Cane Corso – czujny stróż i lojalny przyjaciel rodziny
Spis treści:
- Pochodzenie i historia psów cane corso
- Wygląd psów rasy cane corso
- Zdrowie u cane corso
- Charakter rasy cane corso
- Odżywianie
- Pielęgnacja cane corso
- Opieka i wychowanie
- Potrzeba ruchu
- Dla kogo polecany jest cane corso?
- Cena szczeniaka rasy cane corso
- Na koniec
Waga |
Pies: 45 - 50 kg, Suka: 40 - 45 kg |
---|---|
Wysokość w kłębie |
Pies: 64 - 68 cm, Suka: 60 - 64 cm |
Kraj pochodzenia | Półwysep Apeniński |
Długość życia | 9 - 12 lat |
Charakter | lojalny, zrównoważony, niezależny, czuły |
Pochodzenie i historia psów cane corso
Cane corso italiano pochodzą od molosów, używanych przez legiony rzymskie jako psy bojowe. Te konotacje są jednak z odległych czasów. Ta rasa od wieków należy raczej do psów stróżujących, ale w razie potrzeby ich obronne cechy mogą się ujawnić z pełną intensywnością. Fenomenem jest to, że cane corso przetrwało w niezmienionej postaci, bo hodowla była prowadzona w izolacji przez większość czasu. Pierwsze wzmianki z czasów obecnych o tych psach pochodzą z XVIII w., ale pomimo dużej popularności na Półwyspie Apenińskim wzorzec rasy został ustalony dopiero w 1987 roku, dzięki zabiegom hodowców oraz znawcy molochów i sędziego kynologicznego – Antonio Morsianiego. Do lat 80. ubiegłego wieku cane corso był znany tylko w Południowych Włoszech, gdzie dotąd jest chętnie hodowany. W Polsce pojawił się dopiero pod koniec lat 90. i nadal nie jest to zbyt popularna rasa w naszym kraju, mimo jej niewątpliwych zalet charakteru i atrakcyjnego wyglądu.
Nazwa rasy
Nazwa cane corso podchodzi jeszcze z języka łacińskiego, w którym „cohors" znaczyło stróża, bo taką rolę właśnie pełniło od dawna to zwierzę. Obecnie po włosku „cane” znaczy pies, więc można też powiedzieć, że cane corso oznacza psa z Korsyki, choć to południowa część Półwyspu Apenińskiego najbardziej kojarzy się z hodowlą tej rasy, a zwłaszcza okolice miasta Foggia i Bari.
Ciekawostki
Cane Corso są masywnymi psami, ale wcale nie są przez to powolne. Dlatego prócz stróżowania, dawniej były wykorzystywane również do ścigania zbiegłych więźniów. Istnieje również przypuszczenie, że występowały na arenie, walcząc z dzikimi zwierzętami.
Wygląd psów rasy cane corso
Muskularna imponująca sylwetka cane corso to charakterystyczna cecha tego psa, który dodatkowo jest dosyć wysoki, bo dochodzi do 68 cm w kłębie. Ma majestatyczny wygląd, zwłaszcza że trzyma wyprostowaną sylwetkę i bez potrzeby nie porusza się zbyt szybko. Cane corso ma wielką głowę o płaskiej kufie z wyraźnie zaznaczoną bruzdą czołową, duże oczy i opadające trójkątne uszy. Lśniąca sierść dodaje mu dodatkowego uroku.
Rodzaj sierści
Cane Corso ma sierść gładką i krótką z gęstym, ale delikatnym podszerstkiem. Nie jest on wystarczającą izolacją termiczną tak, by przedstawiciel tej rasy przebywał w naszych warunkach klimatycznych zbyt długo na podwórku.
