Wścieklizna u psów: objawy, przyczyny i zapobieganie, które musisz znać
Objawy wścieklizny u psa niestety nie są jednoznaczne, tym bardziej na początku występowania symptomów. Dlatego tak ważne jest szybkie reagowanie na jakiekolwiek niepokojące zachowanie zwierzaka. Dzisiaj odpowiemy, na co zwrócić szczególną uwagę jeśli podejrzewane jest zarażenie wścieklizną u psa.
Spis treści:
- Co to jest wścieklizna i jak wścieklizna wpływa na psy?
- Objawy wścieklizny u psów
- Przyczyny wścieklizny u psów i jak zapobiec wściekliźnie?
- Podsumowanie
Co to jest wścieklizna i jak wścieklizna wpływa na psy?
Wścieklizna u psa wywołana jest wirusem, który uszkadza układ nerwowy i zazwyczaj prowadzi do śmierci zwierzęcia. Okres inkubacji całej choroby waha się między kilkoma dnia, a nawet do pół roku. Na wściekliznę narażone są wszystkie gatunki ssaków, nie tylko psy, o czym warto pamiętać, mając także inne zwierzęta w domu oraz dzieci i osoby starsze.
Objawy wścieklizny u psów
Wścieklizna – objawy u psa początkowo mogą świadczyć także o innych chorobach, dlatego bardzo ważne jest dokładne obserwowanie pupila i niezwłoczne udanie się do weterynarza. Może występować gorączka, drażliwość na miejsce ugryzienia oraz zmiana zachowania, w tym także mdłości i wymioty oraz brak apetytu. W kolejnych dniach zauważalne są: ślinotok, zwiększona agresja i gryzienie, drgawki i brak równowagi, zbyt wysoka nadpobudliwość, której wcześniej nie zauważono.
Do końcowych objawów można zaliczyć porażenia kończyn, trudności w połykaniu, ze względu na paraliż mięśni gardła oraz twarzy, a także zwiększony ślinotok. Jak widać, wścieklizna u psów z jednej strony ma charakterystyczne objawy, niemniej jednak może być mylona z innymi chorobami zakaźnymi lub tymi o podłożu neurologicznym.
Przyczyny wścieklizny u psów i jak zapobiec wściekliźnie?
Zastanawiasz się, jak pies może zarazić się wścieklizną? Wirus wścieklizny przenosi się głównie drogą kropelkową, a dokładnie przez kontakt ze śliną zarażonego zwierzęcia. Bardzo groźne są przede wszystkim ugryzienia. Również możliwe są inne drogi do zakażenia, takie jak mocz i odchody dzikich zwierząt. Zabierając psa na spacer, należy szczególnie uważać na odchody dzikich zwierząt. W Polsce rezerwuarem wirusa wścieklizny jest lis rudy. Po powrocie wirus może być przeniesiony z łap, ogona czy sierści na legowiska dla psa i tam hibernować do momentu zakażenia.
Chcąc skutecznie zapobiec wściekliźnie u psów, należy je szczepić. Jest to jedyna droga do tego, aby uchronić psa przed chorobą, a także jego właściciela i wszystkich przebywających z pupilem. Szczepionka nie jest droga, a dostępna jest u każdego lekarza weterynarii. Objawy tej choroby, a w końcowym etapie śmierć psa, nie jest warta bagatelizowania tego podstawowego szczepienia.
Podsumowanie
Jako producent legowisk dla psów, chcemy jeszcze bardziej pomóc właścicielom czteronożnych przyjaciół i proponujemy modele, których pokrycia można bez problemu regularnie prać, a tym samym dezynfekować, także legowiska ortopedyczne dla psa. Pamiętając o tym, że wirus wścieklizny nie jest pobłażliwy dla zwierząt, należy je regularnie szczepić i dbać o higienę. Na szczęście obecne nakaz obowiązkowych szczepień, wyeliminował występowanie tej choroby u zwierząt domowych.