Jak oduczyć psa spania w łóżku z właścicielem?

img-responsive

Wiele osób zmaga się z problemem, jak oduczyć psa spania w łóżku z właścicielem. Wpierw może wydawać się to miłe, gdy masz do czynienia ze szczeniakiem. Z czasem staje się to jednak uciążliwe. Przede wszystkim najlepiej od początku nie dopuścić do takiej sytuacji i zabronić futrzakowi zagraniania kanapy dla siebie. Jeśli jednak już do tego doszło, są też sposoby, by skutecznie oduczyć dorosłego pupila wskakiwania na twoje łóżko.

Spis treści:

Jak oduczyć psa spania w łóżku z człowiekiem?

Wychowywanie psa, w tym kształtowanie u niego poprawnych nawyków leży po stronie opiekuna. Jeśli więc doszło do tego, że pies traktuje twoje łóżko, jak swoje i potrafi na nie wskakiwać nie tylko w nocy, ale także w ciągu dnia, oznacza to, że dałeś mu na to przyzwolenie. Dobra wiadomość jest taka, że można skutecznie i trwale zniechęcić psa do takich zachowań. Podstawą jest tu twoja determinacja w konsekwentnym wymaganiu od zwierzaka respektowania nowych zasad. Na nic przyjdzie wyganianie psa, a potem odpuszczanie mu, bo mięknie ci serce. Ten sposób wprowadza tylko chaos do pojmowanie reguł przez twojego pupila i nie jest to dla niego dobre. Podejmij więc decyzję, że spanie z psem w jednym łóżku od tego momentu jest niedozwolone w twoim domu i rozpocznij trening posłuszeństwa.

Czy można spać z psem w jednym łóżku?

Może wydawać ci się kontrowersyjne, czy faktycznie spanie z psem w jednym łóżku ma tylko negatywne aspekty i czy może nie wyrządzasz w ten sposób krzywdy swojemu psu, zwłaszcza jeśli jest bardzo zlękniony i wymaga bliskości człowieka. Spanie psa w łóżku nie przyczyni się trwale do obniżenia jego napięcia, a tylko uzależni od stałego kontaktu z człowiekiem. O wiele lepszym rozwiązaniem w przypadku futrzaków z wrażliwym systemem nerwowym są legowiska antystresowe dla psa. Zapewniają one nie tylko komfort, ale też poczucie bezpieczeństwa i szybszą regulację napięcia spowodowanego lękami lub stresem.

Oczywiście, są osoby, które nie będą widziały problemu w obecności psa w pościeli, ale wiąże się to z brakiem higieny, czyli wszechobecną sierścią, a także zagarnianiem przestrzeni. Twój pies z czasem może zacząć rządzić się na łóżku i rozpychać, zwłaszcza jak jest duży.

Szczeniak chce spać w łóżku – nie pozwól na to

W przypadku godzin nocnych najtrudniejszym momentem dla ciebie jako opiekuna będzie popiskiwanie małego pieska, który tęskni za swoją mamą i czuje się nieswojo w nowym miejscu. Ten czas szybko przeminie i nie znaczy, że skomlącego szczeniaka musisz zabrać do łóżka. Oczywiście, szybciej się tam uspokoi, ale będzie tego oczekiwał każdej nocy, a jego głośne domaganie się swoich praw skutecznie zakłócić twój wypoczynek i w końcu będziesz ulegał. O wiele lepszym rozwiązaniem jest przygotowane wcześniej legowisko dla szczeniaka, do którego dobrze byś wsadził zabawkę lub kocyk z poprzedniego miejsca, w którym przebywał psiak. Pomoże mu to w adaptacji i odzyskaniu poczucia bezpieczeństwa. Posłanie ulokuj blisko sypialni, tak by zwierzę miało poczucie, że jesteś obok. Nie pozwól jednak na nocne wycieczki do twojego łóżka i konsekwentnie odnoś szczeniaka na jego miejsce. Po kilku dniach załapie reguły, a ty będziesz mógł spokojnie spać.

Jak oduczyć psa spania na łóżku – cel treningu

W przypadku dorosłego pupila musisz przed rozpoczęciem zmiany jego nawyku jasno określić, czego oczekujesz. Jeśli jesteś już zdecydowany na zakaz używania łóżka przez zwierzę, przygotuj wygodne legowiska dla psa, by miał atrakcyjną alternatywę na wypoczynek. Cel treningu polega więc z jednej strony na wyeliminowaniu niepożądanego zachowania w postaci wskakiwania na twoje łóżku, a z drugiej na spokojnym udaniu się psa ma własne posłanie bez prób łamania co chwilę reguł.