Umaszczenie
Barwa cane corso jest różnorodna: od odcieni jasnobrązowych, szarych, po czarną jak smoła, która wyjątkowo spektakularnie prezentuje się przy zadbanej i błyszczącej sierści. Popularne jest też odmiana blue, czyli w kolorze jasnoszarym z odcieniem błękitu. Mogą być też cane corso szarografitowe, pręgowane i płowoczerwone, także dopuszczalne jest umaszczenie mieszane.
Zdrowie u cane corso
Jest to rasa wytrzymała i mało wymagająca, ale jak każdy przedstawiciel molochów może cierpieć na dysplazję stawów, co ma głównie podłoże genetyczne. Z tego względu zaleca się RTG jeszcze w okresie szczenięcym oraz dużą dbałość o stawy od najwcześniejszych miesięcy życia poprzez suplementację i nieprzeciążanie psa. Innym problemem ortopedycznym, który może przejawić się u tej rasy, jest zwichnięcie rzepki. Często występującymi dolegliwościami są też problemy z oczami: zapalenie trzeciej powieki, entropium i ektropium. Może też pojawić się zapalenie ucha zewnętrznego, czemu zapobiega się należytą dbałością o higienę. Cane corso może cierpieć na zaparcia i niestrawność, więc należy zatroszczyć się o jego dietę. Innym problemem gastrologicznym jest tendencja do rozszerzenia i skrętu żołądka. Z tego względu zawsze po posiłku cane corso powinien udać się na legowisko dla psa i odpowiednią długo tam spokojnie poleżeć. Zdarza się również u tej rasy padaczka idiopatyczna oraz niedoczynność tarczycy. Na ogół dobrze prowadzony pies tej rasy z odpowiednim pochodzeniem genetycznym będzie rzadko bywał u weterynarza.
Charakter rasy cane corso
Ten włoski czworonóg to zrównoważone i lojalne zwierzę, lubiące czułość i zabawę. Jest to pies jednego właściciela, choć wobec każdego domownika okaże sympatię. Posłuch jednak zawsze będzie miał przede wszystkim opiekun. Wobec obcych może być nieufny, ale zasadniczo wobec ludzi zachowuje się z poprawnie. Cane corso nie sprawiają dużych trudności podczas szkolenia, na które powinny zostać skierowane dość szybko. Ze względu na wrodzoną inteligencję i niezależność, psa tej rasy trzeba dobrze ułożyć, bo przy tych gabarytach może sprawiać kłopoty w razie nieposłuszeństwa. Błędy wychowawcze mogą sprawić, że cane corso zacznie zachowywać się agresywnie, więc musi mieć w opiekunie autorytet, który ukróci niewłaściwe odruchy. Ten pies bywa uparty, próbując postawić na swoim, a dodatkową trudnością jest to, że pełną dojrzałość jak u wszystkich molosów osiąga do drugiego, maksymalnie 3 roku życia. Proces formowania się jego właściwego zachowania jest więc rozciągnięty w czasie.
Odżywianie
Cane corso musi odżywiać się dobrej jakości czystym mięsem, bez domieszek piór i kopyt. Powinno być ono w proporcji co najmniej 50% z warzywami. Można wybrać gotową mieszankę dla tej rasy. Podawanie samej mokrej karmy może być zbyt drogie ze względu na zapotrzebowanie kaloryczne, więc można zamiennie serwować również suchą karmę, pamiętając by często psa poić. Dietę należy suplementować glukozaminą oraz chondroityną lub kupować karmę już ją zawierającą, ze względu na działanie profilaktyczne dla stawów, które muszą unieść nie lada ciężar.
Pielęgnacja cane corso
Krótka sierść psa sprawia, że nie musi być on kąpany, chyba że wróci bardzo brudny ze spaceru lub wytarza się w czymś. Cane corso sezonowo gubi sierść, więc powinno się go szczotkować na wiosnę codziennie, najlepiej gumową szczotką lub specjalną rękawicą. Ze względu na problemy z oczami, należy dbać o ich czystość i sprawdzać pod kątem stanów zapalnych, zanim rozwinie się poważniejszy problem. Podobnie będzie z uszami, zwłaszcza gdy będą opadać. Cane corso trzeba czasem przyciąć pazury, gdy nie zetrą się wystarczająco na soccerze. W innym przypadku będą im przeszkadzać w chodzeniu, a ułamanie pazura, który zbyt wystaje, jest bardzo dla psa bolesne. Należy pamiętać o tym, by legowisko dla cane corso było czyste, najlepiej okresowo prane, by nie było u psa problemów skórnych.
