Jak nauczyć psa komend? Od czego rozpocząć naukę?

img-responsive

Jeśli właśnie nabyłeś czworonoga, pewnie zastanawiasz się, jak nauczyć psa komend, by zachowywał się zgodnie z oczekiwaniami domowników. Trening posłuszeństwa twojego pupila będzie przebiegał gładko, jeśli zastosujesz się do poniższych wskazówek.

Spis treści:

Nauka komend psa – od czego zacząć trening?

W domu pojawił się nowy lokator w postaci psa i musi przystosować się do nowych warunków oraz przyjąć zasady panujące w tym miejscu. Pamiętaj, że ty je ustalasz. By łatwiej przebiegała komunikacja z psem, możesz od razu zacząć uczyć go wykonywania poleceń. Dzięki temu zwierzę zrozumie, czego od niego oczekujesz, na czym mu zależy. Ty natomiast wychowasz posłusznego psa, który w innym przypadku zamiast radości sprawiałby kłopoty. Nauka komend powinna rozpocząć się zaraz po aklimatyzacji zwierzęcia w twoim domu. Ważne jest, by poczuł się swobodnie oraz miał dostosowane legowisko dla małego psa, które go otuli i da poczucie bezpieczeństwa. W takich warunkach przyswajanie właściwych nawyków pójdzie łatwiej. Jeśli nie jesteś pewien, jakie posłanie będzie najlepsze, producent legowisk dla psów podpowie rozwiązanie w zależności od rasy i wielkości zwierzęcia. Przystępując do treningu, zaopatrz się w specjalne smakołyki, dopasowane do wieku zwierzęcia oraz kliker, czyli pudełeczko wydające dźwięk w postaci kliknięcia, które będzie się z czasem kojarzyło psu z nagrodą.

Jak nauczyć psa komend – które wybrać na początek?

Wybór kolejności nauki komend opiera się na dwóch zasadach. Po pierwsze powinieneś wybrać wpierw najprostsze polecenia typu „siad” lub „leżeć”. W drugiej kolejności wybieraj te, które będą przydatne w codziennym życiu. Ważne jest, by pies szybko przyswoił komendę „nie” i „zostań”, choćby ze względu na swoje bezpieczeństwo.

Jak nauczyć psa podstawowych komend?

Od sposobu treningu psa zależy powodzenie przedsięwzięcia. Nie powinieneś wymagać od niego od razu wielkich osiągnieć. Nie musi również całkowicie przyswoić jednego ćwiczenia, zanim zacznie kolejne. Wiele komend można utrwalać też w codziennym życiu, chociażby „zejdź”, gdy pies włazi ci na kanapę.

Jakich komend nauczyć psa?

Szkolenie futrzaków nie obejmuje tylko prostych sztuczek. Te mądre zwierzaki potrafią wykonać bardzo skomplikowane polecenia. Jeśli zastanawiasz się, jakich komend można nauczyć psa, zacznij od podstawowych, a z czasem możesz dodawać nowe elementy czy całe sekwencje.

Jak nauczyć psa komendy „siad”?

Komenda siad!

Podczas tego ćwiczenia weź przysmak i kilker. Wydając komendę „siad”, naciśnij lekko zad psa w dół, tak by zrozumiał, że powinien go obniżyć. Dopiero gdy faktyczne usiądzie, daj mu przysmak, jednocześnie klikając. Przy dalszym treningu będziesz mógł samym kliknięciem nagradzać psa, bo będzie mu się dobrze kojarzył ten dźwięk.

Jak nauczyć psa komendy „leżeć”?

Komenda leżeć!

Przy tym ćwiczeniu przysmak powinien znaleźć się w twoim ręku przy podłodze. Pokaż psu nagrodę, obniżając rękę jak najniżej. Pies będzie próbował się do niej dobrać, ale pozwól na to, dopiero gdy się położy. Użyj klikera, dając przysmak i pochwal psa.

Jak nauczyć psa komendy „zostań”?

