Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze legowiska dla psa?

Jeśli decydujesz się na to, by w Twoim domu zamieszkał pies, w pierwszej kolejności powinieneś zadbać o odpowiednio duże legowisko dla psa. Dlaczego warto zainwestować w posłanie dla psa? Własne legowisko jest dla psa miejscem, w którym czuje się bezpiecznie, swego rodzaju azylem, w którym odpoczywa po aktywnym dniu. Poza tym, miękkie legowisko dla psa zapewnia mu relaks i wyciszenie, a dodatkowo, pomaga w zachowaniu dyscypliny i uczy posłuszeństwa. Psie posłanie ułatwia także utrzymanie porządku w mieszkaniu - psy, zwłaszcza młode, lubią roznosić po domu gumowe zabawki, kości czy piłeczki. Jeśli stworzysz psu legowisko, które należy tylko do niego, istnieje większa szansa, że psie zabawki będą umieszczane w jednym miejscu.

Jako producent legowisk dla psów podpowiadamy, jakie posłanie dla psa wybrać w zależności od wielkości, temperamentu, potrzeb i upodobań czworonoga. W Exclusive Bed pomogliśmy wybrać odpowiednie legowisko dla setek zadowolonych klientów - pomożemy i Tobie wybrać najlepsze posłanie dla Twojego psa.

Jak wybrać legowisko dla psa?

Zastanawiając się, jakie legowisko dla psa wybrać, weź pod uwagę kilka czynników, tak, by było bezpieczne, komfortowe i wygodne, a Twój pies lubił w nim wypoczywać.

 • Przede wszystkim wybierz odpowiedni rozmiar legowiska. Nie powinno być ono ani za małe, tak, by pies mógł się w nim swobodnie wyciągnąć, ani za duże, by pozostało przytulne i bezpieczne. Jak dobrać rozmiar legowiska dla psa? Najczęściej posłania podzielone są już na legowiska dla małych psów, średnich oraz legowiska XXL dla dużego psa. Najłatwiej jednak dobierzesz rozmiar legowiska sprawdzając długość psa od nosa do nasady ogona i dodając do wyniku 20 cm.  
 • Przy wyborze legowiska ważna jest jakość i trwałość wykonania. By posłanie dla psa posłużyło na dłużej, materiał na legowisko dla psa musi być mocny i odporny na przetarcia. Dobrym wyborem będzie legowisko dla psa łatwe w czyszczeniu, z materiału, z którego łatwo usunąć sierść i inne zabrudzenia. Praktycznym rozwiązaniem są legowiska dla psa z możliwością zdejmowania pokrowca.
 • Ogromne znaczenie ma również kształt legowiska i rodzaj wypełnienia. Legowisko dla psa powinno być na tyle miękkie, by dopasować się do kształtu zwierzęcia, ale jednocześnie odporne na odkształcenia. Dla niektórych czworonogów odpowiednie będzie legowisko dla psa na podwyższeniu - możesz zdecydować się na ten rodzaj posłania, jeśli Twój pupil lubi wypoczywać nieco wyżej (np. na fotelu lub kanapie).

Zobacz także: Gdzie przygotować legowisko dla psa?

Materiał na posłanie dla psa - na co zwrócić uwagę?

Ważny jest też materiał, z jakiego wykonane jest legowisko. Jaki materiał na legowisko dla psa będzie najlepszy?

 • Wytrzymały i odporny na zadrapania,
 • miękki, ciepły i przyjemny w dotyku,
 • łatwy do utrzymania w czystości.

W wielu sytuacjach sprawdzi się materiał wodoodporny, zwłaszcza, jeśli przygotowujesz legowisko dla dużego psa na zewnątrz.

 

Zobacz także: Kiedy warto wybrać wodoodporne legowisko dla psa?

Jakie legowisko wybrać dla dużego psa, a jakie dla małego?

Zastanawiając się, jakie posłanie dla psa wybrać, istotna jest wielkość Twojego pupila. Inaczej bowiem skonstruowane są legowiska dla dużego psa, a czym innym będziesz kierować się kupując posłanie dla szczeniaka czy małego psa. Jeśli wybierasz legowisko dla labradora czy owczarka niemieckiego, zwróć uwagę na następujące elementy:

 • legowisko dla dużego psa musi mieć solidną ilość wypełnienia, by nie uginało się pod jego ciężarem;
 • duże legowisko dla psa powinno mieć również wszyte zamki, abyś mógł je łatwo rozebrać i wyprać - całe legowisko jest na tyle duże, że nie zmieścisz go w pralce;
 • psy dużych ras mają często problemy ze stawami, dlatego niekiedy dobrym wyborem będzie legowisko ortopedyczne dla dużego psa.

Jeśli natomiast wybierasz legowisko dla yorka, shih tzu czy maltańczyka, zwróć uwage na to, by było:

 • miękkie i przytulne; może być dodatkowo wyposażone w poduszki lub kocyk;
 • zapewniające psu dodatkowe poczucie bezpieczeństwa - sprawdzą się tutaj legowiska o podwyższonych bokach;
 • wygodne, ze sporą ilością miękkiego wypełnienia.

Zobacz także: Jak nauczyć psa spania w legowisku?

Legowisko dla psa na zewnątrz - jak wybrać

Wybierając legowisko dla psa na zewnątrz zwróć uwagę przede wszystkim na to, by było łatwe do utrzymania w czystości oraz wykonane z tkaniny wodoodpornej i szczególnie wytrzymałej. Legowisko dla psa, które będzie znajdować się np. w ogrodzie, powinno się różnić od domowego, gdyż jest narażone na czynniki atmosferyczne. Powinno być zatem wykonane z grubszych materiałów oraz umieszczone pod zadaszeniem i na podeście, by chronić psa przed chłodem. Wypełnienie powinno być również znacznie grubsze niż w legowisku domowym.

Wybierając legowiska dla psa zawsze skupiaj się przede wszystkim na wygodzie i zdrowiu swojego pupila, dopiero w dalszej kolejności na aspektach estetycznych legowiska. Oferujemy duży wybór legowisk dla psów, dlatego bez problemu znajdziesz takie, które będzie dopasowane również do wnętrza Twojego domu. Wybierając legowisko dla psa zadbaj zarówno o bezpieczeństwo, jak i komfort swojego pupila, tak, by zapewnić mu jak najlepsze warunki do odpoczynku, a co się z tym wiąże - zdrowie i siły na długie lata.

Wróć do artykułów