Opieka i wychowanie
Troska o psa w przypadku tej rasy to przede wszystkim zapewnienie mu należytej uwagi, zabawy, którą uwielbia oraz ciszy i spokoju, gdy mija czas aktywności. Dla cane corso bardzo ważne jest własne miejsce w domu, do którego może oddalić się, by odpocząć. Legowisko dla dużego psa, na jakiego wyrośnie szczeniak cane corso, powinno być o szerokości pozwalającej na wygodne ułożenie i zmianę pozycji. Psa tej rasy trzeba socjalizować od szczeniaka, zwłaszcza gdy mieszka w mieście. Z reguły toleruje inne czworonogi, ale musi się od najmłodszych lat przyzwyczajać do ich obecności. Może przebywać przy dzieciach, ale powinien czuć się przy nich bezpiecznie. Od szczeniaka należy uczyć cane corso spokojnego chodzenia na smyczy, a w treningu posłuszeństwa łatwo go zmotywować przysmakami.
Potrzeba ruchu
Pies rasy cane corso potrzebuje dużo ruchu i zajęć, bo monotonia szybko go znudzi. Zabawa i siłowanie się np. liną to aktywność, którą będzie uwielbiał. Można również wybierać się z nim na przebieżki, bo jest to pies, który nawykł do wysiłku i dobrze się wtedy czuje. Choć jest masywny, potrafi być bardzo szybki i żwawy, ale trzeba też zadbać, by się nie przeciążył. Po intensywnym spacerze powinien udać się na drzemkę, a legowisko dla psa cane corso powinno być z dala od domowego zgiełku, inaczej pies będzie w ciągłym napięciu i nie odpocznie należycie.
Dla kogo polecany jest cane corso?
Mocny charakter sprawia, że jest to pies dla doświadczonych opiekunów, zwłaszcza że bywa uparty. Od małego musi mieć w człowieku autorytet, by potem był posłuszny, co przy tych gabarytach jest bardzo ważne. Może wychować się w domu z dziećmi i innymi czworonogami, ale trzeba pamiętać o jego potrzebie ruchu. Sfrustrowany cane corso będzie pokazywał trudne zachowania, więc trzeba się z tym liczyć.
Cena szczeniaka rasy cane corso
W Polsce istnieje kilka zaufanych hodowli cane corso, działających pod patronatem ZKwP. Szczeniak z rodowodem kosztuje w przedziale 3-5 tysięcy. Należy przed zakupem sprawdzić rodziców, bo szczeniak będzie po nich prawdopodobnie dziedziczyć temperament, stąd stabilni emocjonalnie pies i suka dają większe prawdopodobieństwo takiego potomstwa. Ważne jest też, czy szczeniak był w hodowli prawidłowo socjalizowany, by zaczął nabierać odpowiednich nawyków od pierwszych miesięcy życia. Można też pokusić się o sprowadzenie cane corso z zagranicznej hodowli, np. z Południowych Włoch, ale wtedy cena szczeniaka będzie wyższa i trzeba będzie jeszcze doliczyć koszty wyrobienia dokumentów.
Na koniec
Cane corso ma swoich miłośników i choć jest to rasa niszowa, kto zostanie jej opiekunem jej przedstawiciela, z pewnością nie pożałuje. Cane corso jest silny i wytrzymały, stabilny psychiczne oraz ma piękny i dostojny wygląd. Jego lojalność i oddanie opiekunowi są charakterystyczne, więc jest to doskonały pies towarzyszący oraz stróżujący.