Jak dbać o psa w czasie upałów?

img-responsive

Jak dbać o psa w czasie upałów? Jest to temat ważny, ponieważ psy radzą sobie o wiele gorzej od ludzi podczas upałów. Wysokie temperatury są niebezpieczne dla szczeniaków, seniorów i psów chorych. Na szczególną troskę zasługują też psy bez sierści, które są pozbawione izolatora, jakim jest sierść. Sprawdź, jak dbać o psa, aby czuł się komfortowo i był bezpieczny podczas upałów.

Spis treści:

Jak organizm psa reaguje na upały?

Na początku warto poruszyć temat związany z fizjologią psów. Otóż psy posiadają gruczoły potowe między palcami i niestety nie jest to zbyt wystarczający obszar, aby zapewnić odpowiednie ochłodzenie organizmu. Dlatego psy wspomagają ten proces dyszeniem. Zapewne nieraz Twój czworonóg dyszał podczas upałów i pozostawiał wilgotne ślady łap na podłodze. Tak właśnie psy odprowadzają ciepło z organizmu, próbując się ochłodzić.

Jak dbać o psy latem?

Przede wszystkim istotne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Zapewnij psu stały dostęp do świeżej, chłodnej wody. W ciągu dnia kilkukrotnie upewnij się, czy jego miska jest napełniona. Poza tym zapewnij odpowiednie schronienie. Jeśli Twój pies przebywa na zewnątrz, zadbaj o zacienione i chłodne miejsce, w którym będzie mógł się schronić przed słońcem. W trakcie upalnych dni unikaj spacerów w godzinach południowych. Najlepiej planuj spacery w godzinach porannych lub późnym wieczorem, kiedy temperatura jest niższa. Ogranicz również wysiłek fizyczny. Bieganie lub długie zabawy na słońcu, mogą doprowadzić do przegrzania organizmu.

Jak dbać o poduszki psa?

Poduszki psa mają bezpośredni kontakt z nagrzanym podłożem, więc są wysoce narażone na poparzenia. Podczas upałów możesz ulżyć psiakowi i zwilżyć łapy oraz pysk zmoczonym zimną wodą ręcznikiem. Aby uniknąć poparzeń i uszkodzeń skóry, nie wychodź na spacery z psem w godzinach, w których jest najgoręcej. Co więcej, zadbaj o odpowiednią długość pazurów. Wrośnięte w poduszkę łapy mogą wywołać infekcje i stany zapalne.

Nie zostawiaj psa w zamkniętych, nagrzanych miejscach

Nigdy nie zostawiaj psa w zamkniętym pojeździe lub miejscu, które szybko się nagrzewa. Taka sytuacja może zakończyć się dla psa udarem cieplnym lub uduszeniem. I co więcej, nie zakładaj psu na pysk kagańców weterynaryjnych, które uniemożliwiają dyszenie. Należy być ostrożnym również z metalowymi obrożami, które szybko się nagrzewają.

Jak należy dbać o psa – sierść a upał

Sierść jest idealnym izolatorem chroniącym organizm przed przegrzaniem, dlatego nie obcinaj sierści psa zbyt krótko. To wcale mu nie pomoże w upalne dni, a wręcz przeciwnie – zaszkodzi. Latem zadbaj o odpowiednią pielęgnację, która polega na wyczesywaniu sierści. W przypadku psów bezwłosych istotna jest ochrona skóry przed promieniowaniem UV – najlepiej sprawdzą się kremy z filtrem dla psów.

Akcesoria, które zapewnią bezpieczny odpoczynek

Lato to okres wakacyjny, który sprzyja wyjazdom i odpoczynkowi. Zabierając ze sobą swojego pupila, zadbaj o jego komfort. W końcu nasz czworonożny przyjaciel zasługuje na wakacje tak samo jak i my. Legowisko turystyczne dla psa umili mu odpoczynek wszędzie tam, gdzie Ty będziesz. Poza tym do ogrodu dobrze sprawdzają się legowiska dla psa na zewnątrz – są wygodne i łatwe w pielęgnacji.

Wróć do artykułów