Czy pies powinien spać w łóżku z dziećmi?

Czy pies powinien spać w łóżku z dziećmi?

W przypadku domu, gdzie są dzieci, o wiele trudniej może przyjść ci egzekwowanie zasad od psa, bo może on próbować szczęścia u najmłodszych. Jest to dla dzieci często atrakcyjne, że pupil śpi z nimi, ale w przypadku dużego psa, może to wpływać na gorszą jakość snu dzieci, ponadto mogą też mieć z czasem reakcję alergiczną na sierść, którą futrzak zostawi w ich pościeli. Jeśli twój futrzak ma instynkt opiekuńczy, postaw klasyczne legowisko dla psa w pokoju dzieci, ale umów się z nimi, by nie pozwalały mu na nocne wędrówki do ich łóżek.

Pies w łóżku – przeciwwskazania

Pies w łóżku – przeciwwskazania

Nie tylko brak higieny oraz alergie są przeciwwskazaniem do spania z psem w jednym łóżku. Również dla samego zwierzaka nie jest to wskazane ze względów wychowawczych, bo może mu to zaburzać uznanie hierarchii i może próbować dominować nad opiekunem. Ponadto dla psów zagrożonych dysplazją stawów lub ze słabszym kręgosłupem, wskakiwanie i zeskakiwanie z wysokiego łóżka może przyczynić się do bólu i pogłębienia kontuzji. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem są legowiska ortopedyczne dla psa, które mają materac dopasowujący się do anatomicznej budowy zwierzęcia. Niestety, tego efektu nie zapewni łóżko, w którym psiak może przyjmować niewłaściwą pozycję ciał dla swojego szkieletu.

Jak oduczyć psa spać w łóżku i zakradania się do niego w nocy?

Przed treningiem odnoszącym się do zmiany zwyczajów nocnych musisz nauczyć psa dwóch komend, „nie”, czyli zakazującej niewłaściwego zachowania oraz „na miejsce”, kierujące na legowisko dla psa. Komenda zakazująca musi być przez ciebie wypowiadana stanowczym głosem i w razie potrzeby poparte gestem blokującym wejście na łóżku lub wprost z niego wyganiającym. Z drugiej strony pamiętaj o pochwałach i nagrodzie, jeśli twój pupil posłusznie reaguje na komendę „na miejsce” i uda się na swoje posłanie. Poklep go i daj mu przysmak. Te pozytywne wzmocnienia przyspieszą proces nauki.

Jak oduczyć dorosłego psa spania w łóżku?

O wiele trudniej przyjdzie ci zmiana zachowania u dojrzałego psa, ale nie jest to niemożliwe. Jeśli mimo zakazu wciąż futrzak nie chce odpuścić sobie łóżka, może jego własne posłanie jest niewygodne i nie umożliwia swobodnej zmiany pozycji, jak to dzieje się na twojej kanapie. W takim wypadku warto wprowadzić większy komfort dla zwierzęcia. Producent legowisk dla psów ma w ofercie wygodne leżanki dla każdej wielkości psa, tak by mógł się zwinąć w kłębek dzięki owalnemu kształtowi lub wyciągnąć się na boku i rozprostować łapy.

Jak oduczyć psa skakania na łóżko?

Łóżko jest atrakcyjne do drzemki szczególnie dla psów o potężnej budowie ciała, bo mają na nim dużo miejsca. Dlatego twój pupil może tam skierować swoje kroki, gdy ma ochotę na wypoczynek. Nie jest to jednak argument, bo są dostępne legowiska dla dużego psa, których rozmiar pozwala zmieniać swobodnie pozycję ciała nawet u molosów. Zaopatrz się w razie potrzeby w takie posłanie i z każdym razem, gdy pupil będzie próbował wskakiwać na łóżko, wydaj komendę „nie” i wskaż na jego nowe miejsce do spania. Z czasem przekona się do niego, jeśli będzie dopasowane do jego potrzeb.

Na koniec

Choć spanie psa w łóżku ma swoich zwolenników, to dla właściwego wychowania futrzaka nie jest to pożądane zachowanie. Dlatego zastanawiając się, jak oduczyć psa spania w łóżku z właścicielem, odpowiedz sobie wpierw na pytanie – po co? W tym przypadku możesz wziąć pod uwagę nie tylko własny komfort i względy higieniczne, ale również dobro swojego pupila. Pamiętaj, że dzięki twojej konsekwencji i opanowaniu przez psa podstawowych komend, nawet dorosły pies może zmienić uciążliwe nawyki.

Wróć do artykułów