miniaturki stały się mieszkańcami bogatych rezydencji, a nawet dworów królewskich. W 1929 roku powstał amerykański klub pinczera miniaturowego, a obecnie jest najmniejszą odmianą psa domowego. Przez długi okres pinczery miniaturowe były okaleczane poprzez przycinanie uszu i ogona, na szczęście obecnie zaniechano takiej ingerencji w wygląd psów. W Polsce psy te są bardzo chętnie nabywane i znane od dawna, a popularność ratlerków nie maleje.
Nazwa rasy
Nazwa „pinczer” prawdopodobnie pochodzi od angielskiego czasownika „to pinch”, co znaczy szczypać. Pierwotne zadania pinczerów polegały na stróżowaniu i prawdopodobnie to miano przylgnęło do nich właśnie ze względu na zachowanie wobec intruzów. Z kolei nazwa pinczera miniaturowego, czyli ratlerka odnosi się wprost do funkcji szczurołapa.
Ciekawostki
Pinczery miniaturowe znane są już od wieków, na długo przedtem, gdy zostały uznane za odrębną rasę. Świadczy o tym jego podobizna uwieczniona na obrazie pt. „Chłopska rodzina” z 1640 r., wystawionym w Luwrze. Było to typowe, bo ratlerki były stałymi mieszkańcami wiejskich zagród oraz portów, bo pomagały zwalczać plagi gryzoni.
Wygląd psów rasy pinczer miniaturowy
Ratlerki są miniaturową wersją dobermanów i pinczerów średnich z zachowaniem proporcji. Mają więc charakterystyczną wydłużoną głowę oraz uszy o sporych rozmiarach układające się w literę V. Innym wyróżnikiem jest smukła i kwadratowa sylwetka oraz dość długie nogi. Pies poprzez swą postawę ciała sprawia wrażenie czujnego i często pokrywa się to z rzeczywistością, bo pinczery miniaturowe mają silne predyspozycje do pilnowania swojego otoczenia.
Rodzaj sierści
U ratlerków sierść jest gładka, sztywna i przylegająca, bez podszerstka. To przyczynia się do szybkiego marznięcia tych zwierząt, więc w chłodne dni niezbędne będzie specjalne psie ubranko dla pupila.
Umaszczenie
Dominujące kolory sierści u miniaturek to czarno-podpalany oraz barwy jednolite – rudy jasny lub ciemny. W przypadku podpaleń znaczenia są nad oczami, łapach oraz klatce piersiowej i dolnej części szyi, a także przy nasadzie ogona.
Zdrowie u pinczerów miniaturowych
Ratlerki są z reguły odporne na choroby, choć brak podszerstka może wpływać na marznięcie i przeziębienia. Mają też pewne obciążenia genetyczne i dolegliwości powiązane z małym rozmiarem. Mogą mieć problemy z oddychaniem, spowodowanym zapadnięciem tchawicy. Objawem tego jest kaszel. Prócz tego pinczery miniaturowe mogą mieć predyspozycje do chorób ortopedycznych. Przede wszystkim Ich szkielet może rozwijać się nieprawidłowo. Sporadycznie mogą wystąpić wrodzone zwichnięcia łokcia, a czasami deformacja kończyn w postaci zwichnięcia rzepki, co może doprowadzić do kulawizny. Dlatego legowisko ortopedyczne dla psa to w przypadku pinczerów często najlepszy wybór, by chronić przed nadwyrężeniem i bólem stawów.
Charakter pinczera miniaturowego
Pinczery miniaturowe to z natury odważne i czujne psy, które mocno przywiązują się do opiekuna, a wobec obcych zachowują nieufność. Bywają uparte oraz kapryśne, więc wymagają konsekwentnego traktowania. Mimo niewielkich rozmiarów bywają zadziorne, ale w gruncie rzeczy są przyjacielskie. Ratlerki potrafią wdawać się w konflikty z innymi psami oraz są niebezpieczne dla gryzoni – ich unieszkodliwianie było ich pierwotnym przeznaczeniem. Temperament mają żywiołowy i pogodny, co czyni ich świetnymi towarzyszami człowieka.
