Jak obciąć psu pazury, by go nie bolało?
Wielu opiekunów zadaje sobie pytanie, jak obciąć psu pazury, by go nie bolało. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne i nie musisz udawać się od razu do gabinetu weterynaryjnego. Wystarczy, że poznasz specyfikę psich pazurków i ich pielęgnacji oraz zaopatrzysz się w odpowiednie akcesoria.
Spis treści:
- Kiedy należy obciąć psu pazury?
- Jak obciąć psu pazury, gdy są za długie?
- Pazury u psa – jak obcinać je prawidłowo?
- Jak obciąć psu pazury, gdy się wierci?
- Jak obcinać psu pazury bez stresu dla zwierzęcia?
- Jak obciąć pazury psu, który się boi?
- Jak obciąć pazury u psa agresywnego?
- Jak psu obciąć pazury, które są czarne?
- Jak obcinać pazury psa w podeszłym wieku?
- Jak obcinać pazury psom ras dużych?
- Jak obciąć psu pazurki, gdy jest szczeniakiem?
- Jak często obcinać pazury u psa?
- Na koniec
Kiedy należy obciąć psu pazury?
Psie pazury podobnie jak paznokcie u ludzi rosną całe życie. Bardzo często zwierzaki, które dużo spacerują po chodnikach i innych szorstkich podłożach, naturalnie ścierają sobie pazury i tylko czasem należy je przycinać. W innej sytuacji są psiaki, które dużo czasu spędzają w domu na miękkich dywanach lub biegają głównie po trawie. Wtedy jako opiekun będziesz postawiony przed koniecznością systematycznego skracania pazurów. Wyraźnym sygnałem do tego zabiegu jest charakterystyczne stukanie łap po podłożu, a czasem wręcz ślizganie się po nim. To znaczy, że paznokcie przerosły, skrzywiły się i uniemożliwiają psu normalny chód. W przypadku wilczego pazura, który nigdy nie dotyka podłoża, ten zabieg będzie potrzebny częściej. Sytuacją awaryjną jest złamanie pazura, np. na lodzie lub gdy pies źle stanie. Wtedy zabieg jest konieczny natychmiast, być może również z nałożeniem opatrunku.
Czym grożą przerośnięte pazury u psa?
Skracanie paznokci u twojego pupila to nie tylko zabieg kosmetyczny, ale też element prawidłowej pielęgnacji zwierzęcia. Zbyt długie pazury u psa mogą boleśnie się złamać lub pęknąć, powodując komplikacje nawet w postaci ropienia, czy innych stanów zapalnych. W przypadku wrośniętych pazurów konieczna będzie interwencja chirurgiczna. W każdym z takich przypadków spowodowanych zaniedbaniem powoduje to u psa cierpienie, dlatego zatroszcz się o regularne podcinanie u niego końcówek pazurków. Ponadto zbyt długie paznokcie uniemożliwiają psu utrzymania prawidłowej pozycji ciała, co prowadzi do kulawizny i zwyrodnień mięśni i stawów.
Jak obciąć psu pazury, gdy są za długie?
W normalnej sytuacji sam zauważysz, że już czas obciąć pupilowi paznokcie. Gdy są za długie, pazury zaczynają szorować po podłożu i możesz też zauważyć utykanie. Możesz też przyjąć pewien cykl, że np. raz na dwa tygodnie powinien odbyć się taki zabieg. Będzie to rutynowe przycięcie lub zeszlifowanie końcówek i jeśli pies przyzwyczai się do tego, bez problemu podda się czynności.
Pazury u psa – jak obcinać je prawidłowo?
Do takiego zabiegu musisz się należycie przygotować. Mając świadomość, jak zbudowany jest paznokieć u psa, zmniejszasz ryzyko, że coś pójdzie nie tak. Prócz tego, ważne jest zadbanie o komfort psychiczny zwierzęcia podczas wykonywania nieprzyjemnego dla niego działania. Odpowiednim miejscem do tego jest legowisko dla psa, bo będzie w nim spokojny i położy się wygodnie, gdy przyjdzie czas na tylne łapki.
