Ile lat żyje pies po kastracji? Mit czy prawda o wpływie zabiegu na długość życia
Zdecydowana większość właścicieli psów wie, że kastracja jest ważnym zabiegiem, jednak kiedy najlepiej ją przeprowadzić? W obawie przed zmianą behawioru zwierzaka wiele osób odwleka wizytę u weterynarza w tym celu, a krążący mit, że wykastrowany pupil żyje krócej, skutecznie zniechęca przewodników do działania. Czy to jednak prawda? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak zmienia się zachowanie psa po kastracji i czy ten zabieg ma wpływ na długość życia pupila.
Spis treści:
- Czy to prawda, że kastracja wpływa na długość życia psa?
- Zachowanie psa po kastracji – co warto wiedzieć?
- Kastracja psa – kiedy przeprowadzić zabieg?
Czy to prawda, że kastracja wpływa na długość życia psa?
Schroniska, fundacje prozwierzęce oraz organizacje walczące o przestrzeganie praw zwierząt na każdym kroku podkreślają, jak ważna jest kastracja i sterylizacja. Te zabiegi są kluczowe, by ograniczyć niekontrolowane rozmnażanie się zwierząt. Dzięki temu problem bezdomności oraz porzucania psów i kotów mógłby odejść w zapomnienie.
Wiele osób zastanawia się, czy kastracja wpływa na długość życia pupila. W dużym uśrednieniu można stwierdzić, że zabieg przeprowadzony w odpowiednim czasie może przedłużyć życie zwierzaka nawet o 3 lata. Na pewno nie ma wpływu na skrócenie psiej egzystencji.
Zachowanie psa po kastracji – co warto wiedzieć?
Czy pies po kastracji jest spokojniejszy? Po przeprowadzeniu zabiegu zauważalna jest zmiana zachowania psa. Ze względu na wyeliminowanie potrzeb seksualnych zwierzaka zredukowana jest skala kłopotliwych zachowań, takich jak ucieczki w poszukiwaniu suk, agresji w stosunku do innych psów, czy mniejsza pobudliwość. Należy być jednak ostrożnym, bo nie każdy pupil zareaguje tak samo. Smutny pies po kastracji to niekoniecznie błędne wrażenie. Po okresie rekonwalescencji może się bowiem okazać, że zwierzaki z problemami behawioralnymi pogłębią swoje negatywne zachowania, takie jak lęki, czy agresja.
Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie od kastracji chemicznej. Jej plusem jest to, że ma identyczny efekt do chirurgicznej, z tą różnicą, że jest całkowicie odwracalna. Koszt kastracji chemicznej psa jest niższy od tej przeprowadzonej przez chirurga, jednak rezultat utrzymuje się najczęściej przez kilka miesięcy. W przypadku zauważenia problemów z zachowaniem psa warto skorzystać ze wsparcia behawiorysty. W pracy ze zwierzętami lękowymi często zaleca się wprowadzenie klatki kennelowej. W środku można umieścić wygodne legowisko dla psa, by stworzyć przyjazny azyl. To ważny aspekt dla psów z problemami behawioralnymi.
Kastracja psa – kiedy przeprowadzić zabieg?
Wiedząc, jak istotna jest kastracja psa warto ustalić kiedy przeprowadzić pierwszy zabieg. Najpowszechniejszym rozwiązaniem jest poczekanie do osiągnięcia dojrzałości płciowej przez zwierzaka. W przypadku małych ras następuje to w okolicy 12–16 miesięcy, z kolei u tych większych nawet w 18–24 miesiącu. Z kolei u suk termin sterylizacji uwarunkowany jest wystąpieniem pierwszej cieczki – najlepiej przeprowadzić zabieg tuż przed pierwszą rują lub 2 miesiące po. Kwestię kiedy dokonać kastracji psa zawsze trzeba omówić z weterynarzem.
Koszt kastracji chirurgicznej psa to najczęściej kilkaset złotych – w zależności od miasta i lokalizacji gabinetu. Warto jednak zdecydować się na ten zabieg, mając na uwadze kontrolę nad rozmnażaniem się zwierząt.
Exclusive Beds jako producent legowisk dla psów dba o dobro wszystkich zwierzaków. Zadbaj o komfort swojego psa nie tylko po zabiegu kastracji, lecz także każdego dnia, by jego pieskie życie było pełne radosnego i beztroskiego zachowania.