Odżywianie rasy pinczer miniaturowy
Pinczery miniaturowe mają szybszą przemianę materii ze względu na swój mały wzrost. Dlatego dobrze, jeśli jedzą często, ale niewielkie porcje karmy. Dieta dla ratlerków musi być też lekkostrawna. W przypadku pożywienia przygotowanego w domu sprawdzi się gotowane mięso drobiu, wołowiny i wieprzowiny oraz ryb. Taką karmę wzbogaca się olejem podawanym na zimno oraz wypełniaczem w postaci np. ryżu, który stanowi źródło węglowodanów. Nie może on jednak przekroczyć 15% całej porcji. Do karmy podaje się też gotowane warzywa w ilości 30% na porcję. Mięso powinno stanowić 50%. Taką karmę dla pinczera miniaturowego można przetrzeć przez sito, by ułatwić mu jedzenie. Na szczęście ratlerki nie należą do wybrednych, ale trzeba pamiętać o konieczności podawania witamin i minerałów do jedzenia, bo szkielet oraz stawy u tych psów są podatne na różnego rodzaju zwyrodnienia.
Pielęgnacja pinczera miniaturowego
Ratlerki mają łatwą w pielęgnacji sierść, którą wystarczy czesać raz w tygodniu szczotką dwustronną, do wyczesywania oraz gładzenia i wydobywania blasku z włosa. Kąpiele powinny odbywać się stosunkowo rzadko, bo te psy szybko marzną. Jeśli już zajdzie taka konieczność, to klasyczne legowisko dla psa, w którym będzie przebywał pupil podczas suszenia, musi stać z dala od przeciągów oraz wskazane jeszcze okryć zwierzę kocykiem. Alternatywną do kąpieli jest przecieranie sierści mokrą szmatką, co daje dobre efekty w celu pozbycia się błota czy kurzu.
Opieka i wychowanie pinczera miniaturowego
Pinczery są lojalne i nawiązują silną więź z opiekunem, dlatego należy im zapewnić dużo kontaktu z człowiekiem. Psy te lubią mieć też konkretne zajęcie, więc warto uatrakcyjniać wspólnie spędzony czas zabawą z piłką lub gryzakiem. Miniaturki bywają kapryśne i jak to małe psy, czasem reagują histerycznie. Dlatego trzeba zapewnić im spokój i poczucie bezpieczeństwa. Pinczery miniaturowe mają potrzebę chronienia swojej rodziny, dlatego legowiska dla psa powinny stać w strategicznym miejscu w domu, ale najlepiej nie przy samych drzwiach wejściowych. Niezwykła czujność pupila może wpłynąć na zbyt częste szczekanie, gdy usłyszy szmery na zewnątrz.
Potrzeba ruchu
Pinczery miniaturowe to żywiołowe psy, pełne chęci do zabaw i ruchu wraz z opiekunem.
Psy tej rasy chętnie sobie podokazują, a dzięki niewielkim rozmiarom nie jest to tak wymagające od opiekuna. Ze względu na to miniaturki polecane są również dla osoby starszej, która bez problemu nadąży za stawiającym drobne kroki pupilem. Zaletą jest też to, że ratlerka można schować do torebki i przemieszczać się z nim na dalsze wyprawy. Ten ciekawski zwierzak chętnie będzie obserwował otoczenie, co zaspokoi też jego potrzeby aktywności.
Dla kogo polecany jest pinczer miniaturowy?
Pinczer to pies inteligentny i lojalny, więc traktowany jest jako przyjaciel rodziny. Miniaturki są świetnym wyborem dla osób z małym mieszkaniem oraz dla seniorów, bo są mniej wymagające ruchu niż przeciętny pies. Rasa jest też ekonomiczna w utrzymaniu, łatwa w pielęgnacji i ceniona przez osoby, które często podróżują. Transport ratlerka jest bardzo prosty i można z nim się udać bez problemu w wiele miejsc. Pinczery miniaturowe dobrze chowają się w domu, w którym są dzieci, ale wymagana jest ostrożność, by dziecko niechcący nie potraktowało zbyt brutalnie delikatnego pieska.
Cena szczeniaka pinczera miniaturowego
Ceny szczeniaka pinczera miniaturowego osiąga wysokość od 2,5 do 5 tysiąca złotych, a nawet więcej. Należy nabywać młodego psiaka wyłącznie z hodowli zarejestrowanych w ZKwP. Zwłaszcza w przypadku ratlerków zdarzają się okrutne warunki pseudohodowli i dlatego trzeba dokładnie sprawdzać nie tylko legalność, ale też warunki, w jakim maluchy się urodziły oraz ich metrykę, która wykaże rodziców naszego pupila.
Na koniec
Pinczery miniaturowe to rasa psów bardzo popularna w Polsce. Przy odpowiednim wychowaniu ratlerki można zabrać wszędzie ze sobą, do kawiarni lub w podróż. Są one ponadto inteligentne i lojalne, a nawet mówi się, że to psy jednego pana. Chętnie się bawią i, a także lubią wykonywać zadania wymagające użycia intelektu. Świetnie sprawdzają się też jako psy rodzinne oraz towarzysze osób starszych, dlatego mają wielu miłośników.