Budowa psiego pazura
W przypadku jasnych paznokci u psa łatwo zauważyć budowę wewnętrzną pazura. Na zewnątrz na górze jest warstwa rogowa, pod spodem tzw. podeszwa. Wewnątrz pazura jest łożysko i tzw. macierz, czyli część unerwiona i ukrwiona, której nie wolno naruszyć. Pazury zawsze obcinamy przynajmniej 2 mm od macierzy. Wtedy zabieg jest bezbolesny, podobny do obcięcia paznokci u człowieka. Im dłuższe są zewnętrzne warstwy pazura, tym dłuższa jest macierz. To znaczy, że przerośnięte musisz obcinać na raty, czyli po trochu co kilka dni. Wtedy macierz się cofnie, a ty dojdziesz do odpowiedniej długości. Pamiętaj, byś zawsze obcinał pazur prostopadle do macierzy, najlepiej pod kątem 45 stopni do podłoża.
Akcesoria do obcinania pazurów u psa
Na rynku jest wiele specjalistycznych narzędzi, którymi bez problemu obetniesz nawet twarde i duże psie pazury. Najbardziej typowe są cążki, które poradzą sobie z twardą warstwą rogową. Do mniejszych pazurów nadają się tzw. gilotynki. Są wyposażone tylko w jedno ostrze, ale u małych psów w zupełności to wystarczy. Jeszcze inną propozycją dla mniejszych psiaków są szlifierki wyposażone w specjalną obudowę, by sierść nie dostała się części pracującej w maszynce. Niezależnie od wyboru narzędzia pamiętaj, że musi być ono dobrze naostrzone, by pewnym ruchem obciąć psu pazury, a nie je zmiażdżyć czy rozwarstwić. Do wygładzania krawędzi możesz użyć specjalnych pilników, które zaokrąglą obciętą końcówkę. Podczas zabiegu możesz mieć też przy sobie proszek tamujący krwawienie, bo nawet przy wprawie czasem zdarzy się za głęboko podciąć paznokieć. Nie ma co z tego powodu panikować. Posyp ranę proszkiem i uspokój psa. Z odpowiednim przygotowaniem z pewnością uda ci się bez stresu skrócić psu paznokcie tak, by mógł znów komfortowo poruszać się po podłożu.
Jak obciąć psu pazury, gdy się wierci?
Być może spotkasz się z problemem, że twój pupil nie będzie chciał spokojnie poddać się zabiegowi i będzie wciąż zmieniał pozycję lub wyrywał łapkę, co grozi skaleczeniem. Nie da się w ten sposób obciąć pazurów, dlatego gdy masz ruchliwego psa, najlepiej przystąp do zabiegu po solidnym spacerze, na którym się wybiega, potem niech solidnie się naje. To trochę ostudzi jego zapał. Inną przyczyną może być niepokój zwierzęcia. Dlatego przede wszystkim ty zachowaj spokój, poruszaj się powoli i płynnie. Zaprowadź pupila na miękkie legowisko dla psa i tam przeprowadź zabieg. Psy zasadniczo nie lubią być trzymane za łapę i może dlatego się twój zwierzak niepokoi. Wpierw złap go powyżej łokcia przy przedniej łapie i dopiero zejdź niżej i złap w taki sposób, jakby pies dawał łapę. Wtedy łatwiej podda się zabiegowi. W przypadku tylnych łap pies powinien leżeć na boku. Dotknij wpierw kolana, a dopiero potem chwyć za dolny fragment łapy. Chwal i mów do psiaka, by skupił się na twoim głosie, a nie na tym, co robisz.
Jak obcinać psu pazury bez stresu dla zwierzęcia?
Zabieg obcinania pazurów nie jest lubiany przez psy, dlatego należy maksymalnie oszczędzać im przy tym stresu. Wiele przemawia za tym, żeby robił to osobiście opiekun, bo pupil ma do niego zaufanie. Poza tym gabinety weterynaryjne to nie jest miejsce najchętniej odwiedzane przez zwierzęta, więc lepiej zrobić to w zaciszu domowym. Przede wszystkim sam zachowaj zimną krew, bo pies przejmuje nastrój z otoczenia.