Te polecenie możesz wprowadzić, dopiero gdy pies opanuje komendę „leżeć”. Każ mu pozostać w tej pozycji w wyznaczonym miejscu. Może być to np. legowiska dla psa. Dłoń wyciągnij przed siebie i powiedz stanowczo „zostań”. Po paru chwilach, gdy pies pozostanie nieruchomy, nagródź go smakołykiem i pochwal. Potem możesz uczyć go również zostawania z pozycji „siad”.

Jak nauczyć psa komendy „do mnie”?

Komenda do mnie!

Podczas treningu przyda się druga osoba, która przytrzyma psa pozycji siedzącej. Usiądź naprzeciwko i wydając komendę zachęcającym głosem, zrób gest ręką w stronę swojego psa, jakbyś chciała go objąć. Gdy podejdzie, daj mu smakołyk. Następnie możesz w tym ćwiczeniu coraz bardziej się oddalać, powtarzając procedurę.

Jak nauczyć psa komendy „na miejsce”?

W nauce komendy na miejsce używane są przysmaki, kliker i legowiska dla psa. Wpierw zachęć gestem futrzaka, by tam się udał, potem dodaj słownie komendę. Wydłużaj czas, w jakim pies ma pozostać w wyznaczonym punkcie.

Jak nauczyć psa komendy „nie” i „zostaw”?

W tym ćwiczeniu ważne jest samoopanowanie psa, więc będziesz musiał wystawić go na pokusę. Postaw smakołyk w zasięgu i gdy pies podejdzie, powiedz „zostaw” i zrób hałas np. kluczami. Jest to analogiczne do warunkowania psa klikerem w przypadku nagrody. Jeśli pies się posłuchał i nie ruszył przysmaku, nie zostawiaj go bez nagrody. Teraz może wykonać „siad”, za które dostanie przysmak.

Nauka psa komend – nastawienie opiekuna a postęp treningu?

Nauka nigdy nie pójdzie w dobrym kierunku, jeśli ty lub zwierzę będziecie poddenerwowani. Jeśli narasta w tobie irytacja lub zwierzę jest wyraźnie zdekoncentrowane, czasem lepiej, by udało się na legowiska dla psa i tam odpocząć. W przypadku, gdy zdarza się, że zbyt duże napięcie psa uniemożliwia mu naukę, być może masz zwierzę po trudnych przeżyciach lub z wrażliwym systemem nerwowym. Pomocne są w takich przypadkach legowiska antystresowe dla psa. Odpowiednia wysokość i twardość materaca takiego posłania, pozwoli szybciej odprężyć się futrzakowi.

Jak uczyć psa komend, gdy jest dorosły?

Zdarza się, że nowo przybyły pies jest już dorosły i ma już ukształtowane nawyki. O wiele trudniej szkolić dorosłego psa, zwłaszcza jeśli ma trudne doświadczenia za sobą np. pobyt w schronisku dla zwierząt. Tu najważniejsze będą twoja cierpliwość i konsekwencja. Nie wymagaj natychmiastowych efektów i w razie potrzeby zwróć się do profesjonalnego trenera i behawiorysty, by pomógł ci ułożyć psa.

Jak nauczyć szczeniaka komend?

Mitem jest, że naukę można rozpocząć dopiero podrośnięty pies. Najlepiej treningi zwierzaka zacząć od pierwszych dni. Już podczas nauki czystości, wprowadź komendę „nie” oraz „na miejsce”. Młody piesek jest bardzo entuzjastyczny i może przez to być nachalny, dlatego ta komenda jest jedną z ważniejszych w tym okresie. Możesz mu pomóc chętnie wykonać polecenie, przygotowując przytulne legowisko dla szczeniaka, w którym psiak łatwo się wyciszy i chętnie będzie tam odpoczywał oraz gromadził zabawki.

Na koniec

Pies jest zwierzęciem, któremu z zasady zależy na współpracy z człowiekiem i spełnianiu jego poleceń, zwłaszcza jeśli ma z nim prawidłową więź. Zachowując spokój i konsekwencję, nauka psa komend będzie prosta i przyjemna dla obu stron. Zwierzak będzie też czuł zadowolenie z pochwał i akceptacji opiekuna i będzie mógł wykonywać coraz bardziej skomplikowane polecenia.

Wróć do artykułów