Jak obciąć pazury psu, który się boi?
Nieumiejętnie wykonany zabieg, który skończył się skaleczeniem lub zbytnie zamieszanie mogą u psa utrwalić niewłaściwe wzorce zachowań. Jeśli twój pies boi się i wyrywa, twoim zadaniem będzie wpierw go uspokoić. Mów do niego, odwracając uwagę, dużo chwal i głaszcz. Przede wszystkim obcinaj pazury na raty. Po każdym paznokciu daj smakołyk i pogłaszcz, przy czym nie musisz wszystkiego robić jednego dnia. Z czasem znów pies nabierze zaufania, że nic złego go nie spotka, jeśli nie będziesz próbował zmuszać go do tego.
Jak obciąć pazury u psa agresywnego?
Psy, które potrafią ugryźć w czasie zabiegu, prowadza się raczej do gabinetu weterynaryjnego. Tam lekarz może zrobić to pod narkozą w przypadku większych problemów albo po środkach uspokajających. Specjalista jest też w stanie odseparować pysk psa, że nie będzie on w stanie chwycić zębami ręki osoby wykonującej zabieg.
Jak psu obciąć pazury, które są czarne?
Czasem mimo najlepszych chęci trudno samemu obciąć pazury psa tak, by go nie skaleczyć. Tak jest w przypadku paznokci, które mają czarną warstwę rogową i niewidoczną część macierzy. Możesz wtedy podświetlić pazur od spodu. Istnieją też specjalistyczne cążki, które mają czujniki, sygnalizujące czerwonym światłem, że natrafiłeś na część żywą pazura. Gdy zapala się światło zielone oznacza to, że w tym miejscu można ciąć.
Jak obcinać pazury psa w podeszłym wieku?
Psi emeryt będzie się mniej poruszał, więc jego pazury mogą szybciej przerastać i utrudniać prawidłowe stawianie łap. Stary pies jest bardziej podatny na kontuzję, więc tym bardziej ważne jest, by jego łapy równo przylegały do podłoża i nie stracił równowagi. Podcinaj psie pazury systematycznie raz miesiącu, nie czekając nawet, aż problem się pojawi.
Jak obcinać pazury psom ras dużych?
Twarde i duże pazury u molosów i u innych podobnych ras jest niekiedy wyzwaniem i trzeba do tego siły. Przede wszystkim musisz zaopatrzyć się w solidne cążki przeznaczone do tego celu. Ponadto zbyt zrogowaciałe pazury można zmiękczyć np. podczas kąpieli lub spacerując w deszczowe dni. Wtedy zdecydowanie łatwiej będzie sobie poradzić z tym wyzwaniem.
Jak obciąć psu pazurki, gdy jest szczeniakiem?
Zasadniczo u małych piesków problem przerostu pazurków jeszcze nie występuje. Po pierwsze są bardzo ruchliwe, więc łatwiej zetrą nadmiar warstwy rogowej, ponadto jest ona bardziej miękka, więc też podatna na ścieranie.
Jak często obcinać pazury u psa?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, z jaką częstotliwością przeprowadzać zabieg skracania pazurów u psa, bo w każdym przypadku może inaczej. Psy, które mało wychodzą, będą potrzebować tego zazwyczaj raz w miesiącu, a inne duże przebywające na twardym podłożu do podcięcia będą wymagać tylko wilczego pazura. Najlepiej obserwować psa i oglądać łapy pod kątem prawidłowego wzrostu pazurów.
Na koniec
Wiesz już jak obciąć psu pazury, by go nie bolało i z pewnością jest to lepsze dla samopoczucia zwierzęcia i twojej kieszeni, jeśli takie zabiegi wykonasz w domu. Wystarczy trzymać się systematycznej pielęgnacji psich pazurków, a wtedy zwierzę przyzwyczai się do tego i nie dojdzie też do przerostu warstwy rogowej, co mogłoby być bolesne i prowadzić do stanów zapalnych.